Rusko sa sťažuje, že ich satelity sú pod kybernetickými útokmi. Anonymous hovoria, že za útokmi stoja oni

Ku kybernetickým útokom sa prihlásili hackeri z Anonymous.

Anonymous hackli rusky spionsky satelit
Zdroj: unsplash.com (Tarik Haiga), flickr.com (NASA)

Vojna u nášho východného suseda sa nenesie len na súši, ale aj v kybernetickom priestore. Útoky možno vidieť z oboch strán, pričom časť útokov zo strany Ruska smeruje aj na západné krajiny a členov NATO, ktorí podporujú Kyjev.

Rusko postupne rozšírilo ciele svojich útokov. Zatiaľ čo v začiatkoch vojny útočilo hlavne na kritickú infraštruktúru, tak dnes cielia aj na bežné obyvateľstvo. No i hackeri, ktorí otvorene podporujú Kyjev, vystrkujú rožky. V skutočnosti to vyzerá tak, že majú aktuálne navrch. Obzvlášť členovia Anonymous pomáhajú Ukrajincom prevážiť misky váh v ich prospech.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V uplynulých dňoch sme mohli byť svedkami viacerých kybernetických útokov, no najviac pozornosti získalo nabúranie sa do vysielania ruských rádií a televízií, prostredníctvom ktorých hackeri odvysielali oznam, v ktorom hlásali, že na Rusko smerujú raketové nálety. V skutočnosti ale nikto nebol vystavený v nebezpečenstvo. Hackeri v súvislosti s týmto útokom uviedli, že chceli dať pocítiť Rusom ich vlastnú „medicínu“ v podobe strachu, aký Ukrajinci prežívajú deň čo deň. Pre tých, ktorí nevedia, tak cieľmi Ruskej okupácie sú častokrát aj civilné ciele.

Rusko sa sťažuje, že ich satelity sú pod útokmi hackerov

Nedávno obehla svet správa, v ktorej experti na kyberbezpečnosť informovali o sofistikovaných ruských kybernetických útokoch na Ukrajinu a členské krajiny NATO. No aj hackeri, ktorí podporujú Kyjev, dokážu narobiť Kremľu veľké problémy.

Alexey Volin, ktorý pôsobí ako Námestník ministra digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií Ruskej federácie, priznal pre agentúru TASS, že Moskva zaevidovala opakované kybernetické útoky, ktorých cieľom bolo narušenie alebo manipulácia so satelitným signálom zo susedného územia.

„Bohužiaľ, v poslednej dobe sa to stalo dosť aktuálnym, pretože pozorujeme neustále útoky na ruské satelity zo susedného územia. Mnohí vedia z mediálnych správ o pokusoch kompromitovať signál, rušiť ho,..“, povedal Volin.

Volin zároveň uviedol, že začali vzniknutú situáciu aktívne riešiť a pracujú na opatreniach, pomocou ktorých budú schopní predchádzať obdobným útokom. Rusko podľa neho v súčasnosti vytvára softvérovo-hardvérový systém, ktorý umožní odhaliť cielené škodlivé rušenie satelitu.

K útokom sa prihlásili hackeri z Anonymous

Medzičasom sa ku kybernetickým útokom prihlásili hackeri zo zoskupenia Anonymous. Konkrétne bunka GhostSec, ktorá je nesmierne aktívnou v pomoci Ukrajine proti okupantom.

„Anonymous: Rusko sa sťažuje na „nepretržité útoky na ruské satelity“

Hackerský kolektív Anonymous sa opäť prihlásil k zodpovednosti za útoky na Rusko. Tentoraz podskupina zaútočila na satelity krajiny.“, píšu hackeri v príspevku nižšie.

„Viac než len vojna, satelitné prijímače GNSS v Rusku padajú ako muchy.

Je tiež dosť vtipné, že Rusko priamo priznáva a hovorí o týchto nedávnych hackoch proti ich satelitom.“, píše sa v príspevku hackerov na sociálnej Telegram.

V súčasnosti nevieme ale povedať, aký je rozsah útokov a aké sú jeho reálne dopady. No len to, že miestni politickí lídri otvorene priznávajú, že sú pod tlakom hackerov, značí, že nejde o bezvýznamné útoky. Rusko v minulosti totiž viackrát zatĺkalo, že by na neho cielili hackeri a aj keď priznalo, že čelia útokom, tak tvrdilo, že „nič nedeje“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre