vcela
Zdroj: Pascal Guay / shutterstock.com
História, Zvieratá

Evolučná história včiel siaha oveľa hlbšie, než ktokoľvek čakal: Kedy a kde sa po prvýkrát objavili?

Výskum vedcov z Washington State University dokázal, že včely mohli vzniknúť desiatky miliónov rokov skôr, ako sme doteraz mysleli. V rámci štúdie sa im podarilo sledovať evolučnú históriu týchto živočíchov až do obdobia viac ako 120-miliónov rokov dozadu. Včely teda mohli existovať počas obdobia superkontinentu Gondwany, ktorý sa skladal z dnešnej Afriky a Južnej Ameriky.

Nielenže evolučná história včiel siaha do minulosti hlbšie, než sme predpokladali, tieto živočíchy sa diverzifikovali rýchlejšie a rozšírili sa viac, než predpokladali predchádzajúce výskumy.

„Ako vznikli včely bola záhada, na ktorú sme nepoznali úplne presnú odpoveď,“ tvrdí Silas Bossert, jeden z vedúcich výskumu.

Do štúdie sa zapojili vedci z každého kontinentu, ktorí pomohli so vzorkami a výpočtovou analýzou. Následne Bossert spolu s Eduardom Almeidom sekvenovali a porovnali gény z viac ako 200 druhov včiel. Potom ich porovnávali s charakteristikami 185 odlišných včelích fosílií a s dnes už vyhynutými druhmi včiel. Na základe toho dokázali vedci vytvoriť evolučnú históriu a genealogický model vývoja včiel. Ide o doteraz najširšiu genomickú štúdiu včiel. Počas práce analyzovali stovky tisíc génov a museli sa uistiť, že vzťahy medzi génmi sú skutočne správne.

História včiel siaha až do Gondwany

Predchádzajúce práce naznačovali, že prvé včely vznikli s najväčšou pravdepodobnosťou z ôs. Išlo o prechod z predátorov na zberačov nektáru a peľu. Nová štúdia naznačuje, že prvé včely vznikli vo vlhkej oblasti západnej Gondwany, počas skorej kriedy.

„Po prvýkrát sa nám podarilo získať štatistické dôkazy, ktoré hovoria o tom, že včely pochádzajú z Gondwany. Teraz vieme, že včely sú pôvodne živočíchy z južnej pologule,“ hovorí Bossert.

Postupom času vznikali nové kontinenty a včely sa posúvali smerom na sever. Počas tejto migrácie sa diverzifikovali a rozširovali paralelne s kvitnúcimi rastlinami. Neskôr osídlili Indiu a Austráliu. Všetky hlavné rody sa oddelili pred približne 65-miliónmi rokov, teda v období, kedy nastalo vyhynutie dinosaurov.

Autori sa domnievajú, že tropické oblasti západnej pologule sú mimoriadne bohaté na flóru a to môže súvisieť s dlhodobou asociáciou s včelami. Autori štúdie plánujú pokračovať vo svojej práci. V ďalších krokoch preskúmajú gény včiel a pokúsia sa zistiť históriu väčšieho počtu druhov. Táto štúdia je mimoriadne dôležitým prvým krokom, ktorý by mohol neskôr pomôcť zistiť ako presne sa včely a kvitnúce rastliny vyvíjali spolu. Pochopenie toho ako sa včely dostali prakticky do každého kúta sveta môže vedcom pomôcť nájsť spôsob, ako včely vo svetle meniaceho sa podnebia, ale aj iných faktorov, ochrániť.

Po celom svete sa objavujú výzvy na záchranu včiel a momentálne sa hľadá spôsob, ako by sme to mohli dokázať. Štúdia by nám už čoskoro mohla priniesť potrebné odpovede.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť