Mimozemšťania? Astronauti Apollo 10 počuli na odvrátenej strane Mesiaca zvláštny zvuk
História, Vesmír

Mimozemšťania? Astronauti Apollo 10 počuli na odvrátenej strane Mesiaca zvláštnu „hudbu“. NASA zverejnila audionahrávku

Vo vesmíre vás nikto nepočuje kričať. Tak znie hláška, ktorú pozná každý fanúšik kultového sci-fi hororu Votrelec. Lenže čo ak by ste počas cesty na Mesiac počúvali namiesto ťaživého ticha kozmu hudbu? Určite si pomyslíte, že to nie je najhorší spôsob ako prežiť tých pár dní, no čo ak hudba neprichádza od vás?

Takúto bizarnú situáciu zažili astronauti misie Apollo 10, keď sa v roku 1969 nachádzali na odvrátenej strane Mesiaca. Keď sa astronauti dostali na druhú stranu našej prirodzenej družice, približne hodinu ostali odrezaní od komunikácie so Zemou. Počas tohto okna astronauti údajne počuli „pískanie“, ktoré prirovnali k vesmírnej hudbe. Ich zážitok sa objavil aj v oficiálnom hlásení z misie.

V tomto prípade si prídu na svoje milovníci konšpiračných teórií. Ako informuje portál Universe Today, v roku 1969 bola nahrávka označená ako utajená, no takéto opatrenia boli počas vesmírnych pretekov nutné. V roku 1973 audio nahrávky, spolu so všetkými dokumentmi z misie, NASA zverejnila, no dlho sa o nich nevedelo. Až v roku 2012 sa dokumenty digitalizovali a zverejnili na internet.

Astronauti počutý zvuk opísali ako hudbu, no ak sa do nahrávky započúvate, len ťažko by ste ho popísali rovnako. Zvuk sa začal v momente keď sa astronauti dostali na odvrátenú stranu Mesiaca a zmizol keď sa komunikácia obnovila. Lenže čo ho vytvorilo?

S hudbou vesmírnou

Záhada sa dostala na povrch v jednom diely dokumentárneho seriálu televízie Discovery, NASA’s Unexplained Files (pozn. redakcie: Nevysvetlené dokumenty NASA). Odvtedy nahrávku analyzovali mnohí odborníci. 

„Keď sa započúvam do zvuku, môžem rozlíšiť dva tóny. Jeden je hlasný, no nízky bzukot, zatiaľ čo ten druhý je akýsi šum. Prvé čo ma napadlo je nejaký druh rušenia, napríklad špecifická nízkofrekvenčná vlna, ktorá vzniká keď sa energia z blesku šíri magnetickým poľom Zeme z jednej hemisféry na druhú. Ak máte vhodný prijímač, tieto vlny viete zachytiť,“ píše Universe Today.

Možno ste sa už dovtípili, ale Mesiac nemá ani blesky, a ani magnetické pole. Ďalším možným vysvetlením je človekom vytvorený šum. Misia Apollo 10 mala so sebou dve vysokofrekvenčné rádiá, jedno na palube lunárneho a druhé na palube veliteľského modulu. Tieto dve rádiá sa medzi sebou rušili, čo neskôr potvrdili aj astronauti misie Apollo 11.

„V slúchadlách som počul taký desivý šum. Vystrašilo by ma to, ak by ma technici predtým nevarovali,“ píše vo svojej knihe Carrying the Fire Mike Collins, astronaut misie Apollo 11.

Šum sa objavil keď boli obe rádiá zapnuté. Misia Apollo 10 len obletela okolo Mesiaca, no Apollo 11 už aj pristála. Collins vysvetlil, že zvláštny zvuk prestal keď lunárny modul dosadol na povrch Mesiaca.

Astronauti nikdy nehovorili o zvláštnych zvukoch vo vesmíre z jedného dôvodu. Vtedy bola iná doba a ak by začali rozprávať o zvláštnych zvukoch, nadriadení by si mohli myslieť, že nie sú spôsobilí na ďalšie misie. Keďže sa v tej dobe hovorilo o historicky prvej návšteve Mesiaca, nikto z nich nechcel pochovať svoju kariéru a nechať si ujsť príležitosť, ktorá definovala celé ľudstvo.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť