Zmena, ktorú si zatiaľ nik nedokáže vysvetliť: Galaxia odrazu zmenila svoju klasifikáciu. Čo sa stalo?

Astronómovia sa snažia vyriešiť zvláštny prípad galaxie, ktorá sa od nás nachádza milióny rokov. Jedna udalosť zmenila jej klasifikáciu.

NASA zverejnila vizualizáciu nočnej oblohy preplnenej gama lúčmi
Zdroj: NASA

Tím astronómov v novej štúdie objavili zvláštnu galaxiu, ktorá sa od nás nachádza viac ako 656-miliónov svetelných rokov. Zvláštnou je preto, lebo zmenila svoju klasifikáciu vďaka jedinečnej aktivite v oblasti jadra, informuje Royal Astronomical Society.

Spočiatku astronómovia galaxiu vnímali ako rádiovú galaxiu, no neskôr objavili relativistický prúd žiarenia, ktorý vychádza z jej jadra. Znamená to teda, že galaxia sa radí medzi blazary. Považujú sa za jedny z najenergetickejších objektov, aké môžeme vo vesmíre nájsť a vznikajú, keď supermasívna čierna diera v jadre galaxie začne pohlcovať hmotu okolo seba.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Blazary patria do širšej kategórie galaxií s aktívnym jadrom, ktoré emitujú vysokofrekvenčné žiarenie vrátane röntgenového žiarenia a gama žiarenia. Blazary sú ale zvláštnymi typmi galaxií s aktívnym jadrom, pretože sú schopné vysokofrekvenčnej emisie na všetkých pozorovateľských vlnových dĺžkach počnúc rádiovým spektrom. Ich svetelnosť je mimoriadne variabilná a môže sa v priebehu dní alebo týždňov zvýšiť o mnoho rádov.

Sú to dôležité objekty pre astronomické pozorovania, pretože môžu poskytnúť informácie o veľkých množstvách hmoty v okolí supermasívnej čiernej diery a o procesoch, ktoré spôsobujú vysokofrekvenčnú emisiu.

Tento relativistický prúd spočiatku mieril kolmo na náš uhol pohľadu. Najnovšie pozorovania ale odhalili, že prúd zmenil svoj smer o takmer 90 stupňov a teraz mieri priamo na nás. Prúd blazaru sa skladá z elementárnych nabitých častíc, teda z elektrónov a protónov, ktoré sa pohybujú blízko rýchlosti svetla. Zároveň sa pohybujú v kruhu okolo silného magnetického poľa, čím vzniká radiácia naprieč celým elektromagnetickým spektrom.

Keďže relativistický prúd mieri priamo na nás, svojim jasom dokáže presvietiť galaxiu, z ktorej vychádza, tvrdia autori štúdie. Vznikajú záblesky intenzívnejšie než tie, ktoré vychádzajú z akejkoľvek inej rádiovej galaxie. Aj na základe toho museli vedci zmeniť kategorizáciu tejto galaxie.

„Zmena smeru relativistického prúdu už bola v minulosti opísaná. Príkladom sú rádiové galaxie v tvare písmena X. V našej štúdii sa nám však podarilo po prvýkrát tento fenomén pozorovať v prípade, kedy nič nenaznačovalo prítomnosť dvoch rozdielnych fáz aktivity,“ vysvetľujú autori štúdie.

Kozmická záhada

Aby vedci mohli túto zvláštnu aktivitu pochopiť, galaxiu študovali v rádiovom, optickom, infračervenom, röntgenovom, ultrafialovom a gama spektre. Následne dáta porovnávali so širokým spektrom rôznych blazarov a iných typov galaxií. Usúdili, že galaxia má vo svojom jadre jasný blazar. Zatiaľ však nevedia povedať, čo podnietilo tak drastickú zmenu smerovania relativistických prúdov.

Jednou z teórií je potenciálna kolízia s inou galaxiou či podobne veľkým objektom. Druhou je náhle prebudenie čiernej diery po období neaktivity.

„Galaxiu sme začali skúmať v momente, kedy sme si všimli nezvyčajné vlastnosti. Potvrdili sme, že prúd naozaj zmenil smer, čo si vyžiadalo veľa pozorovaní,“ tvrdí doktorka Lorena Hernández-García, vedúca štúdie.

V ďalších krokoch sa výskumníci pokúsia zistiť, prečo sa smerovanie prúdov zmenilo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre