Ako vzniká voda na Mesiaci? Slnko hrá v tomto procese dôležitú úlohu

Vedci z Čínskej akadémie vied odhaľujú mechanizmy, ktoré vedú k vytvoreniu vody na našej prirodzenej družici.

Ako vzniká voda na Mesiaci?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vodu na Mesiaci sa vedcom podarilo objaviť už v roku 2008. Odvtedy sa okolo tohto nálezu strhla obrovská vlna diskusie, no ďalšie nálezy na seba nenechali dlho čakať. Postupom času sa zistilo, že voda existuje vo veľkom množstve hlavne pri lunárnych póloch v oblastiach, ktoré sú trvalo chránené pred slnečným svetlom.

Istý prelom sa podaril aj čínskej misii Chang’e 5. Tá síce nepristála v trvalo zatienenom kráteri, no podarilo sa jej priniesť vzorky pôdy z najväčšej zemepisnej šírky, než sa to podarilo ktorejkoľvek inej misii, informuje portál Universe Today. Vzorky vedcom prezradili, že sa v nich nachádza voda no čo je dôležitejšie, solárny vietor má na túto vodu priamy vplyv.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Množstvo vody na Mesiaci závisí od dvoch faktorov. Prvým je to, v akej fáze lunárneho dňa sa naša prirodzená družica nachádza. Druhým dôležitým faktorom je zemepisná šírka. Koncentrácia vody sa vplyvom denného cyklu Mesiaca môže líšiť až o 200 ppm alebo častí na milión. Pre lepšie pochopenie, táto odchýlka je tak výrazná, že Slnko musí v hydrologickom cykle Mesiaca hrať dôležitú úlohu.

Slnko kontroluje množstvo vodíka, ktorý sa dostane na lunárny povrch. Mesiac nemá žiadnu atmosféru, preto nabité častice vodíka priamo reagujú s najvrchnejšou vrstvou regolitu. Táto reakcia po sebe zanechá výraznú stopu, veľké množstvo atómov vodíka s malým množstvom deutéria – ťažkej formy vodíka.

Kde sa nachádza najviac vody?

Deutérium má jeden neutrón navyše, čím je o niečo ťažší a preto je nepravdepodobné, že sa dostane do solárneho vetra. Keď solárny vietor dopraví na povrch Mesiaca vodík, ten môže eventuálne vytvoriť vodu, ako jedna z jej kľúčových zložiek. Takejto vode by však deutérium chýbalo.

Presne to sa podarilo dokázať vedcom z Čínskej akadémie vied. Vzorky misie Chang’e 5 dokázali, že voda má vysokú koncentráciu „normálneho“ vodíka a nízku koncentráciu deutéria. Misia odobrala vzorky z najvrchnejšej vrstvy regolitu, čo opäť potvrdzuje teóriu o solárnom vetre a vode na Mesiaci. Koncentráciu vody vo vzorke sondy vedci odhadli na približne 46 ppm, čo súhlasí s odhadmi, ktoré vedci získali ešte pred pristátím sondy.

Predpokladá sa, že úspech misie závisel do veľkej miery na tom, kde sonda pristála. Potvrdilo sa, že aj v polárnych oblastiach Mesiaca existuje dostatočné množstvo vodíku. Na základe toho autori štúdie potvrdzujú, že póly Mesiaca sú najlepším miestom, kde by sme mali hľadať vodu. Póly Mesiaca sú momentálne jedným z potenciálnych miest, kde by mohla vzniknúť prvá lunárna výskumná základňa. Na Mesiac sa momentálne chystá americká NASA so svojim programom Artemis. Misia Artemis 1 už odštartovala, pričom ďalšie dve misie sú v príprave. V rámci tohto programu sa na povrch Mesiaca vrátia ďalší astronauti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre