OpenAI uvoľnilo ChatGPT-4. V čom je táto umelá inteligencia iná ako predošlá verzia?

OpenAI prichádza s novinkami pre ChatGPT. Spracovanie podnetov z textu alebo obrázkov je jedna z noviniek.

chatgpt titulka
Zdroj: Ascannio / Shutterstock.com

V spoločnosti OpenAI sa momentálne intenzívne pracuje na vývoji najpokročilejšieho modelu spracovania prirodzeného jazyka na svete. Cieľom tohto modelu je prekonať súčasný stav v oblasti spracovania jazyka a umožniť úplne nové možnosti v oblasti strojového učenia. V ich blogu, spoločnosť tvrdí, že nový model by mal byť schopný lepšie porozumieť ľudskému jazyku a umožniť vyššiu presnosť vo vyhľadávaní informácií, automatickom generovaní textov, preklade jazyka a mnohých ďalších oblastiach, kde je potrebné spracovávať veľké množstvo dát a informácií.

Čo je nové v GPT-4?

GPT-4 je nový jazykový model od OpenAI, ktorý môže generovať text, ktorý sa podobá na ľudskú reč. Spoločnosť tvrdí, že zlepšila technológiu, ktorú používa ChatGPT, ktorá je založená na GPT-3.5. GPT znamená Generative Pre-trained Transformer. Ide o deep learning technológiu, ktorá používa umele neurónové siete na písanie ako človek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

OpenAI tvrdí, že GPT-4 je v troch kľúčových oblastiach výkonnejší: kreativite, vizuálnom vstupe a dlhšom kontexte. GPT-4 dokáže spracovať až 25 000 slov textu od používateľa a môže dokonca prijať aj obrázky ako základ pre interakciu. Tento model má potenciál byť užitočný pre tvorbu dlhých textov a „rozšírené rozhovory“.

Dátum vydania

OpenAI ohlásila 13. marca vydanie nového jazykového modelu GPT-4, čo predtým potvrdila aj spoločnosť Microsoft, aj keď presný deň bol neznámy. Momentálne bude k dispozícii iba v platenom predplatnom ChatGPT Plus. Bežná bezplatná verzia ChatGPT bude stále založená na GPT-3.5. GPT-4 bude tiež k dispozícii ako API „pre vývojárov, ktorí budú môcť budovať ich aplikácie a služby“, postavené na novej generácii umelej intelgencie. Prvá verejná ukážka GPT-4 bola tiež živé vysielaná na YouTube, kde spoločnosť ukázala niektoré z nových schopností AI.

Schopnosti

GPT-4 je podľa spoločnosti OpenAI spoľahlivejší a kreatívnejší ako GPT-3.5 a dokáže zvládnuť zložitejšie úlohy. Rozdiel medzi týmito modelmi sa stáva zreteľnejším pri zvyšujúcej sa zložitosti konkrétnej úlohy. Boli testované na rôznych benchmarkoch, vrátane skúšok určených pre ľudí, pričom boli použité najnovšie verejne dostupné testy. Nižšie na grafe si môžete pozrieť rozdiely v spracovaní dát starej a novej verzie ChatGPT.

GPT-4 testy
Zdroj: openai.com

Spracovanie podnetov z textu alebo obrázkov

GPT-4 spracováva text aj obrázky a generuje textové odpovede. Má podobné schopnosti aj na vstupoch s textom a fotografiou, diagramami a snímkami obrazovky. Môže byť doplnený o techniky testovania a obrazové vstupy sú stále len vo fáze testovania a nie sú verejne dostupné.

Posielanie obrázka na GPT-4
Zdroj: openai.com

Obmedzenia

GPT-4 má podobné obmedzenia ako predchádzajúce verzie GPT. Aj keď má vysoké schopnosti, stále nie je úplne spoľahlivý (často podľa spoločnosti OpenAI  „halucinuje“ fakty a robí logické chyby), takže je potrebná veľká opatrnosť pri používaní jeho výstupov, a to najmä v kritických kontextoch.

Vyskúšate nový GPT-4? Dajte nám vedieť dole v komentároch alebo na našich sociálnych sieťach! 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre