Týmto mýtom o používaní mobilov veria mnohí z nás, no skôr nám uškodia ako pomôžu

Smartfóny používame každý deň, no existuje množstvo mýtov, kvôli ktorým ich nepoužívame tak, ako by sme mohli.

6 mýtov, ktorým v prípade smartfónov veríme dodnes
Zdroj: Unsplash (Alexander Andrews, Praveen kumar Mathivanan, Kinga Howard, Markus Winkler), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Používame ich denne na prácu, zábavu alebo udržiavanie kontaktu s blízkymi. Aj napriek každodennému používaniu však stále máme tendenciu veriť „mýtom“, ktoré v konečnom dôsledku môžu priniesť viac škody ako úžitku.

Možno ste sa s niektorými už stretli, možno niektoré sami praktikujete, no možno v tomto zozname nájdete aj také, o ktorých ste ešte v živote nepočuli. Tak či onak, nižšie nájdete mýty, ktorým síce verí množstvo ľudí, no v skutočnosti nie sú správne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Batériu nemusíte nechať úplne vybiť

Určite ste počuli aj vy, že pre zdravie batérie je nutné nechať zariadenie úplne vybiť. Nie je to pravda a v skutočnosti môžete z dlhodobého hľadiska smartfónu viac ublížiť ako mu pomôcť. Ak zo 100% necháte batériu klesnúť na nulu a potom ho opäť nabijete, spotrebujete celý nabíjací cyklus, čím zrýchlite opotrebenie batérie. No to nie je všetko, čo sa deje. Pri vysokom ale aj príliš nízkom napätí v batérii, dochádza k nežiadúcim chemickým procesom, ktoré urýchľujú jej degradáciu. To je aj dôvod, prečo výrobcovia odporúčajú udržiavať stav nabitie niekde medzi 20% až 80%.

Mobil by ste nemali nechať dôjsť do takého štádia, kedy sa kvôli nedostatku batérie vypne. Samozrejme, nie vždy sa tomu vieme vyhnúť, no ak tomu viete zabrániť, radšej ho dajte nabiť skorej.

Nepoužívajte hocijakú nabíjačku

Mnohí z nás si zastávajú názor, že nabíjačka ako nabíjačka. Ak sa nám jedna pokazí, požičiame si inú alebo rovno vytiahneme zo šuflíka starý adaptér. Nič sa nestane, ak v prípade núdze použijete inú nabíjačku, horšie je, ak začnete pravidelne nabíjať smartfón hocičím, čo vám príde pod ruku. Nie všetky nabíjačky dosahujú potrebnú kvalitu a tie ktoré áno, sa môžu vlastnosťami líšiť.

Problém je, ak sa smartfón nabíja rýchlo a prehrieva sa, čo pomáha degradácii batérie. Preto by ste mali zvoliť nabíjačku, ktorá zodpovedá odporúčanému výkonu pre váš smartfón.

Čo robiť, keď rýchla nabíjačka nenabíja?
Zdroj: Unsplash (Andreas Haslinger) FlyClipart, Úprava: Vosveteit.sk

Smartfón môžete používať aj počas nabíjania

Toto je mýtus, ktorý delí majiteľov smartfónov na dva tábory. Jeden silou mocou zastáva, že by sme mali počas nabíjania nechať mobil v kľude, druhý tábor nevidí v používaní žiaden problém. Pravda je, ak používate zariadenie počas nabíjania, môže vzniknúť väčšie množstvo tepla, nejde však o reálny problém. Nemali by sme ale počas nabíjania, kedy vzniká teplo, hrať náročné hry, kedy vzniká veľké teplo. Môžeme si tak poškodiť zariadenia a prispieť k rýchlejšej degradácii batérie. Inými slovami, počas nabíjania zariadenia môžeme narábať s telefónom normálne, no nemali by sme robiť tie najnáročnejšie úlohy.

Vypnutím Bluetooth a dát batériu nešetríte

Dlhú dobu sa predpokladalo, že ak máme zapnuté Bluetooth alebo Wi-Fi, naša batéria sa míňa rýchlejšie. Viaceré testy ale dokázali, že za normálnych okolností existuje len veľmi malý rozdiel v spotrebe. Teda ak ste pripojení k Wi-Fi alebo máte spárované hodinky s telefónom a reálne nevyužívate tieto prepojenia, tak výrazný problém na batériu to nie je. Nemali by sme ale nechávať tieto funkcie zapnuté, ak nie sme v dosahu žiadneho zariadenia, ku ktorému by sme sa pripojili.

Spánok vedľa smartfónu nevedie k rakovine

Malé percento obyvateľstva verí, že spánok vedľa zariadenia môže viesť k vyššiemu riziku rakoviny. O niečo väčšie percento populácie pochybuje, no nemá v tom jasno. Neexistuje jediná vedecká štúdia, ktorá by potvrdila, že mať smartfón blízko nás vedie k vyššiemu riziku rakoviny. Nemusíte sa teda ničoho obávať.

Dokážeme cítiť bolesť aj počas sna?
Zdroj: Unsplash(Kinga Cichewicz)

Ktorý operačný systém je bezpečnejší?

Apple investuje do bezpečnosti a súkromia, čo viedlo k mýtu, že iPhony sú bezpečnejšie ako Androidy. Niekedy to môže byť pravda, no Google pravidelne implementuje do svojich zariadení bezpečnostné aktualizácie, čím robí Androidy bezpečnejšími. Dnes už hackerské útoky prebiehajú na oboch platformách. Navyše existuje oveľa väčšie spektrum útokov, ktoré sa k vašim dátam dostanú aj inak, ako cez operačný systém smartfónu. Vo všeobecnosti ale platí, že najväčšou kybernetickou hrozbou pre naše zariadenia, sme my sami. Dôvodom je, že hacker sa dostane do mobilu väčšinou tak, že si stiahneme škodlivý softvér do telefónu svojpomocne. Inými slovami, je jedno či máme Android alebo iOS, ak sa správame nezodpovedne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre