Veda a výskumVesmír

Astronauti sa vrátia na Mesiac: Budú mať jadrové reaktory od Rolls-Royce?

Spoločnosť Rolls-Royce uzatvorila spoluprácu s Vesmírnou agentúrou Spojeného kráľovstva, pracuje na mini jadrovom reaktore.

Automobilová spoločnosť Rolls-Royce získala dotácie z Vesmírnej agentúry Spojeného kráľovstva, aby zistila, ako možno využiť jadrovú energiu na podporu budúcich Astronautov na Mesiaci.

V rámci tohto projektu spoločnosť pracuje na svojom programe Micro-Reactor, ktorá má poskytnúť budúcim astronautom dostatok energie na život na inom kozmickom telese. Energiu potrebujú nielen na život, ale aj na prácu. Všetky vesmírne misie totiž potrebujú spoľahlivý zdroj energie, aby mali prístup k podpore života, komunikačným systémom či vedeckým experimentom. Jadrová energia má obrovský potenciál predĺžiť vesmírne misie budúcnosti a zároveň zvýšiť vedecký prínos z nich.

Vesmírna agentúra Spojeného kráľovstva poskytla Rolls-Roycu takmer tri milióny libier. Tento grant nadväzuje na minuloročnú štúdiu, ktorú vesmírna agentúra taktiež dotovala.

„Vesmírny prieskum je najlepším laboratóriom, v ktorom vznikajú technológie potrebné na Zemi. Nové materiály môžu nájsť uplatnenie v robotike, výžive či v ďalších sférach. Ľudstvo sa po viac ako 50 rokoch vracia späť na Mesiac a v tomto duchu zakladáme v spolupráci so spoločnosťou Rolls-Royce prelomové vedecké projekty, medzi ktoré sa radí aj náš nový lunárny modulárny reaktor,“ Vysvetľuje minister George Freeman.

Ak všetko pôjde podľa plánu, reaktor by mal cestovať k Mesiacu v roku 2029. Na rozdiel od iných energetických systémov je lunárny modulárny reaktor oveľa menší a ľahší. Zároveň ale môže poskytovať nepretržitú energiu bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Do ambiciózneho projektu sa zapoja aj univerzity Oxford, Bangor, Brifhton, Sheffield a výskumné centrum AMRC.

Dotácia zo strany vesmírnej agentúry umožní vedcom spoločnosti Rolls-Royce lepšie pochopiť komplexné systémy jadrovej energie. V rámci projektu sa budú sústrediť na tri kľúčové vlastnosti mikroreaktora. Prvou je palivo na generovanie tepla, druhou metóda presunu tepla a treťou metóda transformácie tepla na elektrickú energiu.

Mikroreaktor môže pomôcť aj na Zemi

Mikroreaktor by však nemusel nájsť uplatnenie len vo vesmíre. V prípade úspechu by si miesto našiel aj vo vojenských alebo komerčných priemysloch.

„Dotácie posúvajú náš projekt mikroreaktora bližšie k realite. Veríme, že naše zariadenie by mohlo priniesť obrovské výhody nielen za hranicami našej planéty, ale aj v rámci nich. Naša technológia prinesie výhody v komerčnom, ale aj vojenskom priemysle. Zároveň poskytuje možnosť, ako znížiť naše emisie skleníkových plynov a dostať sa k čistej, obnoviteľnej a spoľahlivej energii,“ vysvetľuje riaditeľ oddelenia programov budúcnosti v Rolls-Royce, Abi Clayton.

Spolupráca so spoločnosťou Rolls-Royce prišla krátko po oznámení rozpočtu vo výške 51-miliónov libier pre Vesmírnu agentúru Spojeného kráľovstva. Tieto peniaze vesmírna agentúra venovala spoločnostiam na vývoj komunikačných a navigačných služieb na Mesiaci. Všetko je súčasťou programu Moonlight, ktorý je pod palcom Európskej vesmírnej agentúry. V rámci tohto programu plánuje ESA vytvoriť na obežnej dráhe Mesiaca konšteláciu satelitov. Táto infraštruktúra umožní astronautom komunikovať a zdieľať veľké súbory, zatiaľ čo budú pracovať na povrchu Mesiaca.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close