Už vyše 60 rokov sme nenašli žiadny mimozemský signál: Znamená to, že ho už nenájdeme vôbec?

V novej štúdii autor ponúka odpoveď na to, či vôbec nájdeme inteligentný život mimo Zeme a kedy by to mohlo byť.

Dokážu mimozemské civilizácie poznať, že je Zem obývaná?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zem je zatiaľ jedinou známou planétou vo vesmíre, ktorá podporuje život. Ľudstvo si už odnepamäti kladie otázku, či sme vo vesmíre sami, no ani vďaka veľkým projektom sme zatiaľ neboli schopní nájsť známky mimozemskej inteligentnej civilizácie. Znamená to, že nás už nikto nekontaktuje?

Rovnakú otázku sa pýtala aj štúdia, ktorá sa objavila v The Astronomical Journal koncom roka 2022. Vedec zo Švédskeho federálneho technologického inštitútu kvantifikoval to, že sme za posledných 60 rokov nezachytili absolútne žiadny signál od technologicky vyspelej civilizácie. Zároveň hodil do čísel naše šance zachytiť signál v budúcnosti, spolu s tým, ako by sme mali pri pátraní po mimozemských civilizáciách postupovať, informuje Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zo štúdie vychádza jeden zaujímavý výsledok, ktorý prepája medzeru medzi dvoma obľúbenými, no protirečiacimi si teóriami,“ tvrdí doktor Claudio Grimaldi, autor práce.

Jedna teória hovorí, že signály technologicky vyspelých civilizácií sa šíria naprieč celým vesmírom a stačí len počkať. Nakoniec sa nám jeden podarí zaznamenať. Druhá teória tvrdí, že technologicky vyspelý život je tak vzácny, že prakticky ani neexistuje.

„Ak by som si mal vybrať, volil by som prvú teóriu. Existovať však môže aj tretia možnosť, ktorá nezachádza do absolútnych extrémov,“ hovorí Grimaldi.

Zachytíme niekedy mimozemskú správu?

Autor štúdie tvrdí, že po mimozemských civilizáciách sme pátrali „len“ 60 rokov. Môže sa to zdať ako dlhá doba, no z kozmického hľadiska nejde ani len o okamih. Grimaldi tvrdí, že sa k Zemi mimozemské signály nemuseli zatiaľ vôbec dostať, zatiaľ čo do iných kútov vesmíru prenikli. Tvrdí, že Zem bola posledných 60 rokov, odkedy po signáloch pátrame, v akejsi „tichej bubline“.

Prvý signál by sme mali podľa autora očakávať najneskôr do 100-tisíc rokov. Okrem toho existuje 50% šanca, že signál zachytíme za najmenej 60 až 1800 rokov a 20% šanca, že signál zachytíme najneskôr do 240 rokov. Menej ako 60 rokov je podľa Grimaldiho veľmi optimistické.

Hoci sa mimozemský signál dostane k našej planéte, to nie je zárukou, že si ho všimneme, upozorňuje autor štúdie. Existuje veľká pravdepodobnosť, že ho môžeme minúť.

„Na mimozemský signál môžeme čakať niekoľko desaťročí, ak nie storočí. Lepšou možnosťou je popri tradičnom sledovaní pátrať po technologických stopách v archívoch teleskopov, ktoré sa venovali inej vedeckej práci,“ vysvetľuje Grimaldi.

V minulosti už ľudstvo zachytilo niekoľko zvláštnych signálov, no vo väčšine prípadov sa nakoniec našlo vysvetlenie a neboli to mimozemšťania. Jeden signál však spomedzi ostatných vyniká. Zachytilo ho v roku 1977 rádiové observatórium Veľké ucho a doteraz je najlepším kandidátom pre mimozemský signál. Vedci ho prezývajú Wow!, podľa slova naškrabaného na papier krátko po tom, ako astronóm signál objavil. Zdroj tohto signálu je neznámy a odvtedy sa neopakoval.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre