mesiac Enceladus saturn
Zdroj: Stephane Masclaux / Shutterstock.com
Vesmír

Enceladus v podzemnom oceáne ukrýva najdôležitejšiu látku pre život: Môže byť mesiac Saturnu obývaný?

Výskumníci z inštitútu SWRI prichádzajú s fascinujúcou správou, ktorá by mohla zmeniť pátranie po živote v Slnečnej sústave. Vo svojej novej štúdii prinášajú ďalšie dôkazy, ktoré naznačujú že oceán pod ľadovým povrchom mesiaca Enceladus ukrýva kľúčové látky potrebné pre život.

Enceladus je jeden z niekoľkých mesiacov v Slnečnej sústave, ktoré by mohli pod hrubou škrupinou z ľadu ukrývať oceán. Obieha okolo prstencovej planéty Saturn. Vedcom sa po prvýkrát podarilo priamo odhaliť fosfor vo forme fosfátov, ktorý vychádzal z oceánu pod povrchom mesiaca. Prítomnosť fosfátov si vedci všimli v dátach misie Cassini, ktorá obiehala okolo Saturnu a jeho mesiacov viac ako 13 rokov.

„V roku 2020 sme na základe geochemických modelov usúdili, že by sa v oceáne mesiaca Enceladus malo nachádzať množstvo fosforu. Nedávno sa nám ho podarilo priamo zachytiť počas toho, ako vystrekoval cez gejzír na povrchu“ tvrdí Christopher Glein, jeden z autorov štúdie.

Misia Cassini odhalila tekutú vodu pod povrchom mesiaca. Podarilo sa jej preskúmať jeden z gejzírov, ktorý vystrekuje vodu do vesmíru v podobe ľadových zrniečok. Analýza týchto zrniečok ukázala, že sa v ľade nachádza aj fosforečnan sodný. Dáta misie Cassini a experimenty vedcov naznačujú, že oceán pod povrchom Enceladu môže byť bohatý na fosfor.

Existuje pod povrchom život?

Fosfáty, alebo fosforečnany sú dôležitou látkou pre všetok život na Zemi. Hrajú dôležitú úlohu pri vytváraní DNA a RNA, kostí, zubov a membrán buniek. Bez fosfátov by život ako ho poznáme vzniknúť nemohol.

„Koncentrácie fosfátov v prúde ľadových čiastočiek boli stokrát väčšie ako v oceánoch Zeme. Použitie modelu na predpovedanie výskytu fosfátov je jedna vec, no zaznamenať ich priamo je mimoriadne vzrušujúce. Náš objav je veľkým krokom vpred pri pátraní po živote mimo našej planéty,“ hovorí Gein.

Okrem Enceladu môžu mať pod povrchom oceán aj mesiace Europa a Titan, alebo aj trpasličia planéta Pluto. Voda dokáže v interiéroch týchto svetov existovať vďaka teplu z jadra planéty, alebo vplyvom ďalších procesov. Voda na povrchu kozmického telesa môže existovať len v prípade, ak sa planéta nachádza v ideálnej vzdialenosti od svojej hviezdy. Potvrdenie existencie oceánov pod povrchom vzdialených kozmických telies naznačuje, že v galaxií sa môže nachádzať oveľa viac obývateľných svetov, než sme spočiatku predpokladali.

„S týmto objavom Enceladus splnil niečo, čo považujeme za najprísnejšiu podmienku pre vznik života. Ďalšie kroky sú preto jasné, potrebujeme navštíviť Enceladus a uistiť sa, či je obývateľný oceán v skutočnosti obývaný,“ navrhuje Gein.

V nasledujúcej dekáde plánuje americká NASA misie, ktoré by sa pozreli na ľadové mesiace našej sústavy. Agentúra plánuje napríklad misiu k Jupiterovmu mesiacu Europa, no otvára sa možnosť, že sa nejaká misia pozrie aj na Enceladus.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť