Ďalšiu vlnu COVID-19 môžeme poraziť oveľa rýchlejšie: Vedci vyvinuli nástroj, ktorý nám dá nad vírusom výhodu

Čo ak by sme vedeli, aké existujúce lieky sú najvhodnejšie na liečenie novej vlny pandémie? Nový model môže ušetriť výskumníkom množstvo času.

Pandémiu
Zdroj: YouTube (Cambridge University), Public Domain

Medzinárodný tím vedcov vytvoril algoritmické nástroje, pomocou ktorých by mohli identifikovať existujúce lieky na boj proti budúcim pandémiám. Za štúdiou stoja aj výskumníci z New York University. Veria, že v budúcnosti by sme na ďalšie vlny COVID-19 mohli reagovať oveľa rýchlejšie.

„Pandémia koronavírusu spôsobila vo svete obrovský chaos, to nemôže nikto poprieť. S pomocou umelej inteligencie a dát priamo z tiel pacientov sme dokázali vytvoriť model infekcie vírusom. Podarilo sa nám identifikovať niekoľko dostupných liečiv, ktoré by nám mohli pomôcť v prípade ďalšieho prepuknutia ochorenia,“ vysvetľuje Naomi Maria, imunologička a vedúca novej štúdie.

Liek na jedno ochorenie sa môže ukázať ako efektívny aj v prípade inej choroby. V tomto prípade ho môžu vedci rýchlo pretransformovať na iné účely, vďaka čomu môžu na budúce pandémie reagovať oveľa rýchlejšie, než za pomoci iných metód. Cieľom tejto štúdie bolo nájsť spôsob, ako už vopred vybrať niekoľko možných efektívnych liekov, pričom by sa ušetril čas zdĺhavými experimentmi a klinickými štúdiami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ochorenie COVID-19 už síce nie je takým strašiakom ako pred pár rokmi, no vedci upozorňujú na to, že vírus sa stále šíri a môže spôsobiť problémy. Vírus SARS-CoV-2 sa totiž dokáže rýchlo diverzifikovať vďaka čomu môže unikať tradičným metódam liečby.

Vedci si uvedomujú, že v stave súčasnej medicíny nám neostáva nič iné, len sa snažiť evolúciu vírusu dobehnúť. V rámci štúdie však vedci predstavujú novú metódu, pomocou ktorej by sme mohli „vyrovnať skóre“. Ak by v budúcnosti nastala ďalšia vlna pandémie, možno by bolo lepšou metódou modifikovať už existujúce lieky tak, aby nám pomohli bojovať s vírusom.

Preto vyvinuli špeciálny biologický nástroj PHENSIM (pozn. redakcie. Phenotype Simulator), ktorý simuluje špecifické metódy infekcie jednotlivých druhov vírusu SARS-CoV-2. Následne vykoná sadu experimentov pomocou ktorých identifikuje aké existujúce lieky by sa mohli modifikovať a pomohli by nám bojovať s infekciou.

Táto simulácia berie do úvahy zvolené bunky, tkanivá a na základe množstva ďalších faktorov zistí účinky antivirálnej liečby. Efektívnosť tohto systému autori štúdie dokázali aj praktickým experimentom. V rámci neho ukázali obrovský potenciál nástroja PHENSIM pri boji s možnými budúcimi pandémiami.

Zabránenie ďalším pandémiám

V marci minulého roku sa výskumníkom podarilo vytvoriť nový druh ultrafialového svetla, ktoré dokáže zahubiť takmer všetky mikróby v určitej miestnosti. Ide o takzvané far-UVC svetlo vyžarované lampou umiestnenou napríklad na strope. Dokáže zahubiť baktérie, huby a vírusy vrátane vírusu SARS-CoV-2. Výhodou je, že tento typ žiarenia je pre človeka absolútne neškodný. Far-UVC lampy si môžete zakúpiť už dnes, no v tomto prípade si treba dať pozor na obrovské množstvo podvodných produktov.

Tie sa prezentujú ako UV „prútiky“, čističe matracov alebo stolné lampy. Nie sú však skutočným far-UVC svetlom a môžu spôsobiť popáleniny a poškodenie očí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre