Vedci nahliadli na dno lunárneho kráteru Shackleton, ktorý je neustále zahalený tmou.
Vesmír

Vedci nahliadli tam, kam Slnko nikdy nezasvieti. Pozrite sa na dno mesačného kráteru Shackleton

V rámci programu Artemis sa o pár rokov na povrch Mesiaca vrátia ďalší astronauti. Tí by mali pristáť na južnom póle Mesiaca.  

Americká NASA nedávno odhalila nový záber, ktorý nám ukazuje oblasť južného pólu v neuveriteľnom detaile. Záber vznikol kombináciou dvoch kamier, ktoré v tomto prípade spolupracovali a odhalili nám tajomstvá kráteru Shackleton. NASA vytvorila mozaiku kombináciou kamier LROC (pozn. redakcie: Lunar Reconnaissance Orbiter Camera), ktorá operuje už od roku 2009 a kamery ShadowCam, ktorá sa nachádza na kórejskej sonde Danuri.  

Kamera LROC dokáže zachytiť detaily lunárneho povrchu, no problém má s trvalo zatienenými oblasťami, krátermi, do ktorých Slnko nikdy nezasvieti. Tu nastupuje na scénu ShadowCam, ktorá je približne 200-krát citlivejšia na svetlo ako LROC. Táto kamera dokázala odhaliť povrch aj pri mimoriadne slabých svetelných podmienkach. Vďaka tomu odhalila detaily, ktoré LROC nedokázala zachytiť.

Nevýhodou ShadowCam je fakt, že nedokáže zachytiť časti Mesiaca, ktoré sú osvetlené priamo. Na orbite Mesiaca sa však nachádzajú dva prístroje, ktoré sa v tomto dopĺňajú. Spojením záberov LROC a ShadowCam vedci dokázali vytvoriť jasnú mapu povrchu a geologických štruktúr nielen jasných, ale aj tých najtmavších častiach Mesiaca. Výskumníci tak získali možnosť vidieť terén aj na dne temného kráteru Shackleton.  

Vedci vidia aj tam, kde Slnko nesvieti

S pomocou kamery ShadowCam môžu vedci zachytiť aj iné trvalo zatienené regióny Mesiaca. Tento inštrument odhaľuje terén v mimoriadnom detaile, čím vedcom poskytuje lepšie chápanie terénu v oblasti južného pólu našej prirodzenej družice. Ide o oblasť, ktorú ľudia nikdy predtým nepreskúmali. Momentálne sa južnému pólu venuje veľká dávka pozornosti. Verí sa, že v kráteroch by sa mohli nachádzať ložiská ľadu a iných dôležitých prchavých látok. Vedci zároveň predpokladajú, že ľad v kráteroch Mesiaca existoval milióny, ak nie miliardy rokov.  

Ak sa vedcom podarí skúmať tieto ložiská, výsledky výskumov by nám mohli prezradiť viac o tom, ako Mesiac vznikol a ako sa vyvíjala celá Slnečná sústava. Ako sme už spomínali, v rámci programu Artemis sa už o pár rokov vrátia astronauti na povrch Mesiaca, ak všetko pôjde tak, ako má. Hlavnou ideou programu Artemis však nie je len opätovná návšteva Mesiaca. Postupom času chce NASA vybudovať na južnom póle infraštruktúru, ktorá by astronautom umožnila ostať na Mesiaci dlhodobejšie.  

Program Artemis chce zistiť, či astronauti dokážu fungovať dlhšiu dobu mimo našej planéty. Program je zároveň akýmsi odrazovým mostíkom na Mars. Ak chcú astronauti prežiť, budú potrebovať zdroje ukryté v trvalo zatienených kráteroch. Z ľadu by mohli získať nielen vodu, ale aj kyslík a vodík ako raketové palivo. V dohľadnej dobe výskumníci preskúmajú južný pól mesiaca ešte intenzívnejšie a prinesú viac záberov na tento nepreskúmaný región.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť