Opice sú múdrejšie, než sme si mysleli: Majú vlastnosť, ktorá sa považovala výlučne za ľudskú

Nový výskum po prvýkrát v histórii priniesol dôkazy o schopnosti opíc komplexne uvažovať.

titulka-clovek-simpanz
Zdroj: unsplash.com (Kelly Sikkema)

Vieme, že opice sa radia k tým múdrejším živočíchom, no aké múdre v skutočnosti sú? Výskum z University of Pittsburgh prináša výsledky, ktoré by mohli zmeniť spôsob, akým o týchto tvoroch uvažujeme. Výskumníkom sa totiž po prvýkrát v histórii podarilo dokázať, že opice môžu vykazovať mimoriadne komplexné uvažovanie a rozhodovať sa na rôznych faktoroch ako napríklad vynaložené úsilie, dôsledky či prekážky.

Na základe mnohých faktorov môžu tieto tvory nájsť pre ne najlepšie možné rozhodnutie v danej situácii. Nekonajú teda impulzívne na základe prvej dostupnej možnosti. Štúdia zároveň ukázala, že človek nemusí byť jediným tvorom schopným uváženého rozhodovania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naša práca ukázala, že opice majú bohaté mentálne kapacity, ktoré im umožňujú inteligentne rozmýšľať. Priniesli sme nový pohľad nielen na tieto živočíchy, ale aj na oblasť neurofyziológie a našich základných poznatkov o tom, čo je to vedomá myšlienka,“ tvrdí jeden z autorov štúdie, William Stauffer.

Veda sa už dlhú dobu pýta, čo nás robí ľuďmi. Nájsť odpoveď na túto otázku nie je náročné, stačí, ak sa pozrieme okolo seba. Ak sa však pokúsime ponoriť viac do hĺbky, potom sa môžeme opýtať nasledovné: Čo sa odohráva v našich mozgoch keď zavrieme oči a rozmýšľame nad tým, s kým chceme tráviť čas alebo čomu sa chceme v živote venovať?

Záhady komplexného uvažovania

Schopnosť uvažovať mimoriadne komplexne je mnohými považovaná za jednu zo základných charakteristík človeka. Ako ale nová štúdia dokazuje, aj iné tvory môžu mať schopnosť komplexne rozmýšľať. Prvý prielom v odbore takzvanej behaviorálnej ekonómie prišiel pred niekoľkými desaťročiami. Vo svojej knihe Thinking Fast and Slow, laureát Nobelovej ceny, Daniel Kahneman, tvrdí, že človek pri uvažovaní požíva dva odlišné systémy. Prvý je takmer okamžitý a deje sa automaticky, no ten druhý je oveľa zdĺhavejší. Druhý proces v sebe zahŕňa vedomé logické argumentovanie a vyžaduje si väčšie mentálne úsilie.

Pomalé uvažovanie nám umožňuje písať hudbu, vytvárať umenie a vedecké hypotézy. Dlho sa predpokladalo, že len človek má túto schopnosť uvažovania, no zdá sa, že to nie je pravda. V rámci nového výskumu autori testovali opice pomocou rôznych logických úloh a odmeňovali ich na základe hodnoty ich riešení. Počas tohto experimentu si všimli, že opice dokážu uplatniť sofistikované matematické uvažovanie na problémy.

V tomto bode si zároveň všimli aj to, že sa riešenia opíc podobali na tie, ktoré vytvorili počítačové algoritmy, ktoré boli špecificky navrhnuté na riešenie týchto typov problémov. Autori vo svojej práci pokračujú aj naďalej a v ďalších krokoch sa ponoria hlbšie do výskumu uvažovania opíc. Už táto práca ale prispieva k neurofyziologickým poznatkom o duálnom spôsobe uvažovania, štruktúre myšlienok či neurologického základu intuície a uvažovania.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre