BezpečnosťSpravodajstvo

S akými podvodmi sa môžeme na internete stretnúť najčastejšie? Na toto všetko si dajte pozor!

Na internete môžete natrafiť na kvantum podvodov, a preto by ste mali byť obozretní. Podvody nižšie sú najčastejšie, s ktorými sa môžete stretnúť.

Prakticky deň čo deň upozorňujeme na rôzne podvody v kybernetickom priestore. Niekedy ide o podvodné e-mailové správy, SMS, alebo telefonáty. Niektorí útočníci sú natoľko sofistikovaní, že sa dokážu dokonca maskovať za oficiálne čísla inštitúcií, aby vzbudili dôveryhodnosť u obeti. Nižšie sme si pre vás pripravili tie najčastejšie podvody na internete, s akými sa môžete stretnúť.

Phishing

Ide o typ podvodu, ktorý je najčastejší. Stretnúť sa s ním môžeme prakticky každý deň. Tento podvod spočíva v tom, že útočník rozošle veľké množstvo e-mailových správ a následne čaká, kto sa chytí. Predmetom tejto správy môže byť napríklad to, že vám z vášho bankového účtu odchádzajú peniaze a vy musíte konať, aby ste to zastavili. Rovnako časté sú ale aj podvodné SMS správy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
sms-falosna sprava
Zdroj: VÚB

Falošné stránky

Tento podvod je úzko previazaný s phishingom. Zahŕňa vytvorenie falošných internetových stránok, ktoré sa zdajú byť legitímne, ale sú navrhnuté tak, aby získali vaše osobné údaje alebo finančné prostriedky. Častokrát podvodník napríklad informuje obeť, že bol jeho účet zablokovaný a zároveň mu posiela URL adresu, na ktorej má overiť svoju identitu, aby účet odblokoval. Tie „najlepšie“ podvody sú natoľko prepracované, že útočník nemaskuje len URL adresu cieľového webu, ale zároveň dokáže prakticky skopírovať stránku inštitúcie, za ktorú sa vydáva. Keď sa pokúsite prihlásiť do tejto podvodnej stránky, tak mu prakticky odovzdáte citlivé informácie, ktoré môže zneužiť.

Podvodná reklama na internete

Novým typom podvodu, ktorý na nás číha, je podvodná reklama. Útočníci začali v posledných mesiacoch čoraz viac využívať na šírenie podvodných stránok reklamu na internete. Napríklad, mnohí z nás pri prihlasovaní sa do internet bankingu dajú do Google „Internet banking Tatra Banka“ a automaticky kliknú na prvý odkaz, ktorý im zobrazí vyhľadávač. Je to rýchlejšie a praktickejšie, ako vyťukať stránku banky a preklikať sa do internet bankingu. Práve túto pohodlnosť neužívajú útočníci, ktorým stačí cieliť reklamu na dané kľúčové slovo. Následne, keď zadáte tento dopyt, tak vo vrchnej časti vyhľadávača sa vám zobrazí reklama na podvodný web.

Falošné súťaže

Bezpochyby ste už videli na internete súťaž, ktorá vyzerá na prvý pohľad, ako „trefa do istého“. Stretnúť sa môžeme s nimi napríklad na sociálnych sieťach, kedy útočník sľubuje za LIKE a zdieľanie príspevku hodnotnú cenu. Môže ísť o bicykel, auto dovolenku a podobne. V súťaži ale prakticky vyhrá každý, kto sa zapojí. Útočník následne žiada od výhercu vyplnenie dotazníka, v ktorom požaduje zdieľať napríklad údaje z bankovej karty či iné citlivé informácie.

Lidl_whatsapp_scam_1
Zdroj: Vosveteit/Printscreen

Falošné charity

Mnohí z nás sú milovníci zvierat. Útočníci sa to ale snažia využiť vo svoj prospech, a preto nám hrajú na city. Na internete sa môžeme preto stretnúť aj s falošnými charitami, ktoré sú častejšie, než si myslíte. Vždy by sme sa mali teda pozerať po tom, komu chceme peniaze poslať, a preto by sme si o zbierke mali nájsť čo najviac informácií.

Ransomware

Jeden za najnebezpečnejších útokov je Ransomware útok. Tento typ podvodu spočíva v tom, že vám útočník do zariadenia nainštaluje softvér, ktorý vám obmedzí prístup k časti počítači či smartfónu. Následne požaduje výkupné, aby ste sa dostali k svojim dátam. No to, či vám ich následne sprístupní, je otázne.

(„Romance“) scamming

Scamming je výraz pre podvod. Ten môže mať rôzne podoby. Častokrát si útočník ale vyhliadne osamelú osobu, s ktorou nadviaže vzťah. Následne od nej vyťahuje peniaze alebo iné citlivé informácie. Jedným z najznámejších a podvodov, ktorý ukazuje ako človek môže do tohto podvodu hlboko spadnúť bol, keď žena v domnienke, že komunikuje s astronautom, mu poslala peniaze na letenku domov. Tento prípad poukazuje na to, že keď je človek na niekoho citovo naviazaný, tak jednoducho uverí aj úplnej hlúposti.

Sociálne inžinierstvo

Tento typ podvodu je veľmi podobný, ako vyššie popísaný scamming. Tento podvod zahŕňa získanie vašich citlivých informácií prostredníctvom manipulácie a klamania. To môže zahrňovať podvodníkov, ktorí sa vydávajú za dôveryhodné osoby alebo organizácie a žiadajú od vás, aby ste poskytli osobné údaje alebo iné citlivé informácie.

Tech support podvody

Asi každému z nás sa stalo, že potreboval pomôcť s telefónom alebo počítačom. Tento podvod zahŕňa falošné telefonáty alebo e-maily od podvodníkov, ktorí tvrdia, že sú technickou podporou a potrebujú vás presvedčiť, aby ste im poskytli prístup na váš počítač, aby ho mohli „opraviť“. Namiesto toho však môžu nainštalovať škodlivý softvér alebo získať citlivé informácie.

Identitné podvody

Tento podvod zahŕňa získanie vašich osobných údajov, aby sa podvodníci mohli vydávať za vás a získať prístup k vašim účtom alebo službám. Preto je dôležité, aby ste na internet nenahrávali osobné informácie, ktoré môžu byť zneužité. Medzi takéto materiály sa radia napríklad aj fotografie z dovolenky, kedy priam voláte zlodejov do svojej domácnosti počas vašej neprítomnosti.

Ponuka práce podvody

V posledných mesiacoch sa útočníci začali vo veľkej miere zameriavať aj na ľudí, ktorí hľadajú prácu. Tento podvod zahŕňa získavanie finančných prostriedkov od ľudí na získanie práce alebo na založenie vlastnej firmy, ktoré nikdy neexistovali. Na šírenie tohto podvodu útočníci často využívajú sociálne siete alebo reklamu na internete.

Crypto podvody

Tento podvod zahŕňa získavanie finančných prostriedkov od ľudí na investovanie do kryptomien alebo falošných kryptomenových platforiem. Útočník častokrát za týmto účelom vytvorí napríklad falošnú stránku, kde si môžete kúpiť kryptomeny, alebo šíri kryptopeňaženky, v ktorých je obsiahnutý vírus. No tých možností, ako vás môže oklamať, je neúrekom.

Podvodné aplikácie

Predposledným, no nie menej častým podvodom, sú podvodné aplikácie. Tie si do telefónu častokrát inštalujeme sami. Napríklad, keď hľadáme nejaký platený softvér zadarmo. Útočníkovi často stačí dať do inštalačného súboru škodlivý kód a my v domnienke, že si inštalujeme softvér, ktorý potrebujeme, si nahráme do zariadenia vírus. Preto by sme nemali nikdy inštalovať aplikácie a hry z iných ako oficiálnych zdrojov a vierohodných obchodov s aplikáciami. Rovnako by sme mali dbať pozor aj na povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám. Niektoré z nich dokážu totiž nielen kradnúť citlivé údaje, ale umožňujú aj inštalovať ďalší softvér do zariadenia bez vedomia používateľa.

Podvodné e-shopy

Dnes si e-shop dokáže vytvoriť prakticky ktokoľvek. Tie menej kvalitné, no na prvý pohľad dobre spracované online obchody, trvá vytvoriť niekoľko pár hodín. Mnoho falošných obchodov následne ponúka tovar v zľavách alebo za tak nízke ceny, že neodoláme. Preto by pri kúpe tovaru na internete by sme si mali overiť, či obchod skutočne existuje a aké má recenzie. Obzvlášť obozretní by sme mali byť pri nových obchodoch.

Stretli ste sa s niektorým z podvodov vyššie, prípadne, natrafili ste na iný? Dajte nám vedieť v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close