Týchto 8 znakov vám odhalí, či máte v smartfóne vírus. Ak na ne narazíte, situáciu nepodceňujte a riešte ju čo najskôr!

Malvér v zariadení je vážny problém, preto treba vedieť spôsoby, akými sa najčastejšie prezrádza.

android-malware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Smartfóny sa stali súčasťou našich každodenných životov a dnes cez ne vieme vykonať aj dôležité veci, ako platenie účtov, online nákupy a máme v nich uložené množstvo citlivých dát. Niet preto divu, že sa tieto drobné zariadenia stali obľúbeným terčom pre hackerov.  

Spôsobov, ako môže kyberzločinec infikovať vaše zariadenie, je veľa, no ako zistiť, že sa do smartfónu dostal niekto, kto by doňho prístup mať nemal? Nižšie si povieme niekoľko znakov, ktoré môžu znamenať, že máte v zariadení malvér a tento problém by ste mali čo najrýchlejšie riešiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zistiť, že sa do smartfónu dostal škodlivý vírus

Spomalený smartfón 

Ako prvé si určite všimnete, že váš smartfón ide pomaly, seká alebo niektoré aplikácie začali padať, teda samovoľne sa vypínať po krátkej dobe používania. Malvér si totiž kradne časť vášho výkonu, čo sa prirodzene odzrkadlí na tom, ako celé zariadenie funguje. Tu si však dávajte pozor. Spomalenie smartfónu nastáva prirodzene aj vtedy, ak máte staršie zariadenie, ktoré nestíha s novými aplikáciami. Rovnako môže smartfón strácať výkon aj v prípade, ak vaša batéria stráca kapacitu.  

Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Varovným znakom ale môže byť, ak sa vaše zariadenie spomalilo zo dňa na deň. Ak si všimnete aj iné znaky malvéru, potom je veľmi pravdepodobné, že ho v zariadení máte.  

Smartfón je horúci 

Keď zapneme na smartfóne náročnú aplikáciu, hardvér prirodzene vydáva vyšší výkon, čo vedie k vyšším teplotám zariadenia. Škodlivé softvéry nie sú známe svojou optimalizáciou, čo znamená, že si spravidla vyžadujú veľa výkonu, a to ich môže nakoniec prezradiť. Smartfón by nemal byť teplý na dotyk alebo horúci, ak na ňom nič nerobíte a len ležal na stole, prípadne ste vykonávali na ňom menej náročné úlohy.  

prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Vyššia spotreba dát 

Ak máte obmedzený dátový balík, možno ste si všimli, že vám dáta nečakane došli. Ak máte neobmedzené dáta, môžete si všimnúť výrazne vyššiu spotrebu, než obyčajne. V oboch prípadoch môže ísť o znak malvéru. Škodlivý softvér častokrát zbiera citlivé údaje, ktoré musí poslať späť k útočníkovi. Na to si požičiava vaše dáta alebo Wi-Fi.  

Viac reklám  

Spolu s vážnejším malvérom hackeri často do balíka prikladajú aj takzvaný adware. Ide o relatívne neškodný druh malvéru, aspoň v porovnaní s inými typmi, pokiaľ nekliknete na jednu z agresívnych reklám, ktoré sa vám začali zobrazovať po celom zariadení. Typickým znakom infikovaného zariadenia sú práve reklamy na miestach, kde ste ich predtým nevídali, napríklad na domovskej obrazovke, v upozorneniach, časté vyskakovacie okná v prehliadači atď… Rovnako sa pozerajte aj na to, či sa vám nespráva zvláštne váš internetový prehliadač. Napríklad, keď kliknete na odkaz, že sa vám otvorí ďalšia karta.

Nové aplikácie 

Ak v smartfóne uvidíte aplikáciu, ktorú ste neinštalovali, vtedy je najvyšší čas zbystriť pozornosť. Ide o 99% šancu, že máte v zariadení malvér. To jedno percento rezervujeme, ak by náhodou užívateľ zabudol, že si aplikáciu stiahol. Mnohé podvodné aplikácie sa ukrývajú za užitočné aplikácie, no na pozadí sťahujú do zariadenia škodlivý softvér. Hackeri sa väčšinou snažia po sebe zahladiť stopy, no môže sa stať, že sa malvér surovo bude prezentovať novou ikonou na domovskej obrazovke alebo v zozname aplikácií. V ideálnom prípade by ste sa ale mali z času na čas pozrieť aj do Správcu aplikácií v telefóne, či vám niečo náhodou nepribudlo. Obzvlášť, ak ste zaevidovali nejaké problémy s telefónom.

aplikacie android
Zdroj: Antlii / Shutterstock.com

Neznáme hovory alebo SMS 

Opäť jeden z vážnejších znakov malvéru. Ak ste si v zozname hovorov všimli zvláštne neznáme čísla, hacker mohol získať prístup k citlivejším častiam vášho smartfónu. Rovnako to platí aj pri neznámych SMS správach. Podvodníci takto môžu posielať správy na spoplatnené služby, čím sa obohacujú a na vás nechajú mastný účet u mobilného operátora.  

Resetované heslá 

Hackeri môžu z vášho smartfónu získať citlivé prihlasovacie údaje alebo sa nabúrať do vašich účtov. Keď ku nim získajú prístup, ako prvé zmenia heslo, aby ste sa do svojho vlastného účtu nedokázali dostať vy.  

Jeden problém je zabudnuté heslo, no ak ste si istí, že zadávate správne heslo a aj tak vás neprihlási, mali by ste to čo najrýchlejšie riešiť. Práve cez krádež účtov môžu kyberzločinci získať množstvo citlivých informácií, ktoré môžu využiť pri krádeži identity.  

Vypadnutie signálu 

Keď kyberzločinci získajú o vás dostatok informácií, môžu sa pokúsiť o výmenu SIM karty. Pri tomto podvode operátora presvedčia, že hovoria s vami a chcú si požiadať o novú SIM. V praxi tento podvod postrehnete tak, že vám vypadne signál, dáta a vaša SIM karta sa stane nefunkčnou. Hoci môže ísť o výpadok operátora, pri dlhodobej strate signálu by ste ho mali kontaktovať a uistiť sa, že nejde o podvod.  

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete zo smartfónu odstrániť vírus. Pevne ale veríme, že ho nebudete musieť použiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre