Pozrite sa na kozmické divadlo, ktoré voľným okom neuvidíme: Nočná obloha priam žiari gama lúčmi

Americká NASA pred pár dňami zverejnila simuláciu, ktorá nám ukazuje zdroje gama žiarenia na oblohe.

NASA zverejnila vizualizáciu nočnej oblohy preplnenej gama lúčmi
Zdroj: NASA

Vesmír je plný divadiel, ktoré voľným okom nevidíme. Našťastie však máme k dispozícii observatóriá ako napríklad Fermi Gamma-ray Space Telescope. Toto vesmírne observatórium pozoruje oblohu v gama spektre, najenergetickejšej forme svetla. Americká NASA 15. marca zverejnila vizualizáciu, ktorá nám ukazuje, že vesmír je naozaj živým miestom, aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá.

Vizualizácia totiž zachytáva gama aktivitu počas obdobia od februára 2022 do februára 2023. Všimnúť si môžete pulzujúce kruhy, ktoré v tomto prípade reprezentujú viac ako 1500 svetelných kriviek. Ide o údaj o tom, ako sa jas určitého zdroja postupom času menil. Viac ako 90% zdrojov žiarenia na vizualizácii sú v skutočnosti blazary, jadrá vzdialených galaxií, v ktorých sa nachádza supermasívna čierna diera. Tieto objekty produkujú masívne prúdy častíc, ktoré mieria priamo na našu planétu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Energetické jadrá galaxií

Blazary patria do širšej kategórie galaxií s aktívnym jadrom, ktoré emitujú vysokofrekvenčné žiarenie vrátane röntgenového žiarenia a gama žiarenia. Blazary sú ale zvláštnymi typmi galaxií s aktívnym jadrom, pretože sú schopné vysokofrekvenčnej emisie na všetkých pozorovateľských vlnových dĺžkach počnúc rádiových vĺn. Ich svetelnosť je mimoriadne variabilná a môže sa v priebehu dní alebo týždňov zvýšiť o mnoho rádov.

Sú to dôležité objekty pre astronomické pozorovania, pretože môžu poskytnúť informácie o veľkých množstvách hmoty v okolí supermasívnej čiernej diery a o procesoch, ktoré spôsobujú vysokofrekvenčnú emisiu.

Blazary poskytujú informácie o hmotnosti a rotácii supermasívnej čiernej diery v ich jadre. Z merania charakteristík ich emisie môžu astronómovia určiť hmotnosť a rýchlosť rotácie superhmotnej čiernej diery, čo je kľúčové pre lepšie pochopenie procesov, ktoré sa vyskytujú v blízkosti týchto objektov. Zároveň slúžia na meranie kozmických vzdialeností.

Vesmír je obrovským miestom a niekedy je zložité určiť, v akej vzdialenosti sa určitý objekt nachádza. Blazary sú mimoriadne vzdialené a tým pádom ponúkajú jedinečnú možnosť na meranie vzdialeností v našej kozmickej škále. Na základe týchto meraní potom astronómovia dokážu lepšie odhadnúť vzdialenosti k iným kozmickým objektom.

Kozmické divadlo

Gama žiarenie môžu občas zachytiť aj observatóriá na Antarktíde. Astronómovia dokážu vďaka nemu lepšie pochopiť ako funguje vesmír okolo nás. Vo vizualizácii si môžete všimnúť ružové kruhy, ktoré symbolizujú zdroj gama žiarenia. Jedna snímka videa reprezentuje tri dni pozorovaní. Postupom času sa kruhy buď zmenšujú alebo zväčšujú. To znamená zosilnenie alebo zoslabnutie zdroja. Niektoré zdroje skáču naprieč celým rokom pozorovania.

Červenooranžový fľak predstavuje rovinu Mliečnej dráhy, ktorá predstavuje konzistentný zdroj gama žiarenia. Žltá bodka značí trajektóriu nášho Slnka. Observatórium Fermi skenuje celú oblohu každé tri hodiny. Dokáže zachytiť gama lúče s energiami od 20-miliónov do 300-miliárd elektrónvoltov. Energia viditeľného svetla sa pohybuje od 2 do 3 elektrónvoltov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre