Pomocou Drakeovej rovnice možno odhadnúť, koľko inteligentných civilizácií môže existovať v našej galaxii

Slávny výpočet amerického astronóma tvrdí, že život by mal byť vo vesmíre hojne zastúpený, fermiho paradox sa pýta, prečo tomu tak nie je

Mimozemšťania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Sme vo vesmíre sami? To je otázka, ktorú sa ľudstvo pýtalo odvtedy, ako zistilo, že žiarivé bodky na nočnej oblohe sú hviezdami, rovnako ako naše Slnko. Vo vesmíre existuje nespočetné množstvo hviezd, a tak nie je ťažké predstaviť si, že jedna z nich môže byť rovnaká ako naše Slnko a okolo nej môže obiehať planéta, na vlas rovnaká, ako naša Zem.

Žiaľ, zatiaľ nemôžeme definitívne povedať, či sa „tam vonku“ nachádzajú mimoriadne vyspelé civilizácie, ktoré len čakajú na to, kým ich objavíme. Moderná veda sa však pýta, aké sú šance na existenciu života vo vesmíre a aké sú šance, že sa nám podarí objaviť našich susedov. Téme sa venuje aj YouTube kanál Thoughty2.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetko to začalo v roku 1961. Americký astronóm Frank Drake zorganizoval stretnutie, na ktorom preberal pátranie ľudstva po mimozemskej inteligencii. Na toto stretnutie pozval každého vedca, o ktorom vedel, že sa o túto tému zaujíma. Prišlo síce len 12 ľudí, avšak išlo o najväčších expertov v danom obore vrátane renomovaného astronóma Carla Sagana.

Drakeova rovnica

Frank Drake bol tak zaneprázdnený pozývaním hostí, že zabudol na prípravu programu stretnutia. Do stretnutia ostávalo len pár dní, ktoré Drake využil na prípravu niečoho, čo by dokázalo rozpútať debatu medzi zúčastnenými. Tak vznikla známa Drakeova rovnica, krátky výpočet, pomocou ktorého možno odhadnúť počet inteligentných civilizácií v našej galaxii.

Drakeova rovnica
Zdroj: flickr.com/Kevin Gill

Pokúsiť sa zistiť množstvo mimozemských civilizácií v galaxii je naozaj ambiciózny projekt, Drakeova rovnica je však pomerne jednoduchá. Pozostáva zo 7 premenných, ktoré sa vynásobia. Premenné sú:

  1. Priemerná rýchlosť tvorby hviezd
  2. Zlomok hviezd, ktoré majú okolo seba planéty
  3. Priemerný počet planét na hviezdu, ktoré by mohli byť obývateľné
  4. Zlomok obývateľných planét, na ktorých vznikne život
  5. Zlomok planét, na ktorých sa vyvinie inteligentný život
  6. Zlomok inteligentných civilizácii, produkujúcich stopy, ktoré môžeme odhaliť
  7. Čas v ktorom tieto civilizácie môžu existovať a vysielať tieto stopy do vesmíru

Niektoré veci sú nám známe, napríklad priemerná rýchlosť tvorby hviezd alebo percento hviezd, ktoré majú okolo seba planéty. Ostatné premenné bohužiaľ nepoznáme, aspoň zatiaľ. Vesmír je ale obrovské miesto a čísla, ktoré pomocou Drakeovej rovnice dostaneme, sú nepredstaviteľne veľké. Sám Frank Drake sa s kolegami zhodol na tom, že v našej galaxii by malo byť od tisíc, do 100-miliónov civilizácií, ktoré by sme mali vedieť pozorovať.

Aj keby boli šance na vznik inteligentného života minimálne, stále by sme mali nájsť veľké množstvo inteligentných civilizácií. To, prečo sme doteraz žiadne neobjavili trápilo aj taliansko-amerického fyzika menom Enrico Fermi. Na základe jeho slávnej otázky: „Kde sú všetci?“ vznikol aj Fermiho paradox, na ktorý sa do dnešného dňa snažilo odpovedať veľa teórii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre