„Zombie“ huba napadá samice múch a následne robí niečo nepredstaviteľné: Toto nie je pre slabé povahy!

Výsledky nového výskumu ukazujú, že parazitická huba je oveľa horšia, než sa spočiatku predpokladalo.

Zombie huba, napádajúca samice múch je oveľa horšia, než sa predpokladalo
Zdroj: YouTube (Deep Look)

Entomophthora muscae je druh „zombie“ huby, ktorý napáda samice múch. Keď sa huba dostane do organizmu, začína kontrolovať správanie jedinca a následne exploduje z brušnej časti hmyzu. Táto parazitická huba je však oveľa horšia, než si vedci predstavovali, čo dokazuje nový výskum, píše portál IFL Science.

Mucha infikovaná touto hubou sa počas prvých pár dní správa normálne, hoci už je jasné, že jej dni sú spočítané. Počas tohto obdobia v nej parazit rastie, živí sa na vnútornostiach a pomaly získava kontrolu nad nervovou sústavou. Po štyroch, možno až piatich dňoch nastupuje zvláštne správanie. Mucha začína šplhať na vyvýšené miesta, kde sa „prilepí“ o povrch lepkavou tekutinou, vychádzajúcou z jej úst. Keď sa samica muchy pripevní, začne so sebou trhať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas svojich posledných chvíľ mucha natiahne krídla smerom dohora a umiera. V tomto momente sa začína huba doslova predierať cez brucho hmyzu. Čo je však zvláštne, Entomophthora muscae zabíja len pri súmraku.

Čím vyššie sa mucha dostane, tým jednoduchšie sa môžu spóry huby šíriť, no správanie infikovanej samice má ešte jednu priam desivú nevýhodu.

Ako z hororu

„Myslím, že tieto samice sú pre samcov obzvlášť atraktívne. Ak by však ich malý mozog dokázal pochopiť čo sa deje, pravdepodobne by žili v strachu,“ vysvetľuje entomológ Brad Mullens z UC Riverside.

Výskum univerzity dokázal, že samcov k infikovanej samici ťahajú chemické signály. Samozrejme, že sa parazitickou hubou po párení sami infikujú. Hoci už toto znie dosť nechutne, ani zďaleka nejde o to najhoršie, čo tento parazit môže ponúknuť. Vedci odhalili, že chemické signály vylučuje už mŕtva samica. Čím je telo viac rozložené, tým väčšiu chuť majú omámení samci sa s ním páriť.

Počas experimentu vedci porovnávali správanie samcov pri dvoch mŕtvych samiciach. Jedna bola zdravá, zatiaľ čo tá druhá bola infikovaná parazitickou hubou. Ukazuje sa, že huba vytvorí ilúziu toho, že je samica pripravená na párenie, hoci už je dávno po smrti. Čím je mŕtvola staršia a rozloženejšia, tým horšie je pre samcov odolať – kvôli chemikáliám vylúčeným hubou.

„Čím dlhšie je samica po smrti, tým viac spórov huba vytvorí a tým silnejšia je ich ‚zvodná aróma‘,“ vysvetľuje vedúci novej štúdie, Henrik H. De Fine Licht.

Výskum nie je pre ľahké povahy, no má svoje praktické využitia. Muchy môžu ľudí a zvieratá nakaziť rôznymi chorobami, preto vedci hľadajú spôsoby, ako obmedziť ich populáciu napríklad v oblastiach, kde sa spracúva jedlo. Aróma, ktorú parazitická huba vylučuje sa ukázala ako silné lákadlo a existuje možnosť, že s podobnou vôňou by sme mohli samcov múch ľahšie nalákať do pasce.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre