ChatGPT nám môže pomôcť zachraňovať životy
Ľudia, Technológie

ChatGPT nám môže pomôcť zachraňovať životy: Takto by mohla doplniť záchranárov pri prírodných katastrofách

Umelá inteligencia ChatGPT je s nami už nejakú dobu a väčšina z nás má všeobecnú predstavu o tom, čo tento jazykový model dokáže. Viaceré výskumy už dokázali, že ChatGPT dokáže napísať obstojnú vysokoškolskú esej, ktorá oklame aj odborníkov.  

V rámci nového výskumu vedci z University at Buffalo dokázali, že tieto schopnosti by mohli pomôcť záchranárom rýchlejšie lokalizovať ľudí, ktorí sa ocitli v tiesni počas prírodnej katastrofy. Autori štúdie natrénovali umelú inteligenciu na to, aby dokázala rozoznať polohu z adries, križovatiek či príspevkov na sociálnych sieťach.  

Umelú inteligenciu výskumníci trénovali na príspevkoch, ktoré ľudia uverejnili na platforme X (pozn. redakcie: Bývalý Twitter) počas hurikánu Harvey. Špeciálne trénovaná umelá inteligencia dokázala odhadnúť polohu človeka o 76% lepšie ako pôvodný GPT model.  

“Umelá inteligencia môže pomôcť záchranárom dostať sa rýchlejšie k obetiam prírodných katastrof a tým zachrániť viac životov,” vyjadril sa Yingjie Hu, vedúci nového výskumu.  

V prípade prírodnej katastrofy sú núdzové linky častokrát preťažené a ľudia sa nedovolajú k pomoci, keď to potrebujú. V kritických prípadoch sa preto obracajú na sociálne siete v nádeji, že im niekto pomôže. Problém je, že záchranári častokrát nemajú ako monitorovať ešte aj sociálne siete, počas akejkoľvek katastrofy dostatočne veľkých rozmerov.  

Monitorovanie sietí si vyžaduje sledovať hashtagy a pomocou čiastočných informácií usúdiť, kde sa človek v tiesni nachádza. Pri takej záplave príspevkov je zároveň náročné vyhodnotiť, ktoré sú urgentnejšie a vyžadujú si okamžitý zásah. Výskumníci preto dúfali, že umelá inteligencia by dokázala automaticky spracúvať príspevky zo sociálnych sietí a záchranárom poskytnúť relevantné modely.  

“Umelé inteligencie ako ChatGPT so sebou nesú určitú negatívnu mienku. Mnohí ich vnímajú ako spôsob podvádzania v škole, alebo ako nástroj, ktorý ich pripraví o prácu. V našej práci dokazujeme, že umelú inteligenciu môžeme využiť aj na to, aby konala dobro,” tvrdí Hu.  

Hu nepopiera, že s umelou inteligenciou sa môžu spájať aj určité obavy. Tvrdí, že spoluprácou s multidisciplinárnymi odborníkmi ale môžeme nájsť spôsoby, ako by umelá inteligencia mohla priniesť spoločnosti osoh.  

Rýchlejšie a presnejšie lokalizovanie obetí katastrofy

Momentálne záchranári v USA využívajú modely, ktoré by presnú adresu, teda číslo domu, ulicu a mesto, vnímali ako tri odlišné príkazy. Znamená to, že záchranárov by poslali do stredu ulice alebo v horšom prípade do stredu mesta. Autori predpokladali, že ChatGPT by sa mohol pomerne rýchlo naučiť interpretovať celé adresy a poskytnúť záchranárom potrebné informácie.  

V rámci štúdie vedci ukázali modelu GPT 22 skutočných tweetov, ktoré vytvorili reálne obete hurikánu Harvey. Modelu GPT ukázali, aké slová zachytávajú polohu a či obeť popisuje adresu domu, ulicu, križovatku, podnik alebo pamiatku. Následne vedci testovali schopnosti trénovaného modelu GPT na 978 ďalších tweetoch.  

Autori štúdie zároveň upozorňujú, že hoci je nový model presný, vyžaduje si dobrý príkaz. GPT model nemusí rozpoznať úsek diaľnice ako lokáciu, pokým sa ho na to človek presne nespýta.  Autori štúdie vysvetľujú, že ich model budú môcť použiť aj na ďalších verziách GPT. 

Umelú inteligenciu by sme mohli v budúcnosti použiť ako pomôcku pre záchranárov, no zatiaľ treba ešte niekoľko výskumov, aby dokázala umelá inteligencia lokalizovať obete presne.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť