Ako ochrániť svoj mobilný telefón pred hekermi a kybernetickými hrozbami, aby ste sa vyhli podvodom

Ako môžete ochrániť svoj telefón pred kybernetickými hrozbami a prípadným odcudzením osobných údajov či krádežiam peniazov. Pozrite sa na to, čo by ste mali dodržiavať.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Internet je miestom, ktorý je plný informácií a možno tomu neuveríte, ale nájdete tam kvantum informácií aj o sebe. Obzvlášť ak používate sociálne siete. Naše citlivé údaje častokrát zdieľame s tretími stranami v nevedomosti. Dostať sa do nepovolaných rúk môžu ale aj v dôsledku toho, že narábame s rôznymi službami a aplikáciami neopatrne. To znamená, že napríklad nemáme naše účty riadne zabezpečené, používame pochybný softvér, klikáme na rôzne URL adresy bez rozmyslu, zdieľame informácie v domnienke, že sú dobre chránené a podobne.

Osobné údaje sú dôležitým aspektom našich životov a ochrana týchto údajov na mobilnom telefóne je dôležitou zodpovednosťou každého používateľa. V dnešnej dobe, kedy takmer všetci používame mobilné zariadenia na uskutočňovanie bežných aj citlivých aktivít, je veľmi dôležité zabezpečiť naše údaje pred neoprávneným prístupom. Ako ale na to?!

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používajte silné heslá

Pri ochrane vašich osobných údajov je kľúčové používanie silných hesiel. Zabezpečenie vášho telefónu silným heslom alebo PIN kódom je prvým krokom k zabezpečeniu vašich dát. Keď si nastavujete heslo alebo PIN kód, mali by ste sa vyhnúť používaniu jednoduchých kombinácií, ako napríklad vaše meno alebo dátum narodenia. Miesto toho sa snažte používať kombinácie z písmen, čísel a špeciálnych znakov. V ideálnom prípade by heslo malo mať aspoň 12 a viac znakov. Okrem toho je dobré meniť heslo alebo PIN kód pravidelne, napríklad raz za 3 mesiace, aby sa minimalizovalo riziko neoprávneného prístupu k vašim údajom.

Aktivujte si dvojfaktorovú autentifikáciu

Dvojfaktorová autentifikácia je ďalší spôsob, ako zabezpečiť vaše osobné údaje na mobilnom telefóne. Táto funkcia vám umožní využiť napríklad ďalšie zariadenia, ktorým disponujete, na overenie svojej identity pri prihlasovaní sa do služby. Prípadne si môžete nastaviť, aby vám chodili SMS správy s heslom, ktoré slúžia na overenie, že sa do aplikácie či služby prihlasujete skutočne vy. Táto funkcia minimalizuje riziko, že niekto iný sa dostane k vašim osobným údajom. Túto funkciu ponúkajú prakticky všetky väčšie služby vrátane WhatsAppu, Facebooku a podobne.

Aktualizujte softvér na najnovšiu verziu

Aktualizácia softvéru na vašom telefóne na najnovšiu verziu je ďalší spôsob, ako zabezpečiť vaše osobné údaje. Každá nová verzia softvéru obsahuje zlepšenia zabezpečenia, ktoré vám pomôžu. Rovnako sa to dotýka aj aplikácií, ktoré by mali byť aktualizované. Každý softvér totiž obsahuje chyby a je len otázkou času, kým útočník nájde, kde je bezpečnostná diera. Neodporúča sa mať preto v telefóne aplikácie, o ktoré sa už vývojári dlhšiu dobu nestarajú. Sú totiž doslova dverami pre hackerov k vášmu súrkomiu.

Používajte VPN

VPN (Virtual Private Network) vám umožňuje chrániť svoje osobné údaje tým, že smeruje vašu internetovú aktivitu cez šifrovanú a zabezpečenú súkromnú sieť. To znamená, že vaša internetová aktivita bude chránená pred neoprávneným sledovaním a zaznamenávaním. Existuje mnoho VPN aplikácií, ktoré si môžete nainštalovať na svoj telefón. No odporúčame vám siahnuť po dôveryhodnej službe. Dôvodom je, že v minulosti viacero bezplatných služieb síce presmerovalo tok internetu cez server tretej strany, no tieto dáta boli následne spracované a zneužité.

Vypnite nevyužívané funkcie

Niektoré funkcie na vašom telefóne môžu predstavovať bezpečnostné riziko, ak ich nevyužívate. Napríklad, ak nepoužívate NFC (Near Field Communication), Bluetooth alebo Wi-Fi Direct, mali by ste ich vypnúť. Tým minimalizujete riziko, že niekto iný využije tieto funkcie na nabúranie sa do vášho zariadenia.

Neukladajte citlivé údaje na nezabezpečených miestach

Ak sa rozhodnete ukladať svoje citlivé údaje, ako sú heslá alebo finančné informácie na svojom telefóne, mali by ste ich ukladať na zabezpečené miesto, ako napríklad do aplikácie s heslami s dobrým zabezpečením. Môže ísť napríklad o rôznych správcov hesiel. Nikdy ich neukladajte na nezabezpečených miestach, ako sú poznámky alebo súbory, ktoré nie sú šifrované.

Buďte opatrní pri sťahovaní aplikácií

Pri sťahovaní aplikácií z obchodu s aplikáciami by ste mali byť opatrní a dôkladne si overiť, či je aplikácia dôveryhodná a bezpečná. Skontrolujte recenzie od ostatných používateľov a uistite sa, že je v poriadku. Rovnako by ste mali sťahovať aplikácie len z oficiálnych obchodov a nie z internetových stránok. Zároveň dbajte aj na to, aké povolenia aplikáciám udeľujete. Niektoré z nich dokážu totiž vykonávať zmeny na pozadí telefónu bez vášho vedomia vrátanie inštalácií aplikácií.

Dávajte si pozor, aké dáta o vás aplikácie zbierajú

V súvislosti s povoleniami treba uviesť, že pri ich udeľovaní, by sme sa mali pozrieť aj na ďalšie invazívne povolenia, ktoré umožňujú zbierať citlivé údaje. Vývojári s nimi totiž často ďalej pracujú a zároveň, sa môžu aj oni stať potenciálnou obeťou hackerov.

Nezdieľajte osobné údaje s neznámymi ľuďmi

Nikdy nezdieľajte svoje osobné údaje s neznámymi ľuďmi alebo prostredníctvom nezabezpečených kanálov, ako sú nechránené Wi-Fi siete alebo nezabezpečené webové stránky. Možno ste to nevedeli, ale ak ste pripojení k verejnej Wi-Fi sieti, tak môže vašu komunikáciu sledovať prevádzkovateľ siete. Ide o typ útoku „man-in-the-middle„. Tieto informácie by mohli byť použité na krádež identity alebo na nelegálne účely. Rovnako prízvukujeme, že v posledných mesiacoch sa rozmohli podvodné súťaže, telefonáty či SMS správy a e-mailové správy, v ktorých sa útočník často predstavuje za zástupcu nejakej inštitúcie. Nikdy preto nezdieľajte vaše údaje s niekým cez tieto kanály.

Používajte pokročilé funkcie aplikácií

V nadväznosti na telefonické a SMS podvody, dovoľte nám, dať vám do pozornosti tieto návody, pomocou ktorých môžete odfiltrovať veľkú časť podvodných telefonátovSMS. Tieto funkcie nájdete v mnohých aplikáciách, napríklad v aplikácii Správy či Telefón od Google. Majte na pamäti, že vždy je lepšia prevencia ako neskôr riešiť následky.

Čistite svoje zariadenie pravidelne

Vyčistenie zariadenia od zbytočných dát, ako sú súbory cookies a dočasné súbory, môže pomôcť minimalizovať riziko zneužitia vašich osobných údajov. Existujú aplikácie, ktoré vám môžu pomôcť pri čistení zariadenia od týchto dát. Zároveň treba povedať, že pri výmene zariadenia sa vo všeobecnosti odporúča nastaviť si smartfón ako nový a neprenášať dáta zo starého zariadenia. Dôvodom je, že v ňom môžete mať vírus a skopírovaním dát, by ste si ho preniesli do nového mobilu.

Zálohujte svoje údaje

Zálohovanie vašich údajov na iné zariadenie alebo do cloudového úložiska môže pomôcť minimalizovať riziko straty údajov v prípade, že váš telefón bol napadnutý hackerom alebo je ukradnutý. V prípade stratenia zariadenia môžete tiež ľahko obnoviť vaše dáta z vašej zálohy.

Všetky tieto tipy vám pomôžu zabezpečiť vaše osobné údaje na mobilnom telefóne a minimalizovať riziko ich zneužitia. Dôležité je byť ostražitý a starostlivo zvážiť, aké údaje zadávate a komu ich poskytujete. S dostatočnou opatrnosťou a správnymi opatreniami môžete chrániť svoje osobné údaje pred kybernetickými hrozbami a zabezpečiť si bezpečné používanie mobilného zariadenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre