budik alarm
Zdroj: PrinceOfLove / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Mali by sme ráno odkladať budík na neskôr? Takto to vplýva na naše telo, hovoria vedci

Keď nám ráno zazvoní budík, urobili by sme všetko preto, aby sme mohli ostať v posteli ešte o niečo dlhšie.  

Ak hovoríme o zobúdzaní, v spoločnosti prevláda názor, že by sme mali vstať rovno na budík. Ak si ho odložíme o päť minút neskôr, môže to mať negatívny dopad na naše kognitívne procesy alebo spánkový režim. Funkcia odloženia budíka sa v smartfónoch nachádza už desaťročia, no viacerí odborníci idú častokrát proti nej. V novom výskume sa vedci zo Stockholm University bližšie pozreli na to, či má odloženie budíka negatívny dopad na náš spánok alebo náladu či energiu počas dňa.  

Výskumníci zistili, že ak si niekto odkladá budík, v priemere spí kratšie a cíti sa ráno viac ospalo než človek, ktorý si budíky nikdy neodkladá. Vedci však nenašli nič, čo by naznačovalo, že odkladanie budíku ovplyvňuje uvoľňovanie kortizolu, rannú únavu, náladu alebo kvalitu spánku počas noci. V rámci štúdie vyspovedali takmer 2-tisíc dobrovoľníkov, ktorí hovorili o svojich ranných návykoch, mimo iného aj o tom, ako často si odkladajú budík.  

Veľké percento dobrovoľníkov priznalo, že budík odkladá pomerne často. Odkladanie budíka praktizovali hlavne mladí ľudia a ľudia, ktorí sú aktívnejší večer. Najčastejšou príčinou odkladania budíka je to, že sa človek cíti ešte príliš unavený na to, aby vstal z postele.  

Ako vplýva odklad budíku na naše telo?

Autori štúdie nakoniec vybrali 31 pravidelných “odkladačov”, aby strávili dve noci v laboratóriu. Počas toho merali ich spánok. Jedno ráno mohli budík odložiť o 30 minút, druhú noc museli vstať presne načas. Dobrou správou je, že hoci bol spánok počas 30 extra minút narušený, dobrovoľníci stále dostali 20 minút extra spánku. Vo všeobecnosti sa odloženie budíka a spanie pripája k celkovému nočnému spánku, ktorý nebol celkovo nijak výrazne ovplyvnený.  

Ďalšou dobrou správou je, že keď sa budík odložil, po opätovnom zazvonení sa už dobrovoľníci nepreberali z hlbokého spánku a hneď po zobudení vykazovali lepšie výsledky v kognitívnych testoch. Autori štúdie zároveň vyhodnocovali ospalosť, náladu a množstvo kortizolu v slinách. Tu nenašli nič, čo by nasvedčovalo, že tieto faktory odloženie budíka nejak ovplyvňuje.  

“Naša štúdia dokazuje, že posunutie budíka o polhodinu nemá negatívny dopad na nočný spánok, alebo nevyvoláva pocit menšej ostražitosti ráno. Všimli sme si skôr pozitívnejšie dopady, napríklad nezobúdzanie sa z hlbokého spánku, alebo o trošku rýchlejšie myslenie ráno,” tvrdia autori štúdie.  

Autori však upozorňujú, že tento výskum vykonali na pravidelných odkladačoch. Vedci vysvetľujú, že títo ľudia sú zvyknutí na to, že im ráno zazvoní jeden budík a oni si potom ešte zdriemnu. Ak toto nerobíte pravidelne, možno sa stane že sa po dodatočnom zdriemnutí zobudíte unavení a rozhodení. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť