Prvé galaxie vo vesmíre nie sú záhadou
Vesmír

Prvé galaxie pozorované Webbom nie sú kozmickou záhadou: Ich neobvyklý jas sa dá vysvetliť aj inak, tvrdí štúdia

Vesmírny teleskop Jamesa Webba je momentálne najvýkonnejším vesmírnym observatóriom, aké máme k dispozícii. Astronómovia ho využívajú na to, aby mohli nahliadnuť do obdobia prvých galaxií. Keď tak urobili, čakalo ich veľké prekvapenie. 

So zverejnením prvých záberov vedci vysvetľovali, že jedny z prvých galaxií sú jasnejšie, väčšie a vyspelejšie, než by podľa nášho chápania vesmíru mali byť. Podľa štandardného kozmologického modelu, doteraz najpresnejšieho vysvetlenia fungovania nášho vesmíru, nebolo možné, aby tak vyspelé galaxie vznikli tak krátko po Veľkom tresku. 

Niektorí astronómovia a fyzici začali spochybňovať štandardný kozmologický model. V rámci novej štúdie ale vedci z Northwestern University zistili, že prekopávať štandardný kozmologický model pravdepodobne nebude treba. Podľa ich práce nie sú tieto galaxie až tak masívne, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. 

Hmotnosť galaxie a jej jas kráčajú typicky ruku v ruke, no nemusí to byť vždy podmienkou. Ako vysvetľujú autori štúdie, aj menšie galaxie môžu žiariť rovnako jasne ako tie masívnejšie, ak prechádzajú obdobím nepravidelnej no masívnej hviezdnej formácie. Ak by mladé galaxie tvorili nové hviezdy “ako na dvoch bežiacich pásoch” potom by to mohlo vysvetliť, prečo sa zdajú tak klamlivo masívne. Zároveň by nám pasovali do štandardného kozmologického modelu. 

“Objav týchto galaxií bol pre vedeckú komunitu obrovským prekvapením. Tieto štruktúry totiž boli oveľa jasnejšie, než sa predpokladalo. Bežne sa stáva, že je galaxia jasnou preto, lebo je veľká. V tomto prípade ale hovoríme o ére kozmického úsvitu. Tá nastala krátko po Veľkom tresku a počas nej vznikali prvé hviezdy a galaxie, tvrdí Claude-André Faucher-Giguére, jeden z autorov štúdie. 

Prvé galaxie vo vesmíre nie sú anomáliou

Počas éry kozmického úsvitu ešte neprešlo dostatok času na to, aby mohli existovať tak masívne galaxie, aké astronómovia predpokladali, že našli. Väčšina vedcov sa snažila prísť na to, ako je možné, že v takom krátkom období mohli galaxie narásť do takých rozmerov, no háčik sa ukrýval inde. 

Nový výskum dokazuje, že galaxie v období kozmického úsvitu nemajú problém dosiahnuť pozorovanú jasnosť. Stačí, aby za dostatočne krátky čas vyprodukovali dostatočné množstvo svetla. 

“Máme dva spôsoby, ako to môžeme dosiahnuť. Buď je galaxia naozaj masívna, alebo má len schopnosť vyprodukovať veľa svetla veľmi rýchlo,” vysvetlil spoluautor štúdie, Guochao Sun. 

Niektorí astronómovia teoretizovali, že rapídna formácia nových hviezd by mohla vysvetliť nezvyčajnú jasnosť týchto galaxií. Autori novej štúdie sú však prví, ktorí pomocou detailných počítačových simulácií dokázali túto teóriu potvrdiť.  Zdá sa teda, že prekopanie štandardného kozmologického modelu sa ani dnes nekoná. Stále ostáva našim najlepším vysvetlením fungovania vesmíru a rôznych kozmických fenoménov. 

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť