Sociálne siete ničia duševné zdravie mladistvých
Technológie, Zdravie

Sociálne siete devastujú duševné zdravie mladistvých: Pomôcť sa dá veľmi jednoducho, tvrdia vedci

Sociálne siete sa dnes stali obrovskou súčasťou našich životov. Mnohí trávime voľný čas práve na nich, no ako už dokázali viaceré štúdie, ich používanie môže mať dopad na naše duševné zdravie, hlavne v prípade mladistvých.

Výskumníci z Iowa State University vo svojej práci uvádzajú, že mladí ľudia používajú sociálne siete ako napríklad Instagram alebo TikTok čoraz častejšie a to sa odzrkadľuje na ich duševnom zdraví. Stačí pritom používanie týchto sietí obmedziť a situácia sa výrazne zlepší. V rámci experimentu pracovali s 230 dobrovoľníkmi, ktorí mali obmedziť používanie sociálnych sietí na 30 minút denne. Po skončení experimentu vedci zaznamenali oveľa nižšie pocity úzkosti, depresie, osamelosti a takzvaného „strachu z premeškania“.

Strach z premeškania, alebo známejšie FOMO (pozn. redakcie: Fear of Missing Out), znamená strach z toho, že iní žijú lepšie životy, viac sa zabávajú a užívajú si život viac ako my. Tento trend je výrazný hlavne na sociálnych sieťach, kde sa mnohí snažia prezentovať čo najzaujímavejšiu verziu seba. Hlavne mladiství môžu sledovaním týchto príspevkov nadobudnúť strach z premeškania, čo so sebou prináša pocity úzkosti alebo ovplyvňuje sebaúctu. Strachom FOMO však môžu trpieť aj dospelí ľudia.

Keď mladiství obmedzili používanie sociálnych sietí, mali tendenciu pociťovať pozitívne emócie, ktoré podľa vedcov znamenali celkovo pozitívnejší pohľad na život.

„Mentálne zdravie dobrovoľníkov sa nezlepšilo len v jednom aspekte, ale vo všetkých, čo bolo mimoriadne prekvapivé. Teší ma, že stačilo niečo tak jednoduché ako obmedzenie používania sociálnych sietí,“ tvrdí Ella Faulhaber, vedúca novej štúdie.

Nemusíte byť dôslední

Vedci konštatujú, že pozitívnejší pohľad na život a lepšie duševné zdravie sa objavili aj v prípade, že sa občas presiahol limit 30 minút. Tvrdia, že zlepšenie duševného zdravia nie je o tom aby sme boli zakaždým dokonalí, ale aby sme vložili snahu a zmenili naše návyky spojené so sociálnymi sieťami. V tomto smere pomôže počítať si koľko času venujeme jednotlivým denným aktivitám.

„Ak vieme koľko času minieme na rôzne veci, potom je pre nás jednoduchšie zmeniť správanie, ktoré sa nám úplne nepáči,“ tvrdí Douglas A. Gentile, spoluautor výskumu.

Obmedziť používanie sociálnych sietí nemusí byť jednoduché. Účastníci výskumu potvrdili, že prvých pár dní zvládali najhoršie, no potom sa dostavili pozitívne účinky. Cítili väčšiu produktivitu a cítili sa viac „zladení so životom“. Iní mladí ľudia zas hovorili o lepšom spánku, alebo tráveniu viac času s ľuďmi v reálnom svete.

„Žijeme vo svete plnom úzkosti. Viaceré indikátory nám ukazujú, že pocity úzkosti, depresie a osamelosti sa zhoršujú a kvôli tomu sa môžeme cítiť bezmocne. Vždy ale existuje riešenie,“ dodáva Gentile.

Obmedzenie používania sociálnych sietí nám môže pomôcť proti týmto problémom bojovať.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť