ludske organy_titulka
Zdroj: Emily frost / Shutterstock.com
Ľudia, Zdravie

S akým orgánom budeme mať problém za pár rokov? Nový výskum odhaľuje problematické orgány ešte skôr, ako nám spôsobia problémy.

Ak sa na to pozrieme veľmi zjednodušene, ľudské telo je v podstate veľmi podobné autu. Vo vnútri nás sa nachádzajú “súčiastky”, ktoré sa životom opotrebúvajú a ak nám zdravie nepraje, môžu jedného dňa zlyhať.  

To ako rýchlo sa orgány v našom tele opotrebúvajú vieme ovplyvniť životným štýlom, no niekedy to je úplne mimo našej kontroly. Výskumníci zo Stanford Medicine v rámci nového výskumu potvrdili, že orgány v našom tele starnú odlišným tempom a ak je jeden výrazne starší ako ostatné, človek nesie vyššie riziko, že v budúcnosti bude mať s týmto orgánom problémy.  

Zároveň ale štúdia prináša aj dobré správy. Výskumníci sa domnievajú, že biologický vek našich orgánov možno zistiť jednoduchým krvným testom. Ten môže lekárom ukázať, či máme v našom tele orgán, ktorý v porovnaní s ostatnými starne oveľa rýchlejšie. V tomto prípade by mohli lekári zasiahnuť skôr, než si pacient vytvorí klinické symptómy.  

“Dnes už dokážeme odhadnúť biologický vek orgánu zdanlivo zdravého človeka. Viaceré predchádzajúce štúdie ukázali, že biologický vek človeka môžeme zistiť na základe sofistikovanej skupiny biomarkerov. Biologický vek človeka sa zároveň môže líšiť od chronologického veku, teda počtu rokov, ktoré uplynuli od narodenia človeka až po súčasnosť,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Tony Wyss-Coray.  

V rámci novej štúdie sa vedcom podarilo nájsť spôsob, ako zistiť biologický vek 11 hlavných orgánov v ľudskom tele. Nimi sú srdce, tukové tkanivo, pľúca, imunitný systém, obličky, pečeň, svalstvo, pankreas, črevá, mozog a cievna sústava. Výskumníci si všimli, že 18,4% ľudí vo veku 50 a viac mali aspoň jeden orgán, ktorý starol oveľa rýchlejšie, než je priemer. Títo pacienti majú zároveň vyššie riziko na vývoj ochorenia spojeného s konkrétnym orgánom do nasledujúcich 15 rokov.  

Odhalenie chorôb skôr, ako sa stanú vážnymi

Autori zistili aj to, že približne 1 zo 60 pacientov mal dva orgány, ktoré mu v tele starli rýchlejšie, než je obvyklé. Aby dokázali popísať starnutie jednotlivých orgánov, výskumníci využili komerčne dostupné nástroje a špecifický algoritmus, aby analyzovali hodnoty tisícov proteínov v krvi pacienta. Analýza ukázala, že takmer tisícka proteínov vznikala v jednom alebo inom orgáne. Ak vedci zaznamenali vyššie hodnoty týchto proteínov, znamenalo to, že konkrétny orgán starol rýchlejšie.  

V ďalšom kroku vedci preskúmali takmer 5-tisíc proteínov v krvi približne 1400 pacientov vo veku od 20 do 90 rokov. Prevládali však starší pacienti. Vo výsledkoch krvných testov označili proteíny, ktorých gény boli aktivované viac ako štvornásobne v porovnaní s inými orgánmi. Nakoniec označili 858 proteínov, ktoré sa viažu na orgány v ľudskom tele.  

Následne pomocou vytvoreného algoritmu vyhodnotili biologický vek ďalších 4-tisíc pacientov. Nový nástroj ponúka spôsob, ako zistiť vek našich orgánov a tým aj včas zachytiť možné zdravotné komplikácie. Výskumníci však vysvetľujú, že na uplatnenie tejto metódy potrebujú spoľahlivo reprodukovať výsledky v prípade ďalších 50 až 100-tisíc ľudí. Ak by sa zistenia potvrdili, potom skutočne môžeme poznať spôsob, ako vyliečiť ľudí ešte predtým, ako sa u nich objaví choroba.  

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť