Vojak, ktorý skončil na vozíku, môže po 10 rokoch opäť chodiť! Dopomohlo mu k tomu toto zariadenie!

Zariadenia ReWalk Personal 6.0 Exoskeleton vrátilo paralyzovanému človeku schopnosť chôdze.

ReWalk Personal 6.0 Exoskeleton
Zdroj: YouTube (12 News)

Chôdza je pre mnohých z nás samozrejmosť ako dýchanie. Nie ale každý má toľko šťastia, aby mohol chodiť. To je aj prípad Richarda Neidera, amerického vojaka, ktorý stratil schopnosť chôdze približne 10 rokov dozadu. Stalo sa tak potom, ako mu výbušnina v Iraku poškodila miechu. Následne bol schopný chôdze len o barlách. Jeho zranenie sa ale plynúcim časom zhoršovalo až natoľko, že zostal pripútaný k vozíku. Najhoršie ale na tom je, že tento stav mu navodil ťažké depresie, priznáva Neider.

„Najväčším postihnutím nie je moja neschopnosť chodiť, ale spôsob, akým som sa na veci pozeral. Bola to duševná stránka. Keď som na to prišiel, bol som schopný začať napredovať a uvedomiť si, že môžem robiť všetko, čo robia všetci ostatní. Len to robím trochu inak.“

Robotický exoskeleton mu umožnil opäť chodiť

Prostredníctvom programu Veterans Affairs sa mu ale opäť podarilo postaviť na nohy. Dopomohlo mu k tomu zariadenie ReWalk Personal 6.0 Exoskeleton, upozorňuje portál dailymail.co.uk. Ide o špeciálny prístroj, ktorý sa upevní na telo pacienta a robí mu podporu. Následne pomocou rady senzorov sleduje zmenu ťažiska človeka, aby skeleton urobil krok želaným smerom. O pohyb ako taký sa stará batéria umiestnená na chrbte, ktorá napája motorčeky rozložené v bedrových a ostrých kĺboch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nikdy sa nemôžem prestať usmievať, keď som v tom,“ uviedol Neider, ktorý ďalej doplnil: „Je to úplná nezávislosť, byť na nohách, byť s každým z očí do očí.“

Majiteľ spoločnosti Touchstone Rehabilitation, ktorá vyvinula tento prístroj, uviedol, že zariadenie má obrovský potenciál pre pacientov, ktorí trpia nejakou formou paralýzy. Použiť ho totiž možno aj pre ľudí, ktorí sú nielen čiastočne, ale aj úplne paralyzovaní.

„Môže byť použitý pre niekoho, kto je úplne paralyzovaný, ale môžu ho použiť aj ľudia, ktorí majú určitú schopnosť chodiť, ale majú ťažkosti,“ uviedol Dan Bonaroti.

A hoci prístroj bol schválený miestnymi úradmi ešte 8 rokov dozadu, tak vývojári ho aktívne dolaďovali do súčasnosti, aby bol použiteľný v praxi. Len niekoľko dní dozadu sa dostal reálne k prvému pacientovi, ktorý ho bude používať v bežnom živote. Je ním už spomínaný Neider. Zariadenie ale nie je lacné. Stojí 75 tisíc dolárov. Uvedomuje si to aj jeho tvorca, a preto ponúka možnosť jeho prenájmu ľuďom, aby si ho najprv odskúšali.

Bonaroti hovorí, že naučiť sa ovládať exoskeleton trvá okolo 28 sedení, ktoré sa dajú absolvovať za približne 2,5 mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre