Odkiaľ sa vzala voda na Mesiaci? Naša planéta v tomto môže hrať dôležitú úlohu

Už dlhšiu dobu vieme, že v kráteroch Mesiaca môže existovať voda. Oveľa menej rozumieme tomu, odkiaľ sa tam zobrala. Naša Zem môže mať na tom svoj podiel.

Odkiaľ sa vzala voda na Mesiaci?
Zdroj: Unsplash (Daniel Sinoca, NASA), Úprava: Vosveteit.sk

O vode na Mesiaci vieme už nejakú dobu. Viaceré pozorovania potvrdili, že na dne kráterov, kde Slnko nikdy nezasvieti, sa môže nachádzať voda vo forme ľadu. Vedci však zatiaľ nemali úplne jasno v tom, ako sa tam voda mohla dostať. 

Jedno vysvetlenie prinášajú vo svojej novej štúdii aj výskumníci z University of Hawai’i at Manoa. Vysvetľujú, že pochopiť koncentráciu a distribúciu vody na Mesiaci je dôležité nielen pre lepšie pochopenie evolúcie našej prirodzenej družice, ale aj pre budúce vesmírne misie. Program Artemis, za ktorým stojí americká NASA, už začal a jeho hlavnou ideou je dostať astronautov na Mesiac dlhodobejšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak majú astronauti žiť na lunárnej základni, voda predstavuje jeden z najdôležitejších zdrojov, aké budú mať k dispozícii. Ďalším je energia. Lenže ako sa teda voda na povrch Mesiaca vlastne dostala? V rámci novej štúdie vedci naznačujú. Že vysokoenergetické elektróny uväznené v magnetosfére Zeme môžu prispievať k zvetrávaniu mesačného povrchu a elektróny môžu prispieť k formácii vody na Mesiaci.  

Magnetické pole Zeme, alebo magnetosféra, nás chráni pred škodlivou radiáciou Slnka. Solárny vietor naráža do nášho magnetického poľa, tlačí ho a deformuje. V podstate tieto procesy spôsobujú, že sa na jednej strane planéty tvorí dlhý magnetický chvost. V rámci tejto štruktúry existuje plazmová vrstva, ktorá sa skladá z vysokoenergetických elektrónov a iónov. Tie môžu pochádzať zo Zeme a zo solárneho vetra.  

Predchádzajúce štúdie sa zameriavali hlavne na solárny vietor, ktorý bombarduje nielen našu magnetosféru, ale aj povrch Mesiaca. Naša prirodzená družica nemá ani magnetické pole, ani atmosféru, ktorá by ju chránila pred solárnym vetrom. Aj solárny vietor môže prispieť ku vzniku vody na povrchu Mesiaca.  

Odkiaľ sa berie voda na Mesiaci?

Autori novej štúdie stavali na svojich predchádzajúcich poznatkoch, ktoré dokázali, že kyslík v magnetickom “chvoste” Zeme prispieva k hrdzaveniu železa v polárnych oblastiach Mesiaca. V tejto práci sa chceli lepšie pozrieť na to, čo sa deje, ak Mesiac prechádza cez magnetický chvost Zeme. Keď sa tak stane, Mesiac je takmer úplne chránený pred solárnym vetrom, no nie pred fotónmi. 

“Tento scenár pre nás predstavuje prirodzené laboratórium pre študovanie procesov, ktoré vedú ku vzniku vody na Mesiaci. Keď sa Mesiac nachádza mimo chvosta našej magnetosféry, potom ho neustále bombarduje solárny vietor. Keď sa nachádza vnútri, očakávali sme, že formácia vody klesne takmer k nule,” tvrdí Shuai Li, jeden z autorov štúdie.  

Zdá sa však, že aj Zem prispieva k formácii vody na Mesiaci. Presnejšie sa zistilo, že častice uväznené v našej magnetosfére môžu prispievať ku vzniku vody takmer rovnakým spôsobom ako solárny vietor. Vysokoenergetické elektróny v tomto smere vykazujú podobný efekt ako protóny solárneho vetra.  

Výskumníci sa chcú v ďalších štúdiách spojiť s misiami cez program Artemis. V budúcnosti by mohli pomôcť vesmírnej agentúre monitorovať vodu na Mesiaci.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre