obezita
Zdroj: Fuss Sergey / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Nový liek na chudnutie sľubuje výsledky aj pri vysokokalorickej strave: Prvé testy ukázali obrovský potenciál

Výskumníci z University of Texas vo svojej novej práci objavili liek, ktorý bráni naberaniu váhy. V experimente dokázali, že po užití tohto lieku laboratórne myši nepriberali ani v prípade, ak sa živili jedlami bohatými na cukor a tuk.

Autori štúdie tvrdia, že liek myšiam podávali krátko, no napriek tomu začali strácať váhu a všetky sa stali štíhle. Liek sa im podarilo objaviť tak, že najprv skúmali ako horčík vplýva na metabolizmus, proces ktorý má na starosti produkciu a spotrebu energie v bunkách. Po vápniku, draslíku a sodíku je horčík štvrtým najrozšírenejším katiónom v ľudskom tele a hrá dôležitú úlohu. Horčík nám pomáha udržiavať sa zdravými napríklad reguláciou cukru v krvi, krvného tlaku a udržiava tiež zdravé aj naše kosti.

Výskumníci zistili, že príliš veľa horčíku má potenciál spomaliť produkciu energie v mitochondrii, ktorá sa považuje za elektráreň bunky.

„Pri veľkom množstve horčíku sa energetická produkcia mitochondrie spomalí, akoby šliapla na brzdy,“ opisuje spoluautor štúdie, Travis R. Madaris.

V ďalších krokoch vedci odstránili gén MRS2, ktorý podporuje transport horčíku do mitochondrie. Zistili, že odstránením génu získali oveľa efektívnejší metabolizmus cukru a tuku. V praxi to znamená, že sa tieto látky neukladali v tukových tkanivách a myši boli nielen chudšie, ale aj zdravšie. Zároveň vedci dokázali, že myši liečené takýmto spôsobom netrpeli chorobou pečene spojenou so zlým stravovaním, obezitou, ani cukrovkou druhého typu.

Liek na chudnutie ovplyvňuje prácu mitochondrie

Liek vedci nazývajú CPACC a funguje na princípe obmedzenia dodávky horčíku do mitochondrii buniek. V praxi tak podporí metabolizmus a zároveň aj chudnutie a zdravie. Výskumníci kŕmili myši vysokokalorickými, cukrovými a tučnými jedlami, ktoré sa často vyskytujú v takzvanej „západnej diéte“. Tieto myši slúžili ako dlhodobý model pre výskum toho, ako nesprávne stravovanie môže ovplyvniť telá živočíchov.

„Obmedzenie horčíku v mitochondrii zabránilo problémom, ktoré so sebou môže priniesť nesprávne stravovanie. V rámci našej práce sme vytvorili drobnú molekulu a syntetizovali ju,“ tvrdí Madaris.

Výsledky sú dielom niekoľkoročnej práce, vysvetľujú vedci. Tento liek má potenciál zabrániť kardiometabolickým ochoreniam, napríklad infarktu alebo mŕtvici. Zároveň môže pomôcť znížiť riziko výskytu rakoviny pečene, čo by mohlo mať na zdravotníctvo výrazný dopad. Vedci predstavili prvotné sľubné výsledky, no vo svojej práci pokračujú aj naďalej. Stále vyvíjajú tento nový druh lieku, pričom sa snažia čo najviac optimalizovať jeho účinok a zároveň zabrániť nežiadúcim vedľajším účinkom.

Nasledujú ďalšie kolá testov, pričom v budúcnosti sa chcú rozhodne autori práce dostať aj ku klinickým testom. Čaká ich však dlhá cesta a zatiaľ nemožno povedať, ako sa lieku bude dariť. V prípade úspechu aj v ďalších testovacích kolách by sme však v ruke mohli držať liek schopný pomôcť pri celej rade problémov.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť