Umelá inteligencia môže zlepšiť našu produktivitu,… vrátane produktivity kyberzločincov

Umelá inteligencia je posledné roky na vzostupe. Môže nám výrazne uľahčiť život, no bezpečnosť musí byť "na jednotku".

umela inteligencia titulka
Zdroj: GrandeDuc / Shutterstock.com

Umelá inteligencia je posledné roky na vzostupe. Vidíme to v rastúcej popularite platformy ChatGPT, implementovaní tejto AI do vyhľadávača Bing, Novej umelej inteligencii Googlu či next-gen modeli GPT-4, ktorý podľa Microsoftu vykazuje náznaky ľudskej inteligencie.

Mnohí vidia v umelej inteligencií budúcnosť, niektorí sa jej boja, no tento článok nie je o tom. Dvaja technologickí giganti, Google a Microsoft, posúvajú možnosti AI dopredu. 16. Marca Microsoft oznámil implementáciu umelej inteligencie do platformy 365, v ktorej nájdete programy ako Word, Excel či Outlook.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dva dni predtým spoločnosť Google oznámila niečo podobné, no pre svoju vlastnú platformu Workspace. V oboch prípadoch tieto platformy a aplikácie denne využívajú milióny ľudí, vysvetľuje portál The Conversation. Ak sa spoločnostiam podarí do aplikácii implementovať umelú inteligenciu, mohlo by to viesť k výrazne vyššej produktivite. Má to však aj jeden háčik, bezpečnosť musí byť vyriešená na jednotku.

Problém s bezpečnosťou

Obe umelé inteligencie by mali užívateľom pomáhať pri písaní, editovaní a zhrnutí textov napísaných v textovom editore. Čo sa týka PowerPointu alebo podobných programov, umelá inteligencia by na základe výcucu alebo kľúčových bodov dokázala vytvoriť celú prezentáciu.

Možno už tušíte, že to AI nedokáže bez toho, aby mala prístup k vašej práci, v čom tkvie aj najväčšia obava z hľadiska bezpečnosti. Mnohí odborníci sa domnievajú, že umelá inteligencia v nástrojoch Microsoftu a Googlu by mohla pomôcť nielen nám, ale aj kyberkriminálnikov. Tí by nám pomocou nej mohli ľahšie a rýchlejšie ukradnúť všetky dáta.

Kyberkriminálnici minulosti sa museli prehrabať stovkami mailov alebo obrovským množstvom dát, aby našli niečo čo môžu ukradnúť a zároveň nemali istotu, že niečo také nájdu. Umelá inteligencia by im umožnila prejsť množstvom súborov za pár sekúnd a rýchlo zozbierať a ukradnúť naše dáta. Hackerom uľahčí prácu fakt, že umelá inteligencia nemôže pracovať offline. Užívatelia budú svoj obsah musieť nahrať na internet, ak chcú využiť jej pomoc.

Ďalším bodom je fakt, že korporácie jednoducho získajú prístup k našim dátam. Tieto bezpečnostné obavy kolujú už nejakú dobu, no to nič nemení na tom, že tentokrát im informácie poskytneme sami.

Druhá strana mince

Ako sme už spomínali, implementovanie umelej inteligencie je pre mnohých obrovským míľnikom v technologickej evolúcii človeka. Táto technológia má potenciál zmeniť naše životy a preto je pochopiteľné, že okolo nej vznikajú rôzne obavy. Nechceme však maľovať čerta na stenu a opäť podotýkame, že tieto nástroje predstavujú obrovskú výhodu oproti tomu, ako sme doteraz pracovali.

Ak otvoríte Word alebo Excel raz za rok, umelú inteligenciu nemusíte vôbec využívať. Ak je však práca s týmito programami hlavnou náplňou vášho zamestnania, potom vám tieto nástroje výrazne uľahčia život. Veľké spoločnosti tvrdia, že umelá inteligencia by vám dokonca mohla pomôcť vytvoriť poznámky z videohovoru v reálnom čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre