Blue Origin vyriešili problém, ako by astronauti mohli získavať elektrickú energiu na Mesiaci

Blue Origin vyrobila vysoko účinný solárny článok pomocou lunárneho regolitu. Technológiu, ktorá im to umožnila, nazvali Blue Alchemist.

Spoločnosť Blue Origin vyrobila solárny článok z mesačného regolitu
Zdroj: Blue Origin

Súkromná vesmírna spoločnosť Blue Origin už od roku 2021 hľadá spôsob, ako vyrobiť solárne panely z lunárneho regolitu. Do tohto projektu sa spoločnosť pustila pre program Artemis, ktorého hlavným cieľom je vybudovať infraštruktúru pre dlhodobý pobyt na Mesiaci.

Jednou z hlavných podmienok pre vybudovanie základne na našej prirodzenej družici je dostatok elektrickej energie a všetky potrebné zariadenia možno vybudovať z materiálov, ktoré sa nachádzajú priamo na povrchu Mesiaca. Astronauti na lunárnej základni by sa totiž mali čo najviac spoliehať na materiály, ktoré majú k dispozícii. Priniesť všetko zo Zeme totiž môže byť mimoriadne nákladné a nepraktické.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci svojho výskumu vedci z Blue Origin vytvorili technológiu Blue Alchemist, ktorá by mohla vyriešiť  energetické problémy astronautov raz a navždy. Vedci začali so simulovaným regolitom, teda látkou, ktorá je chemicky a mineralogicky totožná s pravým lunárnym regolitom. Zároveň pri výrobe simulovanej látky dávali pozor na to, aby išlo o čo najvernejšiu kópiu mesačnej pôdy.

„Našim cieľom bolo zaručiť, aby bol výsledný produkt čo najrealistickejší a nešlo len o zmes oxidov, ktoré možno nájsť na povrchu Mesiaca,“ vysvetľujú vedci.

Podarilo s im vytvoriť overený, efektívny a škálovateľný proces roztavenia a transportu regolitu. Počas testov sa im podarilo cez elektrolýzu roztaveného regolitu vytvoriť železo, kremík a hliník. Počas tohto procesu zároveň elektrolýzou oddelili kyslík, ktorý by mohol astronautom slúžiť na dýchanie alebo ako súčasť raketového paliva.

ziskavanie energie na mesiaci zo solarnych panelov
Po predvedení a implementácii na Mesiaci Blue Alchemist umiestni neobmedzenú slnečnú energiu všade tam, kde ju potrebujeme. Zdroj: Blue Origin

Čo je však dôležitejšie, proces prináša kremík, ktorý je čistý na 99.99%. Vysoká úroveň čistoty znamená efektívnejšie solárne články. Články potrebujú na povrchu Mesiaca sklenenú ochranu, inak by vydržali len niekoľko dní. V rámci výroby článkov vedia vyrobiť aj ochranné sklo. Väčšina konvenčných procesov, ktoré očisťujú kremík, využíva množstvo toxických alebo výbušných látok. Nový proces funguje len vďaka slnečnému svetlu a kremíku vznikajúcom v reaktore na spracovanie regolitu.

„Zatiaľ čo typické metódy čistenia kremíka na Zemi využívajú veľké množstvo toxických a výbušných chemikálií, náš proces využíva iba slnečné svetlo a kremík z nášho reaktora.“, vysvetľujú výskumníci.

Využitie aj na Zemi a Marse

Primárne využitie novej metódy na výrobu solárnych článkov je síce na Mesiaci, no uplatniť by sa mohol aj na Zemi. Počas výroby sa nevyžaduje voda a ani toxické látky. Navyše tento proces výroby nevytvára žiadne uhlíkové emisie. Ako hovoria vedci, využitie by mohol nájsť preto aj u nás na Zemi. K funkčným solárnym článkom vedie ešte dlhá cesta, no vedci majú k dispozícii technológiu, ktorá tento koncept prenesie do reality. Možnosť vyrobiť zariadenia zachytávajúce solárnu energiu priamo z lunárnych zdrojov je jednou z hlavných priorít americkej vesmírnej agentúry NASA.

„Hoci je naša vízia technicky ambiciózna, naša technológia je teraz reálna. Cieľ spoločnosti Blue Origin vyrábať slnečnú energiu iba s využitím lunárnych zdrojov je v súlade s najvyššou prioritou NASA v oblasti rozvoja infraštruktúry Mesiac-Mars.“

Využívať lokálne dostupné zdroje je hlavným cieľom nielen pre prebiehajúci program Artemis, ale aj pre ambicióznejšie plány NASA. Mesiac má byť pre vesmírnu agentúru akýmsi odrazovým mostíkom na Mars. Po programe Artemis sa totiž NASA vydá s astronautmi aj na červenú planétu, pričom táto misia bude oveľa náročnejšia.

Na Marse už ostanú astronauti odkázaní sami na seba. Vzhľadom na to, koľko trvá cesta z jednej planéty na druhú, vesmírna agentúra nedokáže včas poskytnúť astronautom pomoc, ak by ju potrebovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre