Veda a výskumVesmír

Voda na Marse? Vedci objavili pozostatok relatívne mladého ľadovca. Pod povrchom sa stále môže skrývať ľad

Inštitút SETI informuje o prelomovom objave. V oblasti rovníka našli stopy ľadovca, ktorý existoval na povrchu planéty relatívne nedávno.

V prelomovej štúdii vedci objavili na Marse stopy dávneho ľadovca. Objav je fascinujúci najmä preto, lebo túto štruktúru objavili v blízkosti rovníka a vedci sa domnievajú, že voda mohla na červenej planéte existovať oveľa dlhšie, než sa spočiatku predpokladalo, informuje inštitút SETI.

Tento pozostatok ľadovca je len jedným z mnohých svetlých depozitov, ktoré sa na planéte nachádzajú. Typicky sú tieto svetlé miesta zložené zo sulfátov, no v tomto prípade oblasť vykazovala množstvo charakteristík, typických pre ľadovce. Predpokladá sa, že táto štruktúra môže mať na dĺžku 6 kilometrov a na šírku 4 kilometre. Naznačuje, že voda mohla na planéte existovať relatívne nedávno.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nenašli sme ľad, ale depozit solí, ktorý sa vyznačuje morfologickými charakteristikami ľadovca. Myslíme si, že sa dávno na vrchnej časti ľadovca vytvorila vrstva soli, ktorá zachovala tvar ľadu pod ňou. Zachovali sa dokonca rôzne štrbiny alebo ľadovcové morény,“ vyjadril sa Pascal Lee, planetárny vedec z inštitútu SETI.

Voda na Marse?

Okolo pozostatku ľadovca výskumníci objavili sopečné materiály. Tie vysvetľujú, ako sa mohli sulfáty dostať na ľadovec a zachovať jeho tvar. Ak sa sulfáty stretávajú s ľadom, môžu vytvoriť pevnú škrupinu. Štruktúru zároveň našli v regióne, ktorý je známy svojou minulou sopečnou aktivitou. Postupom času sa zvetrávaním sopečné materiály odstránili a odhalila sa škrupina solí, ktorá kopírovala tvar dávneho ľadovca.

Samotný ľadovec a ani okolité štruktúry, nemajú na sebe veľa kráterov. Výskumníci preto odhadujú, že musí ísť o geologicky mladú štruktúru. Výskumníci vedia čo-to o aktivite ľadovcov v geologickej minulosti planéty, no objaviť relatívne mladý pozostatok krátera v oblasti rovníka je pre nich novinkou. Otázkou taktiež ostáva, či by mohol pod soľnou škrupinkou stále existovať ľad.

Ak by existoval, určite sa nebude nachádzať blízko povrchu, kvôli podmienkam, aké na rovníku existujú. Soľná škrupinka však mohla ochrániť aspoň časť ľadu pod povrchom. Ak by sa tam predsa len nachádzala voda, potom by mal tento región obrovský význam z hľadiska vesmírneho prieskumu. Americká NASA plánuje v nasledujúcich rokoch dostať na povrch červenej planéty prvých astronautov. Voda je jedným z kľúčových zdrojov, ktoré budú potrebovať.

„Ak by sa nachádzal ľad v oblasti rovníka, potom by sme mohli našich astronautov poslať do relatívne prijateľnejšieho prostredia. Pristátie na rovníku planéty by znamenalo vyššie teploty a stále prístup k ľadu,“ tvrdí Lee.

Na definitívne potvrdenie existencie ľadu pod soľnou škrupinou sa však vyžadujú ešte ďalšie štúdie. Tie zistia, či sa tam môže nachádzať ľad a ak áno, koľko ľadu by sme tam mohli nájsť a či podobné štruktúry existujú aj v iných regiónoch červenej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close