Vedci sú o krok bližšie k tomu, aby vysvetlili zážitky na prahu smrti
Procesy, ktoré prebehajú v mozgu, sú komplikovanejšie, než sme si mysleli.
Vedecké štúdie naznačujú, že niektoré funkcie mozgu môžu byť stále aktívne počas procesu umierania pri strate kyslíka po zástave srdca. Tieto zistenia vznikli po skúmaní mozgových signálov u pacientov v terminálnej fáze ich života.
Podľa nového článku zverejneného v časopise Proceedings of the National Academy of Science existujú dôkazy o tom, že niektoré oblasti mozgu sa môžu aktívne podieľať na zážitkoch, ktoré sa vyskytujú počas zástavy srdca. Okrem toho sa zdá, že niektoré funkcie mozgu, ako je napríklad uvedomenie si vlastného tela a myslenie, môžu byť prítomné aj niekoľko hodín po srdcovej zástave.
Výskumníci z University of Michigan Medicine použili elektroencefalogram (EEG) na monitorovanie mozgových aktivít pacientov počas procesu umierania. EEG je metóda, ktorá zaznamenáva elektrické signály v mozgu a umožňuje skúmať aktivitu rôznych oblastí mozgu.
Procesy v mozgu sú komplikovanejšie, než sme si mysleli
Výskum ukázal, že u niektorých pacientov, ktorí boli v terminálnej fáze, dochádzalo k aktivite v oblasti mozgu zodpovednej za uvedomenie si vlastného tela a v oblasti mozgu spojenej s myslením. Tieto zistenia sú zaujímavé aj z hľadiska klinického využitia, pretože pacienti, ktorí prežili zástavu srdca vrátane klinickej smrti, často popisujú, že si pamätajú určité zážitky z tohto obdobia.
Vedci k týmto záverom prišli potom, ako identifikovali štyroch pacientov, ktorí zomreli v dôsledku zástavy srdca v nemocnici počas monitorovania EEG. Všetci štyria pacienti boli v kóme a nereagovali. Lekári sa spolu s rodinnými príslušníkmi rozhodli pacientov odpojiť zo zariadenia, ktoré ich umelo držalo pri živote. Po odstránení podpory ventilátora dvaja z pacientov vykazovali zvýšenie srdcovej frekvencie spolu s nárastom aktivity gama vĺn, ktorá sa považuje za najrýchlejšiu mozgovú aktivitu a je spojená s vedomím.
Neprehliadni
No tam to neskončilo. Ďalej bola detegovaná aktivita v takzvanej horúcej zóne nervových korelátov vedomia v mozgu, križovatke medzi temporálnym, parietálnym a okcipitálnym lalokom v zadnej časti mozgu. Táto oblasť v iných štúdiách o mozgu bola spájaná s procesmi snívania, vizuálnymi halucináciami pri epilepsii a zmenenými stavmi vedomia.
Vedci ale dopĺňajú, že dvaja pacienti, pri ktorých zaznamenali aktivitu v mozgu, si v minulosti prešli záchvatmi, ale hodinu pred smrťou, neboli zaznamenané žiadne. Ďalej hovoria, že EEG pacientov nenašla žiadne dôkazy o elektrografických záchvatoch.
Výskumníci záverom ale hovoria, že nemožno robiť na základe ich výsledkov práce všeobecné závery a to z dôvodu malej vzorky. No aj napriek tomu, tieto výsledky ukazujú, že mozog môže byť oveľa zložitejší, ako sme si mysleli, a že niektoré jeho funkcie môžu byť stále aktívne aj počas procesu umierania. To môže mať dôležitý vplyv na to, ako vnímame smrť a ako pristupujeme k pacientom v terminálnej fáze ich života.
Vedci preto volajú po ďalších výskumoch v tejto oblasti. Hovoria, že analýza EEG pacientov na JIS, by mohla poskytnúť viac informácií a dôkazov o tom, či tieto výbuchy gama aktivity sú alebo nie sú dôkazom skrytého vedomia aj blízko smrti.
Komentáre