GPT-4 vykazuje náznaky ľudskej inteligencie, tvrdia vedci Microsoftu: Veria, že tento model prekope celý odbor umelej inteligencie

Autori nedávnej štúdie sú názoru, že nový jazykový model GPT-4 je dôležitým prvým krokom k ľudsky uvažujúcej umelej inteligencii.

titulka-umela-inteligencia
Zdroj: labs.openai.com, Vosveteit.sk

ChatGPT prekvapil verejnosť svojimi rozsiahlymi možnosťami a preto niet divu, že vydanie novej verzie GPT-4 so sebou prinieslo rovnakú mieru pozornosti. Ak sú však teórie výskumníkov z Microsoftu pravdivé, potom sa môžeme nachádzať na dôležitom míľniku v rámci výskumu umelej inteligencie, informuje Futurism.

V novej štúdii totiž autori výskumu naznačujú, že jazykový model spoločnosti OpenAI ukazuje náznaky ľudskej inteligencie. Zároveň však prízvukujú, že ide naozaj len o náznaky. Keď sa umelej inteligencii podarí dosiahnuť našu úroveň inteligencie, to vedci označujú ako umelá všeobecná inteligencia, alebo skrátene AGI (pozn. redakcie: Artificial General Intelligence).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej štúdie prinášajú odvážne tvrdenia, no spolu s nimi aj istú dávku opatrnosti. Tvrdia, že GPT-4 možno považovať za výkonný jazykový model, no ide len o prvý krok k vytvoreniu všeobecne inteligentných systémov. Netvrdia, že GPT-4 možno považovať za skutočnú umelú inteligenciu s ľudským rozmýšľaním. Zároveň treba spomenúť, že štúdia vedcov z Microsoftu skúmala prvé verzie modelu GPT-4, ktorý bol stále vo vývoji. Nejde teda o verziu, ktorá je vhodná na uplatnenie v praxi.

Mnohí experti na umelú inteligenciu považujú AGI za akýsi sen, ku ktorému sa síce môžeme priblížiť, no nikdy ho nedosiahneme. Iní zas veria, že je možné vytvoriť AGI a to bude predstavovať novú éru vo vývoji našej civilizácie. GPT-4 predstavuje novú generáciu jazykových modelov a zatiaľ najvýkonnejšiu iteráciu modelu LLM, ktorý navrhla spoločnosť OpenAI. Napriek tomu sú tvrdenia vedcov z Microsoftu odvážne.

Ak by sme zobrali všetky existujúce modely a zhodnotili, ako blízko sú k všeobecnej inteligencii, GPT-4 by sa umiestnil na popredných miestach, ak nie rovno na prvom.

V podstate však autori štúdie tvrdia len to, že GPT-4 je výkonnejšie, než ostatné modely od OpenAI.

„Je rozdiel vytvoriť model, ktorý dokáže robiť jednu vec dobre, no niečo úplne iné vytvoriť platformu, ktorá zvládne robiť množstvo vecí veľmi dobre, bez špecifického trénovania,“ tvrdia autori výskumu.

Dôležitý krok k ľudskému rozmýšľaniu

Autori vysvetľujú, že GPT-4 si dokáže poradiť s náročnými problémami z odborov matematiky, kódovania, medicíny, zákonov, psychológie a ďalších odborov bez toho, aby si model vyžadoval špecifický tréning či prístup.

„Vo všetkých úlohách sa výkon platformy GPT-4 približoval výkonu človeka. Zároveň výrazne prekonáva staršie modely ako napríklad ChatGPT,“ tvrdia vedci.

Veria, že tento jazykový model môžeme považovať za prvú verziu umelej všeobecnej inteligencie, hoci je stále nekompletná. Aj GPT-4 má svoje chyby rovnako ako ostatné jazykové modely. Môže si vymýšľať nepravdivé scenáre alebo má problém s matematikou. Napriek tomu však tento model stojí vysoko nad ostatnými jazykovými modelmi.

Autori štúdie si všimli, že GPT-4 urobil významné pokroky v „sedliackom rozume“, s čím mal predchádzajúci model, ChatGPT, najväčšie problémy. V niektorých aspektoch GPT-4 prekonáva schopnosti človeka, no vzorec rozmýšľania tohto modelu nie je stále dostatočne ľudský. Autori štúdie svoju prácu uzatvorili tým, že GPT-4 môže priniesť revolúciu do odboru umelej inteligencie a ovplyvniť svet mnohými ďalšími spôsobmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre