5. augusta rover Curiosity oslávi svoje 11. narodeniny na červenej planéte Mars, informuje americká NASA. Tento slávnostný deň strávi tým, čo vie najlepšie, teda výskumom povrchu tohto pustého, no podmanivého sveta.
Zdá sa však, že tento robot má pred sebou najväčšiu výzvu, s akou sa počas výskumu červenej planéty stretol. Nie je to tak dávno čo výskumníci preskúmali oblasť „Jau“, zvláštny región posiaty krátermi. Ako vedci vysvetlili, nestáva sa často že by objavili oblasť, kde sa nachádza toľko kráterov na jednom mieste.
Rover je však momentálne na ceste k vrcholu 5 kilometrov vysokej hore Mount Sharp, ktorá bola kedysi dávno pokrytá jazerami, riekami a potôčikmi. Výskumníci vysvetľujú, že každá vrstva tejto hory vznikala v odlišných kapitolách planéty a odráža teda iné klimatické podmienky. Čím vyššie sa rover Curiosity dokáže dostať, tým viac sa vedci dozvedia o tom, ako sa postupom času menilo prostredie Marsu.
Curiosity len začal s cestou na horu, no posledné mesiace predstavovali pre rover obrovskú výzvu. Toto vozidlo sa muselo vysporiadať s doteraz najzložitejším terénom, s akým sa počas svojej misie stretlo. Počas cesty prešiel rizikovým terénom, strmými svahmi, no až donedávna nikdy nečelil niekoľkým rizikovým faktorom naraz.
Najväčšia výzva stále pokračuje
Počas mája a júna sa musel rover Curiosity vysporiadať nielen so strmým terénom, ale aj klzkým pieskom a veľkými skalami.
„Ak ste niekedy skúšali vybehnúť na piesočnú dunu, toto je v podstate to, čo teraz robíme. Viete si predstaviť, že nejde o jednoduchú úlohu, no nám prácu sťažujú ešte aj veľké kamene,“ vysvetľuje Amy Hale, výskumníčka, ktorá sa venuje riadeniu roveru.
Hale za deň napíše stovky riadkov kódu, ktoré starostlivo riadia pohyb roveru a jeho robotického ramena. Vedci pošlú inštrukcie na Mars cez noc a dáta prídu naspäť až keď rover svoju úlohu splní. Momentálne sa na plánovaní trasy roveru podieľa 15 vedcov a inžinierov. Spoločnými silami sa snažia prísť na to kam rover poslať, aké zábery odfotiť a aké vzorky preskúmať. Popri plánovaní trasy musia brať ohľad na rôzne riziká, napríklad hlboký piesok alebo nestabilné skalné formácie.
Výskumníci myslia na všetko a rover programujú tak, aby zastal ak ho niečo prekvapí. Rover Curiosity ukončí svoju cestu, ak sa jedno z kolies príliš zdvihne, alebo ak sa kolesá skĺznu až príliš. Počas cesty do oblasti Jau sa rover zastavil niekoľkokrát.
Počas výstupu do tejto oblasti museli vedci zvoliť alternatívnu trasu. Tá síce zabrala pár týždňov, no nakoniec umožnila roveru vystúpiť do oblasti Jau a vedcom preskúmať zoskupenie kráterov, ktoré sa tu nachádza. Momentálne však rover nespomaľuje a pokračuje vo svojom mimoriadne náročnom výstupe na Mount Sharp.