Nechýbalo veľa a Zem by skončila ako Mars: V novom výskume vedci približujú, čo zachránilo našu planétu

Magnetické pole planéty je mimoriadne dôležitá ochranná vrstva. Nechýbalo veľa a zmizlo by rovnako ako magnetosféra červenej planéty.

Nechýbalo veľa a Zem by skončila ako Mars. Čo nás zachránilo?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Takmer 3-tisíc km pod našimi nohami leží zemské jadro, žeravá guľa roztaveného železa. Zemské jadro sa delí na vnútorné a vonkajšie a zatiaľ čo vnútorné jadro je z veľkej časti pevné, pohyb roztavenej hmoty v jeho vonkajšej časti vytvára magnetické pole chrániace život na povrchu planéty.

Bez magnetického poľa by život ako ho poznáme nedokázal existovať a je možné, že Zem by nasledovala rovnaký osud ako Mars, píšu vo svojej práci vedci z University of Rochester. Vo výskume zároveň hovoria o záhadnej udalosti, ktorá sa odohrala pred 565-miliónmi rokov. Počas nej sila magnetického poľa klesla o 10%, no vrátila sa späť tesne pred Kambrickou explóziourozšírením komplexného života na planéte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej práci vedci zisťovali, čo presne viedlo k poklesu intenzity magnetosféry a ako sa dokázala opäť napraviť. Z geologického hľadiska išlo o veľmi rýchly proces trvajúci „len“ niekoľko desiatok miliónov rokov. Hlavným spúšťačom obnovy je podľa výsledkov štúdie zemské jadro, presnejšie formácia pevného vnútorného jadra.

„Vnútorná časť jadra je mimoriadne dôležitá. Tesne predtým než vzniklo, bola magnetosféra planéty na pokraji kolapsu,“ vysvetľuje John Tarduno z University of Rochester.

Výskum prináša časovú os niekoľkých dôležitých momentov evolúcie jadra a naznačuje aj jeho budúci vývoj. Ako už bolo spomenuté, magnetické pole vzniká vďaka procesom odohrávajúcim sa vo vonkajšej časti zemského jadra. V tejto roztavenej štruktúre vytvára pohyb železa elektrické prúdy, ktoré zároveň vedú k vytvoreniu geodynama zodpovedného za magnetické pole planéty.

Záchrana z hlbín Zeme

Pred 550-miliónmi rokov sa magnetické pole planéty začalo obnovovať po takmer tesnom kolapse, ktorý začal o 15-miliónov rokov skôr. V tomto prípade výskumníci predpokladajú, že formácia vnútorného jadra zachránila magnetosféru pred zánikom a umožnila vznik života. Pred 450-miliónmi rokov sa štruktúra vnútorného jadra planéty zmenila, rozdelilo sa na najvnútornejšiu a najvonkajšiu časť. Toto rozdelenie vnútorného jadra prebiehalo v rovnakom čase ako zmeny v zemskom plášti.

magneticke pole Zeme
Zobrazenie Zeme, najprv bez vnútorného jadra; po druhé, s vnútorným jadrom, ktoré začalo rásť  asi pred 550 miliónmi rokov; tretí s najvzdialenejším a najvnútornejším vnútorným jadrom asi pred 450 miliónmi rokov. Zdroj: University of Rochester illustration / Michael Osadciw

Podľa výskumu zmenu vnútorného jadra nepriamo ovplyvnil pohyb tektonických platní. Vedci dokázali lepšie pochopiť dynamické procesy, ktoré viedli k vytvoreniu vnútorného jadra Zeme a tým pádom viedli aj k záchrane magnetického poľa. Nielenže na základe týchto poznatkov dokážu do istej miery predpovedať vývoj Zeme, no zároveň môžu vedci v budúcnosti lepšie pochopiť magnetické polia planét mimo sústavy. To nám zároveň dáva lepšiu schopnosť rozpoznať planéty, ktoré by mohli byť vhodné pre život.

Zároveň však poznáme rozdiel medzi Zemou a planétou Mars. Predpokladá sa, že červená planéta kedysi mala svoje magnetické pole, no po jeho zmiznutí ostala vystavená drsným podmienkam vesmírneho počasia. Kvôli tomu prišla planéta o svoju atmosféru a neskôr aj o vodu. Vedci nevedia, či by v prípade kolapsu magnetického poľa čakal Zem rovnaký osud, no určite by stratila veľké množstvo vody.

„Zem by určite stratila oveľa viac vody, keby sa magnetické pole Zeme nezregenerovalo. Planéta by bola oveľa suchšia a úplne iná ako planéta dnes.“, hovorí Tarduno.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre