Kto bol záhadný „Pán vesmíru“? Štúdia odhaľuje totožnosť božstva zachyteného v prastarých textoch

V dávnom antickom meste Palmýra vedci objavili texty spomínajúce záhadnú božskú bytosť.

Kto bol záhadný Pán vesmíru?
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Palmýra bolo v antike významné mesto Sýrie, ktoré sa nachádzalo približne 215 km od Damasku. Dnes sa radí k najvýznamnejším turistickým atrakciám a je jedným z najimpozantnejších historických miest na svete. S týmto miestom sa však spája aj záhada neznámej božskej bytosti, ktorá sa spomína na textoch ktoré z tade pochádzajú. Identita tohto božstva bola v nedávnej štúdii odhalená, informuje Live Science.

Bytosť zachytená na prastarých textoch je v textoch prezývaná rôznymi menami, napríklad „Ten, ktorého meno je navždy posvätené“, „Pán vesmíru“ alebo „Milosrdný“. Množstvo objavených textov sa datuje až dvetisíc rokov dozadu. Novú štúdiu viedla univerzita v poľskom meste Vroclav. Vedci v rámci svojej práce porovnávali texty z antického mesta Palmýra s inými textami, ktoré sa datujú do prvého tisícročia pred Kristom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas výskumu vedeného Aleksandrou Kubiak-Schneider vedci objavili, že množstvo božstiev v Mezopotámii zdieľalo rovnaké prezývky. Bel-Marduk – hlavný boh Babylonu, bol častokrát označovaný ako „Milosrdný“. Prezývku „Pán sveta“ zas venovali Baalshaminovi, ktorý bol boh oblohy.

Bel-Marduk bol patrónom mesta Babylon v ktorom mal veľa funkcií. Bol aj bohom zaklínania, múdrosti, liečiteľstva, či určoval osudy a bol tiež darcom svetla. Bel-Marduk sa spomína už v dobe 2 500 rokov pred Kristom, no v tom období nebol až tak významný. Jeho významnosť závisela od postavenia Babylonu.

Baalshamin bol rovnako jeden z významnejších bohov a pravdepodobne jedným z dvoch najvýznamnejších božstiev. Charakterizuje sa svojim orlom a bleskom. Predpokladá sa, že tvoril trojicu s bohom mesiaca Aglibolom a bohom slnka Malakbelom.  

Kto je „Pán vesmíru?“

Lenže kto sa ukrýva v tajomných palmýrskych textoch? Vedúca štúdie predpokladá, že nejde o jedno božstvo, ale o niekoľko bohov, ktorí sa v texte spomínajú. Medzi nimi sa nachádzajú aj vyššie spomenuté božstvá. Kubiak-Schneider zároveň verí, že ľud v tej dobe nespomínal mená bohov ako prejav úcty.

Tomuto tvrdeniu pomáha aj fakt, že v tej dobe sa ľudia nemodlili len k jednému konkrétnemu božstvu. Svoje želania smerovali na každé božstvo, ktoré ich vypočulo.

„Neexistoval jeden anonymný boh. Každé božstvo, ktoré si modlitby vypočulo a splnilo priania si zaslúžilo večnú priazeň,“ vysvetľuje Kubiak-Schneider.

Vedecká komunita vníma prácu poľskej vedkyne, no nateraz nevyvodzuje žiadne závery. Tvrdí, že jej práca je len hypotézou, na ktorú sa vedci pozrú a buď ju príjmu alebo s ňou nebudú súhlasiť a povedia prečo. Nemenovaný vedec ale potvrdzuje, že texty v Palmýre pravdepodobne neodkazujú na jedného neznámeho boha, ale na niekoľko božstiev. Zároveň ale dodáva, že iné objavené texty môžu byť až niekoľko storočí staršie, než texty z Palmýry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre