SpravodajstvoTechnológie

Umelá inteligencia môže zmeniť svet alebo ho zničiť: Aké veľké riziko predstavujú preteky vo vývoji AI?

Umelá inteligencia pre nás podľa expertov predstavuje riziko, ktoré zatiaľ plne nechápeme. Ako nás môže ovplyvniť vývoj AI technológií?

Umelá inteligencia napreduje míľovými krokmi. S platformami ako napríklad ChatGPT alebo DALL-E 2 môžeme aj my vidieť potenciál AI. Schyľuje sa však k novým pretekom, v ktorých svetové veľmoci, budú hľadať spôsob, ako možno aj trochu desivú technológiu ovládnuť.

To, čo dnes dokážu rôzne generátory textu je pôsobivé, no ide naozaj len o špičku ľadovca toho, čo môže vyspelá umelá inteligencia dokázať. Viacerí experti si už všimli snahy svetových veľmocí o ovládnutie tejto technológie a obávajú sa toho, že prenasledovanie umelej inteligencie by mohlo viesť k zániku našej civilizácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál Boston Globe prirovnáva umelú inteligenciu k priemyselnej revolúcii a k vývoju parného stroja. AI má rovnako ako parný stroj vo svojej dobe, potenciál transformovať celý svet. V správe z roku 2018 sa uvádza, že do roku 2030 umelá inteligencia prinesie do globálnej ekonomiky okolo 13-triliónov amerických dolárov.

Umelá inteligencia zároveň zvyšuje vojenskú silu krajiny. Už dnes sa využíva pri situáciách, ktoré si vyžadujú rýchlosť a presnosť, ktorú človek jednoducho nedokáže vyvinúť. Čína už dnes exportuje sledovacie zariadenia, ktoré využívajú schopnosti umelej inteligencie.

Najvyspelejšie krajiny sveta už dnes „koketujú“ s technológiou umelej inteligencie a môžeme predpokladať, že v nasledujúcich rokoch sa situácia nezmení. Miliardy dolárov sa vlievajú do výskumu tejto technológie a krajina, ktorá odomkne jej plný potenciál, získa vedúce postavenie. Hoci má výskum umelej inteligencie možnosť zlepšiť život celého ľudstva, existujú problémy, ktoré sa nedajú prehliadnuť.

Ako uvádza portál Axios, vývoj umelej inteligencie napreduje bleskurýchlym tempom. Lídri v tejto oblasti sa snažia najprv vyrobiť nové a prelomové technológie a až potom sa zamýšľajú nad tým, aký by mohla mať nová technológia dopad na ľudstvo.

Omyly a zlé rozhodnutia

Na jednu stranu môže byť AI užitočná, no čo ak by sa niečo pokazilo? Riziko zneužitia, poruchy, ale aj jednoduchého omylu. V tomto prípade Boston Globe opisuje situáciu z roku 1983, kedy satelitný varovný systém neďaleko Moskvy hlásil, že sa k Sovietskemu zväzu blíži päť amerických jadrových rakiet. Kolonel Stanislav Petrov sa rozhodol počkať na potvrdenie od ďalších varovných systémov, čo v konečnom dôsledku zachránilo svet pred jadrovou vojnou.

V budúcnosti môže za nás rozhodovať umelá inteligencia. Tá síce dokáže bleskovo vyhodnotiť dostupné informácie, no chýba jej „šiesty zmysel“, ktorý je pre človeka typický. Na jednej strane by bolo jej rozhodnutie striktne logické a z určitého uhla pohľadu aj správne, no kvôli poruche iného zariadenia by mohla učiniť rozhodnutie, ktoré by viedlo ku zbytočnej eskalácii konfliktu.

Nesmieme zabúdať, že s pretekmi vo vývoji akejkoľvek technológie prichádza aj napätie. Ak by sa svetová veľmoc dozvedela, že iná veľmoc je blízko k vývoju prelomovej AI, mohla by preventívne zaútočiť.

Umelá inteligencia má potenciál zmeniť svet, no zároveň prichádza s rizikami, ktoré zatiaľ nechápeme ani my. Technologickí lídri, ale aj svetové vlády by sa preto mali zamyslieť nad opatreniami, ktoré by usmerňovali ďalší vývoj umelej inteligencie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close