Veda a výskumVesmír

Zmena, ktorú si zatiaľ nik nedokáže vysvetliť: Galaxia odrazu zmenila svoju klasifikáciu. Čo sa stalo?

Astronómovia sa snažia vyriešiť zvláštny prípad galaxie, ktorá sa od nás nachádza milióny rokov. Jedna udalosť zmenila jej klasifikáciu.

Tím astronómov v novej štúdie objavili zvláštnu galaxiu, ktorá sa od nás nachádza viac ako 656-miliónov svetelných rokov. Zvláštnou je preto, lebo zmenila svoju klasifikáciu vďaka jedinečnej aktivite v oblasti jadra, informuje Royal Astronomical Society.

Spočiatku astronómovia galaxiu vnímali ako rádiovú galaxiu, no neskôr objavili relativistický prúd žiarenia, ktorý vychádza z jej jadra. Znamená to teda, že galaxia sa radí medzi blazary. Považujú sa za jedny z najenergetickejších objektov, aké môžeme vo vesmíre nájsť a vznikajú, keď supermasívna čierna diera v jadre galaxie začne pohlcovať hmotu okolo seba.

Blazary patria do širšej kategórie galaxií s aktívnym jadrom, ktoré emitujú vysokofrekvenčné žiarenie vrátane röntgenového žiarenia a gama žiarenia. Blazary sú ale zvláštnymi typmi galaxií s aktívnym jadrom, pretože sú schopné vysokofrekvenčnej emisie na všetkých pozorovateľských vlnových dĺžkach počnúc rádiovým spektrom. Ich svetelnosť je mimoriadne variabilná a môže sa v priebehu dní alebo týždňov zvýšiť o mnoho rádov.

Sú to dôležité objekty pre astronomické pozorovania, pretože môžu poskytnúť informácie o veľkých množstvách hmoty v okolí supermasívnej čiernej diery a o procesoch, ktoré spôsobujú vysokofrekvenčnú emisiu.

Tento relativistický prúd spočiatku mieril kolmo na náš uhol pohľadu. Najnovšie pozorovania ale odhalili, že prúd zmenil svoj smer o takmer 90 stupňov a teraz mieri priamo na nás. Prúd blazaru sa skladá z elementárnych nabitých častíc, teda z elektrónov a protónov, ktoré sa pohybujú blízko rýchlosti svetla. Zároveň sa pohybujú v kruhu okolo silného magnetického poľa, čím vzniká radiácia naprieč celým elektromagnetickým spektrom.

Keďže relativistický prúd mieri priamo na nás, svojim jasom dokáže presvietiť galaxiu, z ktorej vychádza, tvrdia autori štúdie. Vznikajú záblesky intenzívnejšie než tie, ktoré vychádzajú z akejkoľvek inej rádiovej galaxie. Aj na základe toho museli vedci zmeniť kategorizáciu tejto galaxie.

„Zmena smeru relativistického prúdu už bola v minulosti opísaná. Príkladom sú rádiové galaxie v tvare písmena X. V našej štúdii sa nám však podarilo po prvýkrát tento fenomén pozorovať v prípade, kedy nič nenaznačovalo prítomnosť dvoch rozdielnych fáz aktivity,“ vysvetľujú autori štúdie.

Kozmická záhada

Aby vedci mohli túto zvláštnu aktivitu pochopiť, galaxiu študovali v rádiovom, optickom, infračervenom, röntgenovom, ultrafialovom a gama spektre. Následne dáta porovnávali so širokým spektrom rôznych blazarov a iných typov galaxií. Usúdili, že galaxia má vo svojom jadre jasný blazar. Zatiaľ však nevedia povedať, čo podnietilo tak drastickú zmenu smerovania relativistických prúdov.

Jednou z teórií je potenciálna kolízia s inou galaxiou či podobne veľkým objektom. Druhou je náhle prebudenie čiernej diery po období neaktivity.

„Galaxiu sme začali skúmať v momente, kedy sme si všimli nezvyčajné vlastnosti. Potvrdili sme, že prúd naozaj zmenil smer, čo si vyžiadalo veľa pozorovaní,“ tvrdí doktorka Lorena Hernández-García, vedúca štúdie.

V ďalších krokoch sa výskumníci pokúsia zistiť, prečo sa smerovanie prúdov zmenilo.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close