SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

„Čína plánuje ovládnuť Mesiac,“ obáva sa NASA: Je však na obavy dôvod?

Hoci vesmírna agentúra varuje pred ambíciami krajiny, odborníci len krútia hlavou.

Americká NASA momentálne robí všetko pre to, aby na povrch Mesiaca opäť dostala ľudí. V rámci programu Artemis agentúra plánuje postavenie prvej vesmírnej základne neďaleko jeho južného pólu. Agentúra sa ale bojí, že by ju Čína mohla predbehnúť v snahe „ovládnuť Mesiac“, píše The Sun.

Administrátor NASA, Bill Nelson varoval pred ambíciami Číny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Malo by nás znepokojovať to, že Čína pristáva na Mesiaci a tvrdí: Mesiac je náš, držte sa ďalej,“ tvrdí Nelson.

Čína však akékoľvek obvinenia popiera a tvrdí, že Nelson klame. Napätie medzi USA a Čínou vzrástlo v momente, keď sa Číne podarilo pristáť na odvrátenej strane Mesiaca, čo je pôsobivý technologický úspech. Zároveň ale krajina spolupracuje aj s Ruskom na koncepte lunárnej základne. Je však reálne dôvod na obavu?

Viacero expertov sa zhoduje na tom, že nie. Svoj názor ponúkli aj Svetla Ben-Itzhak a R. Lincoln Hines. Podľa nich v blízkej budúcnosti nebude existovať krajina, ktorá by mohla „len tak“ ovládnuť Mesiac.

„Na jednu stranu to je nelegálne, na tú druhú je to z technologického hľadiska monumentálna výzva. Peniaze a tvrdá práca, ktorú by si niečo také vyžadovalo jednoducho nestojí za výhody, ktoré v tomto prípade nie sú veľmi jasné,“ vysvetľujú vedci.

Divoký západ?

Podľa vesmírnej zmluvy podpísanej Čínou a 133 ďalšími krajinami v roku 1967, nie sú kozmické objekty vrátane Mesiaca, predmetom národného vlastníctva. Krajina síce nemôže vyhlásiť Mesiac ako suverénny štát alebo časť existujúcej krajiny, no zároveň by mohla prevziať kontrolu nad strategickými oblasťami. Jedným príkladom môžu byť krátery, v ktorých sa nachádza množstvo vody.

Mesiac má rozlohu približne 39 miliónov štvorcových km, čo je približne päťnásobok rozlohy Austrálie. Akákoľvek snaha o kontrolu Mesiaca by vo svojej podstate bola kontrolou lokálnych lunárnych regiónov a aj to len dočasne. Získať kontrolu nad strategickými regiónmi Mesiaca by si zároveň vyžadovalo dlhodobý plán a výrazné finančné investície. Nie je to teda niečo čo môže krajina urobiť bez toho, aby sme si to všimli.

Otázky týkajúce sa nielen Mesiaca, ale aj celého vesmíru, prúdia v hlavách mnohých teoretikov. Tí si začínajú všímať, že rok čo rok je vesmír rušnejšie miesto. Vesmírne právo ktoré existuje síce ponúka nejaké zásady, no ani zďaleka nie je vypracované tak dokonale, aby pokrylo všetky šedé miesta. Obávajú sa toho, že napríklad na Mesiaci môže dôjsť ku konfliktu, ktorý by sa vo svojej plnej sile premietol na Zemi.

Momentálne sa všetky aktivity vo vesmíre vykonávajú v mierovom duchu a v mene vedy. To by sa však už čoskoro mohlo zmeniť, ak sa do toho primiešajú geopolitické záujmy krajín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close