Veda a výskum

Evolúcia tlačí na divé zvieratá v Austrálii rapídnym tempom: Uvidíme vznik nového živočíšneho druhu?

Množstvo živočíšnych druhov sa do Austrálie dostalo vďaka nám. Na podmienky kontinentu sa prispôsobujú mimoriadne rýchlo.

Evolúcia sa považuje za mimoriadne pomalý proces, aspoň čo sa týka evolúcie celého druhu. Vo svojej podstate však ide o mutácie, ktoré vznikajú zakaždým, keď organizmus splodí potomka. Môžeme ju teda považovať za výsledok mutácií a miešania génov, vysvetľuje portál The Conversation.

Každá nová generácia je vystavená selekčnému tlaku čo znamená, že prežijú len tí jedinci, ktorí sú najlepšie prispôsobení situácii a prostrediu. Ak má had mutáciu, vďaka ktorej získa o niečo väčšiu hlavu, znamená to, že môže jesť väčšiu korisť. To mu dáva určitú výhodu. Ak si však predstavíme evolúciu, častokrát nás napadne evolúcia celého živočíšneho druhu, ktorý prejde výraznými zmenami, aby sa lepšie prispôsobil prostrediu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento proces prebieha celé tisícročia, no ak sú podmienky správne, môže nastať aj neuveriteľne rýchlo. Ak chceme vidieť ako vyzerá rapídna evolúcia, Austrália je perfektným miestom. Ide o izolovaný kontinent, ktorý mal vždy svoju jedinečnú flóru a faunu. Až do nedávna (pozn. redakcie: Z geologického hľadiska) by ste tam však nenašli ťavy, mačky, psy či žaby. Dnes už sa tam nachádzajú aj tieto živočíchy. Tie sa dostali do nového prostredia, ktoré ich začína meniť.

Nedávna štúdia odhalila, že pri správnych podmienkach môže evolúcia prebiehať až štyrikrát rýchlejšie, než sa predtým predpokladalo. V rámci nej autori dokázali, že nová generácia môže zvýšiť svoju schopnosť prežiť a rozmnožovať sa až o 18,5%.

Všetky nové druhy sa do Austrálie dostali vďaka človeku. Ako prvé prišli psy, nasledovali mačky a následne aj ťavy. Spolu s nimi prišlo ešte množstvo ďalších živočíchov, ako sú napríklad kone, jelene, kozy, prasatá či zajace. Po príchode do Austrálie množstvo domestikovaných druhov utieklo a začali žiť vo voľnej prírode. Z domestikovaných psov sa stal pes dingo a mačky zdiveli. Vedci už dnes môžu pozorovať, že tieto divé druhy sa rapídne prispôsobujú životu v novom prostredí Austrálie.

Vznikne v Austrálii nový živočíšny druh?

Čo sa týka psa dingo, situácia je z vedeckého hľadiska o niečo komplikovanejšia. Odborníci stále diskutujú o tom, či ide naozaj o psa, no jeho schopnosť krížiť sa s domestikovanými psami nasvedčuje, že áno. Niektorí uvažujú o tom, že pes dingo môže byť medzičlánkom medzi vlkom a domestikovaným psom.

Pes dingo sa momentálne nachádza pod jedinečným evolučným tlakom, no stále ho ešte nemožno považovať za nový druh. Napriek tomu sa od domestikovaných psov líši. Dingo nevie štekať, ale za to zavíja.

Mačky sa stávajú čoraz väčšie. Tieto zvieratá sú samé o sebe pomerne slobodné živočíchy, no množstvo z nich žije aj v austrálskej prírode. Tam napáchali obrovské škody lovom mnohých živočíšnych druhov. Domestikovaná mačka môže mať nanajvýš 5 kg, no v Austrálii už možno nájsť divé mačky, ktoré dosahujú hmotnosť 7 kg. Niektoré z nich sa začínajú podobať na panterov a iné mačkovité šelmy. Tie najväčšie môžu mať hmotnosť až 15 kg. V roku 2005 lovci zabili 1.5 metrov vysokú divú mačku.

Zdá sa, že v tomto prípade evolúcia uprednostňuje väčšie mačky, hoci vedci zatiaľ nemajú jasnú odpoveď na to prečo. Môže to byť kvôli genetickým zmenám alebo kŕmením sa na austrálskych ohrozených druhoch.

Vedci uvažujú nad tým, že v budúcnosti by sme mohli v Austrálii pozorovať vznik nového živočíšneho druhu. V tomto prípade však upozorňujú, že podmienky musia byť správne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close