SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vrátime sa späť do jaskýň? Vedci objavili na Mesiaci štruktúry s ideálnou teplotou, kde by mohli žiť astronauti

Vedci objavili na Mesiaci štruktúry s vhodnou teplotou, kde by mohli mať budúci astronauti potenciálne trvalú základňu. Vrátime sa do jaskýň?

Vedci dotovaní americkou vesmírnou agentúrou NASA, objavili na Mesiaci niekoľko regiónov, ktoré by boli ideálne pre vybudovanie trvalej základne. Ide o regióny v tieni, kde sa teplota pohybuje okolo príjemných 17 °C, píše portál vesmírnej agentúry. Väčšina miest na povrchu telesa sa vyznačuje extrémnym kolísaním teplôt, cez deň stúpnu až na 127 °C, zatiaľ čo v noci klesajú aj na -173 °C.

Regióny sa nachádzajú v jamách, ktoré môžu viesť do jaskynného systému Mesiaca a objavila ich sonda Lunar Reconnaissance Orbiter ešte v roku 2009. Dlhú dobu vedci špekulovali o tom, či sú tieto otvory súčasťou väčšieho systému. Či už áno alebo nie, v oboch prípadoch môžu astronautom poskytnúť aspoň nejakú ochranu pred kozmickými lúčmi, solárnou radiáciou a mikrometeoritmi.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Lunárne jamy sú fascinujúcou štruktúrou povrchu. Vieme, že vytvárajú stabilné tepelné podmienky, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť akým spôsobom by mohli v budúcnosti astronauti žiť na povrchu našej prirodzenej družice,“ vyjadril sa Noah Petro z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Vedci objavili viac ako 200 jám a približne 16 z nich sú zrútené lávové tunely. Tieto tunely možno nájsť aj na Zemi a vznikajú keď ešte roztavená láva tečie pod poľami vychladnutej lávy. Výsledkom je dlhý a dutý tunel. Zároveň však hrozí, že sa prepadne strop a zatiaľ čo jednu časť zablokuje, do druhej umožní prístup priamo z povrchu. Dve z najvýraznejších jám vykazujú známky toho, že vedú do hlbších tunelov. Keď vedci prostredníctvom termálnej kamery jamy preskúmali, všimli si, že teplota v nich sa odlišuje od teploty na povrchu.

„Ľudia sa v jaskyniach vyvíjali a do jaskýň sa možno vrátime, ak sa rozhodneme žiť na mesiaci,“ vyjadril sa David Paige, ktorý sa podieľal na objave.

Vedci objavili na Mesiaci jamy s ideálnou teplotou
Zdroj: NASA

Ideálne teploty

Jedna zo štruktúr hlboká približne sto metrov, sa nachádza v regióne Mare Tranquillitatis. Vedci použili počítačové modely na hlbšiu analýzu jej teplotných vlastností. V časti trvalo pokrytej tieňom, sa teplota počas dňa líši len málo, vo väčšine prípadov sa drží okolo 17 °C. Jaskyňa, do ktorej jama vedie by mala mať tiež veľmi príjemné teploty.

Vedci sa domnievajú, že za príjemné teploty môže previs nad vstupom do jaskyne. Počas dňa bráni ohriatiu materiálu, zatiaľ čo počas noci bráni teplu uniknúť. Deň na Mesiaci trvá približne 15 pozemských dní a počas neho je povrch Mesiaca bombardovaný solárnymi lúčmi, čo vedie k vysokým teplotám. Noc trvá rovnako dlho, no počas nej sa povrch drasticky schladí.

NASA momentálne pracuje na vesmírnom programe Artemis, ktorý vráti ľudí na povrch Mesiaca. Tentokrát sa však pokúsia ostať oveľa dlhšie. Jedným z cieľov programu je vybudovanie mesačnej základne, ktorá by ukázala, či dokážu ľudia vo vesmíre prežiť a zároveň by mohla slúžiť ako odrazový mostík na Mars.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close