Staroveká stavba v Arabskej púšti ukazuje, že sa tu odohrávali tajomné rituály, ktoré prinášali obete na životoch

V severnej Arábii archeológovia našli pieskovcové monumenty, ktoré naznačujú existenciu mimoriadne starej viery v dobe kamennej.

Takmer 2-tisíc monumentov poukazujú na vieru v neznámeho boha
Zdroj: Unsplash (Alejandro Barba,Juli Kosolapova) Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z University of Western Australia objavili v severnej Arábii monument, ktorý nám približuje dobu neolitu, alebo inak mladšej doby kamennej. Neolit považujeme za významné obdobie, pretože práve počas neho naši predkovia prechádzali z lovcov-zberačov na prvých poľnohospodárov.

Objavený monument naznačuje, že už v tejto dobe mohli mať naši predkovia lepšie kultúrne cítenie, ako sa predpokladalo. Naznačuje totiž, že už počas neolitu existovali kulty. Výsledky štúdie sú dielom päťročnej práce archeológov. Monument má na šírku 140 metrov a skladá sa z pieskovca. Našli ho neďaleko mesta AIUIa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Päťročný výskumný projekt, vedený Univerzitou Západnej Austrálie a podporovaný Kráľovskou komisiou pre AlUla, zahŕňal vykopanie 140 metrov dlhého „mustatilu“ – pieskovcového obdĺžnikového monumentu – nachádzajúceho sa východne neďaleko starobylého arabského oázového mesta AIUIa.“, hovoria vedci.

Pieskovcový monument je však len jednou z 1600 podobných štruktúr, ktoré vedci našli na území o rozlohe 300-tisíc štvorcových kilometrov. Predpokladá sa, že je 7-tisíc rokov starý.

„Monumenty v oblasti naznačujú, že tu kedysi dávno prebiehala činnosť, ktorá sa mohla podobať na činnosť kultu,“ vysvetľuje vedúca štúdie, archeologička Melissa Kennedy.

Naši predkovia mohli k monumentom nosiť rohy alebo lebky zvierat, ktoré ponúkali ako obety. Autori štúdie sa domnievajú, že naši predkovia takto obetovali dobytok, kozy či gazely. Nevylučuje sa ani to, že zvieratá obetovali priamo na mieste. Povaha božstva, ktoré títo ľudia vyznávali zatiaľ nie je vedcom známa.

„…pozostatky nájdené v pamätníku naznačujú komplexnú rituálnu činnosť, pri ktorej sa rohy a lebky zvierat prezentujú ako obete na veľký vzpriamený kameň.“, hovorí Dr Melissa Kennedyová z UWA School of Humanities.

Nájsť odkaz na neznáme božstvo nie je pre archeológov ničím novým. Príkladom je aj minuloročný objav v antickom meste Palmýra. Archeológovia objavili v textoch spomenutú neznámu božskú bytosť, ktorej identita ostávala dlhú dobu záhadou.

Bytosť zachytená na prastarých textoch je v textoch prezývaná rôznymi menami, napríklad „Ten, ktorého meno je navždy posvätené“, „Pán vesmíru“ alebo „Milosrdný“. Množstvo objavených textov sa datuje až dvetisíc rokov dozadu. Novú štúdiu viedla univerzita v poľskom meste Vroclav. Vedci v rámci svojej práce porovnávali texty z antického mesta Palmýra s inými textami, ktoré sa datujú do prvého tisícročia pred Kristom.

Kto sa ukrýva v tajomných palmýrskych textoch? Vedúca štúdie predpokladá, že nejde o jedno božstvo, ale o niekoľko bohov, ktorí sa v texte spomínajú. Medzi nimi sa nachádzajú aj vyššie spomenuté božstvá. Kubiak-Schneider zároveň verí, že ľud v tej dobe nespomínal mená bohov ako prejav úcty.

Správanie kultu

Čo sa však týka objavu monumentu v severnej Arábii, vedci predpokladajú, že všetky objavené štruktúry mohli slúžiť podobnému, ak nie rovnakému účelu. Zároveň mohli slúžiť ako putovné miesta.

„Môžeme si všimnúť, že veľká časť severnej Arábie sa v minulosti vyznačovala podobnými kultúrnymi vierami a rituálmi. Predkovia obetovali veľké množstvo dobytka, čo nám naznačuje, že kedysi dávno musela byť táto oblasť pokrytá trávou,“ tvrdí Kennedy.

Čo bolo ale presne cieľom týchto rituálov, vedci povedať s istotou nevedia. No hovoria, že to môže mať súvis s klímou.

„Myslíme si, že môže existovať súvislosť s vodou alebo dažďom a potenciálne starodávnou klimatickou zmenou.“

Autori priznávajú, že na základe tohto objavu by sa mohli ešte raz pozrieť na obdobie neolitu na Arabskom polostrove. Objav monumentov poukazuje, že naše poznatky doteraz neboli úplne správne. Výskum prebiehal aj počas pandémie COVID-19, čo bolo pre autorov mimoriadne náročné obdobie. Sú však len jedným z mnohých vedeckých tímov, ktoré momentálne pracujú v oblasti AIUIa. Vo výskume pokračujú aj naďalej a veria, že dospejú aj k ďalším fascinujúcim objavom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre