Prečo sme ešte nenašli mimozemšťanov?! Nová štúdia poukazuje na základnú chybu, ktorú robíme

Nedávno publikovaná štúdia naznačuje, že od začiatku programu SETI môžeme pátrať po zlých signáloch.

Vedcom sa podarilo vysvetliť zvláštne správanie čiernej diery
Zdroj: NASA, DESY, Úprava: Vosveteit.sk

Existuje inteligentný život za hranicami našej Slnečnej sústavy? Na túto otázku zatiaľ nedokážeme nájsť odpoveď a preto je mimoriadne zložité predstaviť si, ako by mohla potenciálna mimozemská civilizácia vyzerať.

Boli by vyspelejší ako my či zaostalejší? Môže sa stať, že hypotetická mimozemská civilizácia bude na rovnakej úrovni ako my. Nič nie je isté, no ak sú rovnice Franka Drakea správne, potom by mala Mliečna dráha prekypovať životom. Prečo sme ešte žiaden nenašli je otázka, ktorou sa zaoberá aj takzvaný fermiho paradox. Ak je potenciálna mimozemská civilizácia vyspelejšia ako my, mohla vzniknúť oveľa skorej a viacerí odborníci tvrdia, že by sme v galaxii mali nájsť jej stopy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To je však len jeden tábor názorov. Opačná strana tvrdí, že aj ak by vo vesmíre existovala vyspelejšia civilizácia, tá by nemala snahu prezentovať sa na galaktickej škále. Namiesto toho by existovala v relatívne malej oblasti a nesnažila sa ešte až tak vyčnievať.

Nedávno vyšla štúdia, ktorá sa taktiež zaoberá problematikou toho, či sme vo vesmíre sami a ako by mohli potenciálne civilizácie operovať. Za štúdiou stojí teoretický fyzik Gia Dvali, ktorý tvrdí, že vyspelá civilizácia by mohla využívať čierne diery ako kvantové počítače. Podľa jeho názoru ide o prijateľnú teóriu z výpočtového hľadiska a ponúka vysvetlenie, prečo sme doteraz nenašli žiaden mimozemský signál.

Po mimozemskej inteligencii pátra aj projekt SETI, ktorý sa začal v 60. rokoch minulého storočia. Odvtedy vedci pátrajú po technologických stopách alebo takzvaných „technosignatúrach“. Sú to akékoľvek signály alebo stopy, ktoré by poukazovali na existenciu mimozemskej technológie a tým pádom aj inteligentnej civilizácie. Do technosignatúr radíme napríklad cudzie sondy, satelity na obežnej dráhe exoplanéty alebo v najčastejšom prípade rádiové signály.

„Doteraz pátrame hlavne po rádiových signáloch, no objavilo sa aj niekoľko pokusov nájsť Dysonove sféry. Čo sa však týka samotného pátrania po mimozemskej inteligencii, ide o komplexný proces, ktorý si vyžaduje pátrať aj v iných smeroch,“ tvrdí Dvali.

Ovládla mimozemská civilizácia čierne diery?

Dysonove sféry sú hypotetickými megastavbami, ktoré možno nájsť okolo hviezd. Teória tvrdí, že vyspelejšia civilizácia potrebuje oveľa väčšie množstvo energie, než jej dokáže domovská planéta poskytnúť. Preto postavia okolo hviezdy obrovské kolektory, ktoré čerpajú energiu priamo z nej. Dysonove sféry existujú len na papieri, zatiaľ sa nepotvrdila ich existencia.

V rámci novej štúdie sa rozhodli vedci pátrať po úplne novom druhu technosignatúr, po kvantovej výpočtovej technike v obrovských škálach. Kvantové počítače sa považujú za budúcnosť ľudstva a majú veľa výhod. Autori predpokladali, že vyspelá civilizácia by mohla mať v rukách vyspelé kvantové počítače.

„Je jedno, aká je civilizácia vyspelá. Zákony fyziky a kvantového sveta nás všetkých zväzujú rovnako a na základe týchto zákonov vieme, že čierne diery sú najlepšími úschovňami kvantových informácií,“ vysvetľuje Dvali.

Mimozemská civilizácia by ale podľa autorov čierne diery pre kvantové počítače vytvárala a boli by mikroskopické. Zároveň by však boli energetickejšie ako tie, ktoré sa objavujú prirodzene.

Toto by zároveň mohlo vysvetliť, prečo sme ešte od mimozemských civilizácií nedostali žiadnu správu. Autori argumentujú, že sme po celý čas hľadali nesprávne technosignatúry. Ak sa potenciálnym civilizáciám podarilo ovládnuť svet kvantovej fyziky, možno našli oveľa lepší spôsob komunikácie než rádiové vlny.

„Celé „spektrum“ technológií môže byť oveľa širšie: napríklad infračervené alebo optické vyžarovanie z megaštruktúr vybudovaných okolo pulzarov, bielych trpaslíkov a čiernych dier. Úplne novým „smerom“ musí byť hľadanie anomálnej spektrálnej variability týchto technosignatúr, ktoré by ich mohli odlíšiť od bežných astrofyzikálnych objektov.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre