Astronómovia odhalili 18 nových čiernych dier, ktoré trhajú hviezdy na kusy
Vesmír

Astronómovia odhalili 18 nových čiernych dier, ktoré trhajú hviezdy na kusy: Sú všade okolo nás

Čierne diery sú vo vesmíre všade naokolo, no astronómovia musia vedieť, čo majú hľadať. Výskumníci z inštitútu MIT v novej štúdii natrafili na jackpot a našli až 18 nových hviezdnych párov, v ktorých čierna diera roztrhala hviezdu, ktorá okolo nej obiehala.  

Keď sa hviezda alebo iný kozmický objekt, dostane do blízkosti čiernej diery, extrémne slapové sily tento objekt roztrhnú na kusy, čo sa niekedy označuje aj ako špagetifikácia. Gravitácia čiernej diery ťahá silnejšie jednu časť hviezdy, čo spôsobí, že sa hviezdny materiál natiahne, hviezda sa deformuje a v určitom momente sa môže roztrhnúť na kusy.  

Kŕmiaca sa čierna diera pritom vylučuje obrovské množstvo energie naprieč celým elektromagnetickým spektrom. Astronómovia v minulosti pátrali po týchto sústavách tak, že hľadali charakteristické záblesky v optickom a röntgenovom spektre. Do dnešného dňa astronómovia odhalili len hŕstku týchto disrupčných udalostí, no v rámci novej štúdie rozšírili katalóg známych udalostí o viac ako dvojnásobok.  

Zoznam sa im podarilo rozšíriť netradičným spôsobom. Namiesto optického alebo röntgenového spektra sledovali spektrum, ktoré sa s týmito udalosťami až tak nespája, infračervené spektrum. Keď čierna diera pohlcuje hviezdu, môže generovať aj veľa infračerveného žiarenia, čo platí hlavne v prašných galaxiách. V týchto galaxiách je centrálna čierna diera najčastejšie zahalená množstvom materiálu.  

Prach maskuje niektoré spektrá elektromagnetického žiarenia

Práve tento kozmický prach a iný materiál zatieni optické a röntgenové žiarenie. Tým zároveň maskuje akékoľvek stopy po čiernej diere pohlcujúcej hviezdu. Astronómovia si však všimli, že počas tohto procesu čierna diera zohrieva okolitý materiál a tieto infračervené emisie dokážeme odhaliť.  

“Väčšina nových zdrojov sa v optickom spektre neukáže. Ak ale chcete tieto udalosti pochopiť ako celok, potrebujete ich skúmať aj v infračervenom spektre,” tvrdí vedúca nového výskumu, Megan Masterson.  

Autori štúdie okrem 18 nových kŕmiacich sa čiernych dier našli aj najbližšiu čiernu dieru, ktorá je práve v procese pohlcovania hviezdy. Našli ju v galaxii NGC 7392, ktorá sa od nás nachádza približne 137-miliónov svetelných rokov. Vo všetkých prípadoch išlo o čisté signály, výskumníci teda nemajú pochýb o tom, že čierna diera skutočne hviezdu pohlcuje.  

Zároveň sa ukázalo, že tieto udalosti neprebiehajú len v jednom type galaxii, ako sa doteraz predpokladalo.  

“Ak by ste sa pozreli na oblohu a uvideli niekoľko galaxií, v každej jednej by čierna diera pohlcovala nejakú hviezdu,” vysvetľuje Masterson.  

Nová štúdia vedcom pomáha lepšie predpovedať, ako často sa stáva, že v určitej galaxii nešťastná hviezda príde do blízkeho kontaktu s čiernou dierou. Ukázalo sa, že v určitej galaxií čierna diera roztrhne hviezdu približne raz každých 50-tisíc rokov. To je v súlade s doterajšími teoretickými predpoveďami.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť