obezita
Zdroj: Fuss Sergey / shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Vedci našli v mozgu „spínač“, ktorým možno vyvolať chudnutie. Veria, že našli liek na obezitu

Obezita je problém, ktorý trápi značnú časť ľudskej populácie. Odhadom obezitou trpí celosvetovo až jedna miliarda ľudí. Ruka v ruke s obezitou idú aj ďalšie choroby. No zdá sa, že nám svitá na lepšie časy a čoskoro by sme mohli nadbytočné kilá poraziť bez toho, aby sme museli podstupovať drastické diéty.

Výskumníci z Center for Cognition and Sociality (CCS) prinášajú novú nádej pre ľudí, ktorí trpia nadváhou. Vedci objavili nové poznatky o regulácii metabolizmu tukov. Ich štúdia si posvietila na hviezdovité ne-neurónové bunky v mozgu, známe aj ako „astrocyty„. Okrem toho tím oznámil úspešné pokusy na zvieratách s použitím novo vyvinutého lieku ‚KDS2010‘, ktorý myšiam umožnil úspešne schudnúť bez toho, aby im nejakým spôsobom obmedzili stravu.

Komplexná rovnováha medzi príjmom potravy a spotrebou energie je riadená hypotalamusom v mozgu. Aj keď je známe, že neuróny v laterálnom hypotalame sa podieľajú na metabolizme tukov, ich presná úloha v regulácii metabolizmu tukov nebola doposiaľ plne pochopená. Výskumníci objavili skupinu neurónov v hypotalame, ktoré špecificky exprimujú receptor pre inhibičný neurotransmiter GABA (Gamma-Aminobutyric Acid)‘. Táto skupina bola spojená so subunitou α5 receptoru GABAA a preto bola pomenovaná ako GABRA5 skupina.

Vedci našli „spínač“ na reguláciu hmotnosti

Na modeli obéznych myší vyvolaných diétou výskumníci pozorovali výrazné spomalenie spúšťania kardiostimulátora neurónov GABRA5. Výskumníci pokračovali v štúdii tým, že sa pokúsili inhibovať aktivitu týchto neurónov GABRA5 pomocou chemogenetických metód. Tým došlo k zníženiu produkcie tepla (spotreby energie) v hnedom tukovom tkanive, čo viedlo k nahromadeniu tuku a priberaniu na váhe. Naopak, keď boli neuróny GABRA5 v hypotalame aktivované, myši dosiahli úspešné zníženie hmotnosti. To naznačuje, že neuróny GABRA5 môžu slúžiť ako spínač pre reguláciu hmotnosti.

Výskumný tím sa dopracoval k záveru, že astrocyty v laterálnom hypotalame regulujú aktivitu neurónov GABRA5. Vedci zistili, že počet a veľkosť reaktívnych astrocytov je možné ovplyvniť pomocou enzýmu MAO-B (Monoamine Oxidase B). Tento enzým hrá kľúčovú úlohu v metabolizme neurotransmiterov v nervovom systéme.

Bolo tiež zistené, že potlačenie expresie génu MAO-B v reaktívnych astrocytoch môže znížiť sekréciu GABA a tým zvrátiť nežiaducu inhibíciu neurónov GABRA5. Použitím tohto prístupu výskumníci zvýšili produkciu tepla v tukovom tkanive obežných myší, čo im umožnilo schudnúť aj pri vysokokalorickej strave. Týmto experimentom vedci demonštrovali, že enzým MAO-B v reaktívnych astrocytoch môže byť účinným prostriedkom pre liečbu obezity bez toho, aby došlo k zásadnej zmene stravovacích návykov.

„Keďže obezita bola Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) označená za ‚infekčné ochorenie 21. storočia‘, vidíme v KDS2010 potenciálnu liečbu obezity novej generácie, ktorá dokáže účinne bojovať proti obezite bez potlačenia chuti do jedla.“, uviedol Justin LEE, hlavný autor štúdie.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť