Koľko ľudí sa prešlo po povrchu Mesiaca? Program Apollo mal svojich rekordmanov, ale aj šoumenov

Program Apollo sa ukončil misiou Apollo 17 v roku 1972 a odvtedy človek na Mesiaci nebol, čo sa môže už čoskoro zmeniť.

Koľko ľudí sa prechádzalo po povrchu mesiaca?
Zdroj: NASA, Wikimedia, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Americká vesmírna agentúra NASA naplánovala štart misie Artemis I na 29. augusta. Hoci tentokrát k Mesiacu žiaden astronaut nepoputuje, táto misia značí štart programu Artemis, ktorý ľudí vráti na povrch Mesiaca.

Nepôjde však len o jednoduchú návštevu, americká vesmírna agentúra chce na povrchu našej prirodzenej družice ostať. Experti momentálne hľadajú spôsob, ako by dokázali ľudia na inom kozmickom telese nielen prežiť, no naučiť sa využívať zdroje, ktoré v tomto prípade Mesiac a eventuálne možno aj Mars, môže poskytnúť. Dôležitou je elektrická energia, voda a kyslík.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Program Artemis je dôležitým míľnikom v histórii vesmírneho priemyslu, rovnako ako svojho času program Apollo, ktorý po prvýkrát dostal človeka na Mesiac. Ľudstvo tam však nezavítalo od konca tohto programu, teda posledný astronaut sa po družici poprechádzal počas misie Apollo 17 v roku 1972. Koľko ľudí celkovo sa po Mesiaci prechádzalo? Portál americkej NASA uvádza, že to bolo dokopy 12 ľudí.

Neil Armstrong a Buzz Aldrin – Apollo 11

Apollo 11 bol v poradí piatym pilotovaným kozmickým letom a prvým, pri ktorom ľudia pristáli na Mesiaci. 20. júla 1969 sa táto dvojica stala prvou v histórii, ktorá pristála na povrchu iného kozmického telesa a v pondelok 21. júla, sa Armstrong stal prvým človekom, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca.

„Je to malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo,“ Niel Armstrong.

Cieľ misie Apollo 11 bolo dostať človeka na Mesiac a bezpečne ho vrátiť na Zem, čo sa misii podarilo. Okrem toho misia priniesla na Zem vzorky lunárnej pôdy a astronauti tiež otestovali možnosti pohybu po Mesiaci, ktorý má len šestinovú gravitáciu ako Zem.

Charles Conrad a Alan Bean – Apollo 12

Ďalšou misiou, ktorá sa úspešne dostala na povrch Mesiaca, bola misia Apollo 12. Tá dosadla na povrch v rovnakom roku ako Apollo 11. Stalo sa tak 19. november. Na rozdiel od predchádzajúceho pristátia, tentokrát astronauti vykonali dva výstupy na povrch družice. So sebou priniesli približne 34 kg vzoriek. Priniesli aj kameru zo sondy Surveyor 3, neďaleko ktorej pristáli. Neskôr na nej vedci objavili živý pozemský mikroorganizmus Streptococcus mitis. Ako sa tam dostal nie je známe.

Alan Shepard a Edgar Mitchell – Apollo 14

Po dráme, ktorú predstavovala misia Apollo 13 sa štrnástka úspešne dostala na povrch Mesiaca. Pristála v oblasti Fra Mauro, kde sa mala dostať predchádzajúca misia. Zaujímavosťou je, že Alan Shepard sa stal prvým astronautom, ktorý si zahral golf na Mesiaci.

„Houston, mám v ruke rukoväť lopatky na núdzovú vzorku a úplnou náhodou je na jej konci šestka železo. V ľavej ruke mám malú bielu loptičku, ktorú dôverne poznajú milióny Američanov. Teraz ju pustím na zem,“ povedal Shepard, keď sa postavil pred kameru.

Shepardovi sa prvý úder nepodaril, pri druhom sa loptička len o kúsok pohla a po treťom cestovala niekoľko metrov. Až na štvrtý pokus sa mu podarilo loptičku odpáliť poriadne.

David Scott a James Irwin – Apollo 15

Prvá misia, počas ktorej astronauti vyšli na lunárny povrch trikrát. Apollo 15 bola prvou z takzvaných J misií, ktoré prebiehali o čosi inak ako predchádzajúce. Vďaka vylepšeniu rakety Saturn V si mohli zo sebou astronauti po prvýkrát zobrať aj lunárne vozidlo. Počas tejto misie sa zároveň odohral slávny experiment s kladivom a pierkom ktorý demonštroval, že oba objekty dopadnú na povrch mesiaca rovnako, pretože gravitačná sila na ne pôsobí rovnako.

John Young a Charles Duke – Apollo 16

Misia Apollo 16 zavítala do oblasti Descartes Highlands na východnej pologuli Mesiaca. Posádka vykonala tri výstupy a na Zem priniesli 95 kg vzoriek. Niektoré z lunárnych vzoriek vznikli po najstarších impaktoch asteroidov. Počas tejto misie sa odohrala aj lunárna „Grand Prix“, kým John Young skúšal možnosti lunárneho vozidla.

„Jazdí skoro len po dvoch, ale práši sa mu skvostne od všetkých štyroch kolies. Človeče, takéhoto pretekára som ešte nevidel,“ komentoval Charles Duke Youngov výkon za volantom.

Počas tretieho výstupu na povrch Mesiaca sa astronautom podarilo prekonať rýchlostný rekord mesačného vozidla, hoci za cenu odtrhnutého blatníka. Cestou z kopca sa im podarilo ísť rýchlosťou až 17 km/h.

Eugen Cernan a Harrison Schmitt – Apollo 17

Poslednou misiou na Mesiaci bola Apollo 17, počas ktorej sa po lunárnom povrchu poprechádzal aj muž so slovenskými a českými koreňmi – Eugen Cernan. Zároveň sa tejto misie po prvýkrát v histórii programu aj profesionálny vedecký pracovník. Misia značila koniec celého programu Apollo a na povrch Mesiaca umiestnili pamätnú dosku.

Koľko ľudí sa prechádzalo po povrchu mesiaca?
Zdroj: Wikimedia

„Tu človek dokončil svoj prvý prieskum Mesiaca. December 1972, r.P. Nech mier, s ktorým sme prišli sa odrazí v živote celého ľudstva,“ píše sa na plakete.

Cernan sa do histórie zapísal ako posledný človek, ktorý na Mesiaci zanechal svoje stopy. Už čoskoro odštartuje misia Artemis I, prvý krok v historickom vesmírnom programe, ktorý by to mohol zmeniť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre