Modré svetlo, ktoré vyžarujú obrazovky smartfónov a ďalšej elektroniky, môže mať ďalší negatívny dopad na zdravie

Modré svetlo sa vo všeobecnosti nepovažuje za zdraviu prospešné. Ďalší výskum naznačuje, že by sme to s ním nemali preháňať.

modre svetlo smartfon
Zdroj: TANAPAT LEK.JIW / shutterstock.com

Modré svetlo vyžarujú obrazovky našich telefónov, tabletov a počítačov. Vo všeobecnosti sa pokladá za niečo, čo nie je pre naše zdravie prospešné. Môže napríklad narúšať spánkový režim. Nedávna štúdia dokonca odhalila, že môže prispievať k predčasnému starnutiu našej tváre. No zdá sa, že to nie jediný dopad, ktorý zanecháva na našom zdraví.

Modré svetlo môže prispievať k nástupu skorej puberty

Vedci na 61. stretnutí Európskej spoločnosti pre pediatrickú endokrinológiu v Haagu prezentovali zistenia, ktoré hovoria, že expozícia modrému svetlu môže u detí spôsobiť skorú pubertu. Táto štúdia je prvou, ktorá skúma spojenie medzi expozíciou modrého svetla a nástupom skoršej puberty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skorá puberta u väčšiny detí nemá zrejmú príčinu. Niekedy ide o genetiku, alebo je to spôsobené problémom v mozgu, ako je poranenie alebo nádor, alebo v štítnej žľaze, nadobličkách alebo pohlavných žľazách. V posledných rokoch došlo ale k zvýšeniu početnosti skorej puberty u dievčat aj chlapcov, najmä počas pandémie COVID-19. Jedným z faktorov môže byť zvýšené používanie zariadení emitujúcich modré svetlo, hovoria vedci.

Výskumníci z Ankarskej nemocnice Bilkent City a Gazi University v Turecku došli k tomuto záveru potom, ako vykonali experiment na 18 samcoch potkanov vo veku 21 dní, ktoré boli rozdelené do troch skupín po šiestich, a vystavili ich buď normálnemu cyklu svetla, šiestim hodinám alebo 12 hodinám modrého svetla. Výskumníci zistili, že prvé príznaky puberty sa vyskytli výrazne skôr u samcov potkanov vystavených modrému svetlu. Okrem toho, čím dlhšie boli potkany vystavené modrému svetlu, tým skôr sa ich puberta začala, pričom tiež preukázali potlačený vývoj spermií a poškodenie tkaniva semenníka.

 „Po prvýkrát sme našli priamy vzťah medzi expozíciou modrému svetlu a skorou pubertou u samcov potkanov,“ povedala vedúca výskumu Dr. Aylin Kılınç Uğurlu z nemocnice Ankara Bikent City. „Naše zistenia sa zhodujú s našou predchádzajúcou prácou na samiciach potkanov, ktorá tiež ukázala podobné účinky, čím poskytujeme komplexnejší pohľad na to, ako modré svetlo môže ovplyvniť pubertu u samcov aj samíc potkanov.“

Výskumníci volajú po ďalších experimentoch

Hoci výsledky naznačujú, že expozícia modrému svetlu by mohla byť potenciálnym faktorom rizika pre skorší nástup puberty, tak je potrebný ešte ďalší výskum, prízvukujú vedci.

„Chcem zdôrazniť, že ide o štúdiu na potkanoch a priame výsledky nemožno interpretovať pre ľudí. Avšak poskytujeme experimentálny základ na ďalšie skúmanie zdravotných dôsledkov stále sa zvyšujúceho času stráveného pred obrazovkami v modernom spoločenstve,“, uviedla Kılınç Uğurlu.

Vedci ale týmto experimentom nekončia. Chcú hlbšie sledovať, čo môže expozícia modrému svetlu spôsobiť.

„Naším cieľom je vystaviť samcov aj samice potkanov modrému svetlu pred pubertou a pochopiť jeho dlhodobé účinky na poškodenie reprodukčných orgánov a plodnosť,“ povedala doktorka Kılınç Uğurlu. „V konečnom dôsledku by tento výskum mohol viesť k preventívnym opatreniam a prispieť k prebiehajúcemu diskurzu o tom, ako moderný životný štýl ovplyvňuje fyziologický vývoj a dlhodobé zdravie.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre