NASA začína s výcvikom astronautov pre misiu Artemis. Takto sa pripravujú na pohyb po južnom póle Mesiaca

Na astronautov budú na južnom póle Mesiaca čakať naozaj nehostinné podmienky. Pripraviť sa musia na takmer úplnú tmu.

Vlajka na Mesiaci
Zdroj: NASA

Misia Artemis, ktorá má opäť na povrch Mesiaca priniesť ľudskú posádku, začína naberať na reálnych obrátkach. Dlho očakávaná misia, za ktorou stojí americká NASA, naberá prvé kontúry nielen po technickej ale už aj po personálnej stránke. Prví astronauti totižto sú už vo výcvikovom procese a najnovšie sa začínajú pripravovať na naozaj nehostinné podmienky, ktoré na nich čakajú na tmavom mesačnom južnom póle.

Astronauti sa musia pripraviť na špecifické podmienky

So zábermi z pripravovaného veľmi špecifického tréningu astronautov sa podelila priamo NASA na sociálnej sieti Twitter, upozorňuje portál Futurism.com. Ako môžete sami vidieť na fotografii nižšie, astronauti sa na nadchádzajúcu mesačnú misiu budú pripravovať v špeciálnom bazéne. Ten logicky simuluje výrazne menšiu gravitáciu ale zároveň aj viditeľnosť na južnom póle nášho jediného prirodzeného satelitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Na južnom póle Mesiaca zostane Slnko nie viac ako niekoľko stupňov nad obzorom, čo bude mať za následok extrémne dlhé a tmavé tiene,“ uviedla NASA vo vyhlásení. „Aby sa astronauti pripravili na tieto náročné svetelné podmienky, tím v NBL začal predbežné hodnotenia riešení mesačného osvetlenia na dne 12,2 metrov hlbokého bazéna.“

S prvými prípravami na nadchádzajúci tréning začali logicky potápači z laboratória Neutral Buoyancy Laboratory. Tí pripravujú povrch dna až 12,2 metrov hlbokého bazéna, pričom zároveň upravujú aj jeho steny a osvetlenie. Potápači pre najlepšie nasimulovanie podmienok museli zatemniť steny bazéna, aby eliminovali nechcené odrazy svetla. Do bazéna taktiež umiestnili veľké filmové svietidlo, ktoré simuluje slabé osvetlenie povrchu južného pólu Mesiaca.

Misia Artemis už naberá reálne kontúry

Na misii Artemis pracuje americká NASA už niekoľko rokov, pričom kľúčovým prvkom očakávanej misie je nová nosná raketa SLS – Space Launch Systém. Jej vývoj sa započal už v roku 2011. Viaceré komplikácie však pri vývoji a testovaní neustále odkladali jej možné použitie v praxi. Vývoj však v posledných rokoch výrazne pokročil. Prvé reálne simulácie a testy samotnej rakety, ktorá má za cieľ vyniesť do vesmíru kozmickú loď Orion, sa očakávajú už v tomto roku.

Misia Artemis, ktorá bude využívať tieto dva prostriedky, však započne svoju púť až o niekoľko rokov neskôr. Ambiciózne plány ešte z čias Donalda Trumpa poukazovali na rok 2024. Už dnes však vieme, že na povrch Mesiaca sa ľudia znovu tak skoro nedostanú. Momentálne sa povráva o niekoľko mesačnom, poprípade pár ročnom meškaní. Všetko však závisí od toho, ako budú úspešné nasledujúce testy jednotlivých súčastí celej misie. Veľkú úlohu zohráva aj priebeh tréningu astronautov pripravujúcich sa na túto misiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre