Vesmír sa môže rozpínať rýchlejšie, ako sme si doposiaľ mysleli

Pozorovania, ktoré tím vedcov vykonal sa nezhodujú s teóriami

rozpinanie vesmiru (2)
Zdroj: Pixabay.com (StockSnap), úprava Vosveteit.sk

Hubblova konštanta je rýchlosť, akou sa vesmír rozpína. V astrofyzike je to jedna zo základných hodnôt, ktorá zároveň pomáha lepšie pochopiť vesmír okolo nás. Existuje niekoľko spôsobov, ako rýchlosť rozpínania zmerať, no každá jedna metóda vedie k inému výsledku. Tak vznikla jedna z veľkých záhad modernej astronómie.

Nová štúdia sa zamerala práve na rozpínanie vesmíru. Výsledné dáta z rôznych teleskopov sveta však nepomáhajú túto záhadu vyriešiť, práve naopak, ešte viac ju prehlbujú. Údaje z novej štúdie sa viac-menej zhodujú s pozorovaniami iných observatórií, lenže tie sa výrazne líšia od všetkých predpovedí, píše the Next Web.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Hubblova konštanta
Zdroj: STScI/JHU

Štúdia simulovala galaxie, ktoré sa zoskupovali bližšie, než sa uvádza v kalkuláciách, založených na štandardnom modeli vesmíru, alebo kozmickom mikrovlnnom pozadí. Kozmické mikrovlnné pozadie je pozostatok z veľkého tresku. Toto zistenie môže znamenať, že jedna zo základných teórii fyziky nemusí byť správna.

„Naše meranie Hubblovej konštanty sa blíži ostatným nedávnym meraniam. Štatisticky sa výrazne líši od predpovedí, ktoré sú založené na kozmickom mikrovlnnom žiarení a štandardnom kozmologickom modeli,“ Hovorí James Braatz, z National Radio Astronomy Observatory.

Odlišné výsledky

Hubblova konštanta bola prvýkrát odvodená v roku 1929, astronómom Edwinom Hubblom. Nie je to obyčajná rýchlosť, ako napríklad rýchlosť auta. Keďže sa rozpína celý vesmír, vzdialenejšie objekty sa zdajú ustupovať od nás rýchlejšie než bližšie telesá. Táto rýchlosť sa väčšinou uvádza v kilometroch za sekundu za megaparsek (pozn. redakcie: km/s/Mpc).

Teoretické kalkulácie predpovedajú, že by sa mali galaxie pohybovať od nás rýchlosťou okolo 67 km/s/Mpc. Znamená to, že za každý megaparsek, čo je 3 260 svetelných rokov, sa ich rýchlosť zväčší o 67 kilometrov za sekundu. Najnovšie pozorovania však ukázali, že galaxie sa od nás pohybujú rýchlosťou 74 km/s/Mpc.

Veda je hlavne o nájdení kompromisov medzi teóriami a výsledkami experimentu. Táto najnovšia teória by mohla poskytnúť vedcom dôkazy o tom, že ich štandardný model vesmíru bude potrebovať novú interpretáciu.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre