namornicka lod historicka plavba
Zdroj: zhu difeng / Shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

Priniesol Kolumbus syfilis z Ameriky? Nová štúdia ponúka viac informácií o tejto pohlavnej chorobe

Výskumníci z University of Basel v rámci novej štúdie objavili 2-tisíc rokov starý genetický materiál patogénu Treponema pallidum. Ide o pohlavnú chorobu podobnú syfilisu a jej objav v kostiach 2-tisíc ročného Brazílčana potvrdzuje, že v Južnej Amerike existovali pohlavné choroby ešte pred príchodom Krištofa Kolumba. 

Vďaka moderným výskumným metódam môžu vedci odhaliť aj tie najmenšie stopy DNA. Pri študovaní rôznych patogénov môžu vedci na základe DNA určiť ich historický vývoj a šírenie. V rámci novej štúdie vedci skúmali kosti, ktoré našli v oblasti Santa Caterina v Brazílii. Tieto kosti sú staré 2-tisíc rokov a patria štyrom dospelým ľuďom.  

V niektorých prípadoch si vedci všimli vizuálnu zmenu kostí. Táto zmena naznačuje, že ľudia trpeli ochorením, ktoré sa veľmi podobalo na syfilis. Vedci odobrali vzorky kostí, z ktorých izolovali prehistorický genetický materiál.  Tu zistili, že za ochorenie môže baktéria Treponema pallidum, ktorá vedie k ochoreniu bejel.  

“Naša štúdia dokázala, že bejel, alebo inak aj endemický syfilis, existoval v pobrežných oblastiach Brazílie pred približne 2-tisíc rokmi. Znamená to, že obyvatelia Brazílie sa nakazovali touto chorobou viac ako tisíc rokov pred príchodom Krištofa Kolumba. Nakaziť sa mohli pravdepodobne cez kontakt s kožou,” vysvetľuje vedúca štúdie, Verena Schunemann.  

Vo vedeckej komunite prebiehala diskusia o tom, či Kolumbus a jeho námorníci priniesli z Nového sveta pohlavne prenášaný syfilis alebo nie. Kolumbus prišiel do Ameriky v roku 1492 a v 15. Storočí sa syfilis rapídne šíril Európou. Išlo o chorobu, ktorá prepukávala hlavne v prístavných mestách. Táto diskusia však stále prebieha.  

Kolumbus stále mohol z Ameriky priniesť syfilis

Endemický syfilis sa totiž neprenáša pohlavným stykom ako normálny syfilis. Stále je teda možné, že pohlavne prenosnú chorobu Kolumbovi námorníci skutočne z Ameriky priniesli. Autori štúdie však zvažujú aj to, že baktérie spôsobujúce syfilis existovali v Európe ešte pred Kolumbom.

“Naše výskumy nenašli pohlavne prenášanú verziu syfilisu v Južnej Amerike. To naznačuje, že teória o tom ako Kolumbus priniesol syfilis do Európy je o niečo menej pravdepodobná,” tvrdí Schunemann.  

Výskumníci našli na území Fínska a Poľska dôkazy, ktoré naznačujú, že baktérie spôsobujúce syfilis existovali v Európe ešte pred tým, ako Kolumbus vôbec existoval. DNA výskum pomohol vedcom zistiť, že baktérie rodu Treponema pallidum vznikli niekedy v roku 12-tisíc až 550 pred Kristom. História týchto baktérií sa podľa autorov výskumu tiahne oveľa ďalej, než sme spočiatku predpokladali.  

Vedci stále nevedia povedať, ako presne syfilis vznikol a ako preskočil na človeka. Nová štúdia však priniesla jasné dôkazy, ktoré tvrdia, že obyvatelia Južnej Ameriky syfilis dobre poznali. Je nepravdepodobné, že by Kolumbus syfilis do Ameriky priniesol alebo že by ho odtiaľ doniesol do Európy. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť