Umelá inteligencia môže pomôcť doktorom pri diagnóze pacienta
Technológie, Zdravie

AI by mohla radiť lekárom pri diagnóze stavu pacienta: Toto jej ide lepšie ako nám

Výskumníci z Beth Israel Deaconess Medical Center vo svojej novej štúdii ukázali, že umelá inteligencia by mohla pomôcť doktorom presnejšie zistiť diagnózu pacienta.  

V rámci výskumu porovnávali schopnosť AI chatbota a lekára rozhodovať sa na základe pravdepodobnosti. Ako autori štúdie vysvetľujú, toto je niečo, v čom sme ako ľudia nie veľmi dobrí. Určiť správnu diagnózu však v mnohých prípadoch treba aj na základe možnej pravdepodobnosti. Ak sú symptómy rovnaké alebo podobné, aká je šanca, že pacient trpí vážnejšou chorobou? V praxi existuje niekoľko postupov, no v samotnej podstate ide o mimoriadne komplexný proces, ktorý využíva niekoľko logických stratégií.  

“Rozhodujeme sa vyhodnotiť pravdepodobnosti v izolácii, pretože toto je dobre známa oblasť, v ktorej by sa ľuďom zišla pomoc,” tvrdí Adam Rodman, jeden z autorov štúdie.  

Nový výskum sa odráža od predchádzajúcej štúdie, ktorá zahŕňala viac ako 550 lekárov. Tí museli na základe pravdepodobnosti určiť správnu diagnózu v piatich medicínskych prípadoch. Rovnakú úlohu výskumníci následne zadali aj verejne dostupnému AI modelu Chat GPT-4.  

Umelá inteligencia mala rovnakú úlohu ako lekári. Tou bolo odhadnúť pravdepodobnosť určitej diagnózy len na základe toho, čo jej povedal pacient. Následne umelej inteligencii vedci poskytli výsledky testov rôznych vyšetrení, na základe ktorých umelá inteligencia aktualizovala svoju diagnózu.  

Spolupráca umelej inteligencie a človeka

Autori novej štúdie však chceli zistiť, ako by sa skúseným lekárom darilo, ak by mali umelú inteligenciu k dispozícii rovno v nemocnici.  

“Veľké jazykové modely ako GPT-4 nepočítajú pravdepodobnosti spôsobom, akým to robia epidemiológovia alebo profesionálni hráči pokru. Pracujú spôsobom, ktorý je podobný tomu, ako s pravdepodobnosťami pracujeme mi a práve to je fascinujúce. Je to nedokonalé, no aj napriek tomu by sme mohli využiť ich schopnosti. Ak by sme integrovali umelú inteligenciu do lekárskeho prostredia, teoreticky by sme mohli pomôcť lekárom rozhodovať sa lepšie,” vysvetľuje Rodman.  

Výskumníci však priznávajú, že v tomto smere potrebujeme ešte ďalšie výskumy. Zdravotníctvo by sa však podľa ich názoru mohlo stať jednou zo sfér, kde by sme mohli vidieť spoluprácu človeka a umelej inteligencie.  

Vedci hľadajú spôsoby, akým by umelá inteligencia mohla zmeniť náš svet. Už dnes môžeme vidieť obrovský potenciál generatívnych technológií a ich uplatniteľnosť v budúcnosti len porastie. Nie je to tak dávno čo bola publikovaná štúdia, ktorá hovorila o možnom uplatnení umelej inteligencie do záchranárskej činnosti. V rámci výskumu vedci natrénovali AI na rozpoznávanie presných miest z príspevkov na sociálnej sieti. Veria, že umelá inteligencia by sa touto cestou mohla stať užitočnou pri prírodných katastrofách, kedy sú tiesňové linky častokrát preťažené. V podobných prípadoch záchranári nemajú kapacitu na to, aby sledovali sociálne siete a vyhodnocovali, ktoré príspevky majú prioritu a kde zasiahnuť skôr. Umelá inteligencia by to hravo zvládla.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť