Život na Mesiaci sa stal o čosi reálnejším: Nové palivá pomôžu astronautom prežiť aj dlhšiu dobu

Výskumníci z Bangor University sú lídrami v revolučných palivových systémoch, ktoré by nám odomkli cestu na Mesiac, Mars a možno aj ďalej.

vesmir mesiac zakladna na mesiaci kozmonauti
Zdroj: Gorodenkoff / Shutterstock.com

V posledných rokoch sa dosť často hovorí o potenciálnej základni na povrchu Mesiaca. V rámci programu Artemis už čoskoro na povrch našej prirodzenej družice poputujú ďalší astronauti, ktorí by mohli do pár rokov urobiť z tohto nehostinného, ale podmanivého sveta, svoj dočasný domov. 

Základňa na Mesiaci nás môže naučiť ako prežiť za hranicami nášho sveta. Dnes žijú astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici, no existovať približne 380-tisíc km od domova so sebou prináša úplne nové výzvy. Mesiac zároveň má slúžiť ako akýsi odrazový mostík k ceste na Mars, ďalšiemu obrovskému kozmickému míľniku. V tomto smere sú výskumníci z Bangor University lídrami vo vývoji technológií, ktoré nám umožnia cestovať hlbšie do vesmíru. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci nového výskumu vedci navrhli nový druh paliva, ktoré by nám mohlo pomôcť na Mesiaci a možno neskôr aj na Marse, prežiť. Hlavnou myšlienkou tohto paliva je umožniť výrobu rôznych typov palív, ktoré sa nedajú jednoducho vytvoriť pomocou bežných výrobných metód. Výskumníci musia siahnuť po alternatívnych zdrojoch energie v prípade svetov, ktoré majú rovnako ako naša Zem deň a noc. V tomto prípade sú možnosti získavania solárnej energie obmedzené a ostať bez energie nie je niečo, čo si ľudia žijúci mimo Zeme môžu dovoliť. Mesačná základňa by fungovala na množstve procesov, ktoré sú kritické pre udržanie života. 

“Naše laboratórium momentálne pracuje na kompaktnom a mobilnom generátore, ktorý má veľkosť malého auta. Je to niečo, čo môžeme “pricapiť” na raketu. Výhodou nášho generátora je, že ho vieme jednoducho dostať do vesmíru. Generátor je schopný prežiť všetky sily, ktorým čelí pri štarte rakety a ceste k svojmu cieľu, pričom potom dokáže fungovať úplne bezpečne,” vyjadril sa profesor Simon Middleburgh pre portál BBC.  

Jadrová energia môže byť kľúčom k spoznávaniu vesmíru

Nové palivá, ktoré vedci z Bangor University vyvíjajú, sú založené na jadrovej energii. Veria, že jadrová energia je kľúčom k ceste do hlbokého vesmíru. Zároveň ide o jediný spôsob, ako môžeme astronautom poskytnúť energiu na tak dlhý čas, aký si cestovanie vesmírom momentálne vyžaduje. Jadrová energia, v tomto prípade špecifickejšie jadrové motory, by mohli pomôcť raketám dostať sa k najvzdialenejším objektom sústavy.  

„Takéto stabilné systémy jadrového paliva sú životne dôležité na umožnenie misií do hlbokého vesmíru.“

Ide o motory, ktoré vyvíjajú veľmi vysoký ťah, ktorý tlačí raketu dopredu. V praktickejšom scenári, napríklad pri ceste na Mars, by sa mohla doba cestovania skrátiť až o polovicu, ak by bola raketa poháňaná jadrovým motorom.  

Pre portál BBC sa vyjadril aj Tim Marshall, žurnalista venujúci sa hlavne geopolitickým témam. Marshall potvrdzuje, že tieto pokroky v palivách sú určite výrazným krokom vpred v pretekoch na lunárny južný pól.  

“Verím, že lunárne základne budú existovať okolo roku 2030. Pravdepodobne tam bude jedna čínska a jedna americká základňa. Verím, že sa vesmírne agentúry na Mesiac dostanú už čoskoro, pretože svetové veľmoci si nemôžu dovoliť tam nebyť. Hlavne vo svetle toho, že tento prielom v oblasti paliva môže cestu na Mesiac výrazne uľahčiť,” vysvetľuje Marshall.  

Marshall zároveň upozorňuje, že s komercializáciou vesmíru by sa mohlo objaviť množstvo problémov. Jediné pravidlá ktoré nám hovoria ako operovať vo vesmíre sú zapísané v zmluve z roku 1967, ktorá je dnes už zastaraná.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre